BiHPrivreda

Vlasnici društava za osiguranje u BiH?

Svaka osoba koja ima u posjedu ili u vlasništvu vozilo koje se u Federaciji kreće po cestama ili u područjima koja su dostupna javnosti, obvezna je zaključiti ugovor o osiguranju od odgovornosti za štete pričinjene trećim osobama uportrebom motornog vozila (osiguranje od autoodgovornosti), u skladu sa članom 3. Zakon o osiguranju od odgovornosti za motorna vozila i ostale odredbe o obveznom osiguranju od odgovornosti (“Službene novine Federacije BiH”, broj 24/05).

(20minuta.net)

 

Članom 23. pomenutog Zakona je regulisano:”Svaka osoba koja ima u posjedu ili u vlasništvu vozilo u upotrebi u Federaciji, na cestama ili u područjima dostupnim javnosti i koja ne pribavi osiguranje od odgovornosti prema trećim osobama, koje proizilazi iz saobraćajnih nezgoda, kaznit će se zatvorom od 30 dana do tri godine.”.

 

Dakle,Država je obavezale se učesnike u saobraćaju da se moraju osigurati.

 

Društva za osiguranje u Bosni i Hercegovini su u 2015.godini imali ukupnu premiju  od588.625.271,00 KM, od toga u Društva sa sjedištem u Federaciji Bosne i Hercegovine417.329,404,00 KM ili  70,90 % , a Društva sa sjedištem u Repubilici Srpskoj 171.295.867,00 KM ili 29,10 %.

 

Bruto zaračunate premije (u KM) i odgovarajući udjeli društava po godinama
Osiguravajuća društva2014.2015.*Promjena u ukupnoj premiji (%)
Ukupno premijeUdio u ukupnoj premiji društava iz pojedinačnog entiteta (%)Udio u ukupnoj premiji svih društava (%)Ukupno premijeUdio u ukupnoj premiji društava iz pojedinačnog entiteta (%)Udio u ukupnoj premiji svih društava (%)
Društva sa sjedištem u FBiH
ASA osiguranje d.d.12.299.3413,03%2,19%16.716.9184,01%2,84%35,92%
Bosna-Sunce osiguranje d.d.45.280.75311,14%8,06%46.732.26711,20%7,94%3,21%
Camelija osiguranje d.d.11.088.0762,73%1,97%12.466.7072,99%2,12%12,43%
Croatia osiguranje d.d.43.517.54510,71%7,74%36.177.1738,67%6,15%-16,87%
Euroherc osiguranje d.d.48.712.48011,99%8,67%53.507.02212,82%9,09%9,84%
Grawe osiguranje d.d.28.294.7166,96%5,03%30.141.7047,22%5,12%6,53%
Merkur BH osiguranje d.d.30.043.7267,39%5,34%29.662.8667,11%5,04%-1,27%
Sarajevo-osiguranje d.d.64.518.25415,88%11,48%59.790.67014,33%10,16%-7,33%
Triglav osiguranje d.d.33.375.1498,21%5,94%36.350.9038,71%6,18%8,92%
Uniqa osiguranje d.d.49.598.45112,21%8,82%53.258.52312,76%9,05%7,38%
VGT osiguranje d.d.22.317.2095,49%3,97%23.281.3675,58%3,96%4,32%
Zovko osiguranje d.d.17.312.3184,26%3,08%19.243.2864,61%3,27%11,15%
Ukupno (za društva sa sjedištem u FBiH)406.358.020100%72,29%417.329.404100%70,90%2,70%
Društva sa sjedištem u RS
Bobar osiguranje a.d.15.356.8459,86%2,73%9.501.7185,55%1,61%-38,13%
Brčko-gas osiguranje d.d.14.004.9468,99%2,49%15.162.8158,85%2,58%8,27%
Drina osiguranje a.d.19.076.53712,25%3,39%23.296.82613,60%3,96%22,12%
Dunav osiguranje a.d.16.700.40810,72%2,97%18.757.05010,95%3,19%12,31%
Grawe osiguranje a.d.13.019.0818,36%2,32%15.262.4268,91%2,59%17,23%
Krajina osiguranje a.d.9.710.2316,23%1,73%9.949.4005,81%1,69%2,46%
Mikrofin osiguranje a.d.6.514.2754,18%1,16%7.727.1644,51%1,31%18,62%
Nešković osiguranje a.d.14.017.2319,00%2,49%15.445.1179,02%2,62%10,19%
Osiguranje Aura a.d.7.544.8644,84%1,34%8.959.6635,23%1,52%18,75%
Osiguranje Garant d.d.**3.346.5572,15%0,60%5.745.6803,35%0,98%71,69%
Triglav osiguranje a.d.9.300.4775,97%1,65%9.829.6685,74%1,67%5,69%
Wiener osiguranje a.d.***27.161.39517,44%4,83%31.658.33918,48%5,38%16,56%
Ukupno (za društva sa sjedištem u RS)155.752.847100%27,71%171.295.867100%29,10%9,98%
UKUPNO (za sva društva)562.110.867100%588.625.271100%4,72%

 

Prema konačnim, rezultatima popisa stanovništva, u BiH živi 3.531.159 stalnih stanovnika. Od toga, u entitetu Federacija BiH živi 2.219.220 stanovnika (62,85 posto), u entitetu Republika Srpska 1.228.423 stanovnika (34,79 posto) te u Distriktu Brčko 83.516 stanovnika (2,37 posto).Kada je riječ o nacionalnoj strukturi, u BiH živi 50,11 posto stanovnika koji su se izjasnili kao Bošnjaci, njih 30,78posto izjasnilo se kao Srbi, a Hrvata je 15,43 posto. Nacionalno se nije izjasnilo 0,77 posto stanovništva, dok je manje od tri posto u kategoriji ‘ostalih’, u što ulaze pripadnici 17 nacionalnih manjina te druge etničke skupine.

Po entitetima, u Federaciji BiH živi 70,4 posto Bošnjaka, Hrvata je 22,4 posto, a Srba 3,6 posto, dok u Republici Srpskoj živi 81,5 posto Srba, 14 posto Bošnjaka i 2,4 posto Hrvata. U Distriktu Brčko živi 40,3 posto Bošnjaka, potom 34,6 posto Srba te 20,7 posto Hrvata.

 

Pogledajte ko su vlasnici društava za osiguranje:

Euroherc osiguranje d.d. Sarajevo

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
EUROHERC osiguranje d.d.ZAGREB, HRV19.7859VLASNIČKI
GRGIĆ MLADENKALJUBUŠKI, BIH15.0000VLASNIČKI
KURTOVIĆ HUSNIJAMOSTAR, BIH6.0015VLASNIČKI
AGRAM d.d.LJUBUŠKI, BIH4.7401VLASNIČKI
ERKAPIĆ MATESPLIT, HRV3.9985VLASNIČKI
KORDIĆ ZLATKOTIHALJINA, BIH3.9985VLASNIČKI
MARTINOVIĆ DAVORMOSTAR, BIH3.9985VLASNIČKI
RUBIĆ JOSIPTOMISLAVGRAD, BIH3.9985VLASNIČKI
LUČIĆ MILANLJUBUŠKI, BIH3.9755VLASNIČKI
DODIG GRGOLJUBUŠKI, BIH2.9969VLASNIČKI

 

Bosna-sunce osiguranje(BSO) d.d. Sarajevo

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
JADRANSKO OSIGURANJE d.d. ZagrebZAGREB, HRV19.8668VLASNIČKI
EUROLEASING d.o.o. ZagrebZAGREB, HRV12.1182VLASNIČKI
EUROHERC osiguranje d.d.ZAGREB, HRV9.2765VLASNIČKI
SUNCE OSIGURANJE d.d. ZagrebZAGREB, HRV8.9971VLASNIČKI
EURO DAUS d.d. SplitSPLIT, HRV6.1667VLASNIČKI
BOSNA RE d.d. SARAJEVOSarajevo, BIH5.2027VLASNIČKI
AUTOSLAVONIJA d.d. OsijekOSIJEK, HRV5.1914VLASNIČKI
AUTO-DUBROVNIK d.d.DUBROVNIK, HRV4.9082VLASNIČKI
EUROAGRAM TIS d.o.o.ZAGREB, HRV4.5306VLASNIČKI
KURTOVIĆ HUSNIJAMOSTAR, BIH3.0003VLASNIČKI

 

CROATIA OSIGURANJE D.D. LJUBUŠKI

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
CROATIA OSIGURANJE d.d. ZAGREBZAGREB, HRV94.3308VLASNIČKI
BILIĆ NEDELJKALJUBUŠKI, BIH1.3484VLASNIČKI
LUBURIĆ IVANLJUBUŠKI, BIH0.6327VLASNIČKI
PEHAR VESNAMOSTAR, BIH0.5463VLASNIČKI
ŽITOPROMET DD MOSTAR – u stečajuMOSTAR, BIH0.2674VLASNIČKI
MILIČEVIĆ DRAGANMOSTAR, BIH0.2657VLASNIČKI
“METALINVEST Co” d.o.o. ČapljinaČAPLJINA, BIH0.2259VLASNIČKI
KRIŠTO IVANTOMISLAVGRAD, BIH0.1710VLASNIČKI
SERDARUŠIĆ KATATOMISLAVGRAD, BIH0.1710VLASNIČKI
JUKIĆ MIRALIVNO, BIH0.1661VLASNIČKI

 

GRAWE OSIGURANJE d.d. Sarajevo

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
GRAZER WECHSELSEITIGE VERSICHERUNG AGGRAZ, AUT100.0000VLASNIČKI

 

UNIQA Osiguranje d.d. Sarajevo

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
UNIQA internationale Beteiligungs-Verwaltungs GmbHWIEN, AUT99.8362VLASNIČKI
HADŽIĆ AIDASarajevo, BIH0.0546VLASNIČKI
LONIĆ DŽENETABIHAĆ, BIH0.0492VLASNIČKI
ALATOVIĆ MENSURSarajevo, BIH0.0437VLASNIČKI
PRANJIĆ-KOLUHOVIĆ JASNAZENICA, BIH0.0109VLASNIČKI
CEPIĆ AFRODITABIHAĆ, BIH0.0055VLASNIČKI

 


ZOVKO OSIGURANJE d.d. Žepče

 

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
ZOVKO DRAGANŽEPČE, BIH100.0000VLASNIČKI

 

Triglav Osiguranje d.d.

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
TRIGLAV INT,holdinška družba ddLJUBLJANA, SVN78.7143VLASNIČKI
BOSNA RE d.d. SARAJEVOSarajevo, BIH20.2857VLASNIČKI
CENTRALINSPEKT D.O.O.Sarajevo, BIH0.6071VLASNIČKI
CENEX D.O.O.Sarajevo, BIH0.3929VLASNIČKI

 

Dunav osiguranje

Pretraga deset najvećih akcionara emitenata

Oznaka emitentaNaziv vlasnika HOVProcentualno učešće u osnovnom kapitaluProcentualno učešće u akcijama sa pravom glasaStanje na dan
KDVODUNAV OSIGURANJE87,562787,562730.06.2016
INTEGRAL INŽENJERING AD3,18773,187730.06.2016
ZIF KRISTAL INVEST FOND AD BANJA LUKA1,14391,143930.06.2016
LUKAVEČKI ANDRIJA1,13721,137230.06.2016
POSAVEC DUBRAVKO0,84000,840030.06.2016
POSAVEC BARBARA0,75470,754730.06.2016
BANJALUČKA PIVARA AD BANJA LUKA0,63550,635530.06.2016
ZIF VB FOND AD BANJA LUKA0,49080,490830.06.2016
ZIF AKTIVA INVEST FOND AD BANJA LUKA0,33350,333530.06.2016
KRAJINALIJEK AD, BANJA LUKA0,31470,314730.06.2016

 

Akcionarsko društvo za osiguranje „OSIGURANJE AURA“ Banja Luka – Filijala Sarajevo

Oznaka emitentaNaziv vlasnika HOVProcentualno učešće u osnovnom kapitaluProcentualno učešće u akcijama sa pravom glasaStanje na dan
AUROTUNJIĆ ZORAN61,9238100,000030.06.2016
FOND ZA RESTITUCIJU RS AD BANJA LUKA19,02860,000030.06.2016
AKCIJSKI FOND RS AD BANJA LUKA19,02860,000030.06.2016
GECIĆ BRANISLAV0,01900,000030.06.2016

 

Dioničko društvo za osiguranje “BRČKO-GAS OSIGURANJE”, Brčko,

Oznaka emitentaNaziv vlasnika HOVProcentualno učešće u osnovnom kapitaluProcentualno učešće u akcijama sa pravom glasaStanje na dan
BGO9BRČKO GAS DOO BRČKO99,894799,894730.06.2016
KOJIĆ ĐORĐE0,10530,105330.06.2016

 

Drina osiguranje  a.d. Banja Luka

Oznaka emitentaNaziv vlasnika HOVProcentualno učešće u osnovnom kapitaluProcentualno učešće u akcijama sa pravom glasaStanje na dan
DROSMILEKS DOO MILIĆI50,065950,065930.06.2016
BOKSIT AD MILIĆI21,825121,825130.06.2016
“PROGRES AD” DOO ZVORNIK18,002118,002130.06.2016
STJEPANOVIĆ CVIJA10,004410,004430.06.2016
RADOVANOVIĆ SLOBODAN0,10250,102530.06.2016

 

Akcionarsko društvo za osiguranje „ATOS OSIGURANJE“ a.d. Bijeljina –

Oznaka emitentaNaziv vlasnika HOVProcentualno učešće u osnovnom kapitaluProcentualno učešće u akcijama sa pravom glasaStanje na dan
BROSMG MIND DOO98,252798,252730.06.2016
HOLDING DRINATRANS AD ZVORNIK1,18851,188530.06.2016
UNIVERZAL AD BIJELJINA0,43090,430930.06.2016
BOBAR GROUP DOO BIJELJINA0,08070,080730.06.2016
BOBAR GAVRILO0,04720,047230.06.2

 

“Wiener osiguranje Vienna Insurance Group” AD Banja Luka

Oznaka emitentaNaziv vlasnika HOVProcentualno učešće u osnovnom kapitaluProcentualno učešće u akcijama sa pravom glasaStanje na dan
SODJVIENNA INSURANCE GROUP AG100,0000100,000030.06.2016

 

DD za osiguranje “VGT” Visoko

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
REMIS d.o.o. VisokoVISOKO, BIH53.4280VLASNIČKI
Zukić HalimVISOKO, BIH34.1793VLASNIČKI
AVDIČEVIĆ MAJIDVISOKO, BIH3.3972VLASNIČKI
ZUKIĆ AMIRVISOKO, BIH2.3988VLASNIČKI
AC doo VisokoVISOKO, BIH1.9417VLASNIČKI
Mataradžija TarikSarajevo, BIH1.8607VLASNIČKI
Pajević AnesVISOKO, BIH0.6483VLASNIČKI
ČABARAVDIĆ RAŠIDAVISOKO, BIH0.4214VLASNIČKI
ČABARAVDIĆ DŽEMALVISOKO, BIH0.3598VLASNIČKI
Musa SamirVISOKO, BIH0.3598VLASNIČKI

 

SARAJEVO-OSIGURANJE D.D. SARAJEVO

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
FEDERACIJA BOSNE I HERCEGOVINESarajevo, BIH45.4938VLASNIČKI
ZIF “BIG-Investiciona grupa” d.d. SarajevoSarajevo, BIH24.9998VLASNIČKI
ZIF “PROF-PLUS” d.d. SarajevoSarajevo, BIH5.0000VLASNIČKI
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i HercegovinaSarajevo, BIH4.5257SKRBNIČKI
ZIF “MI-GROUP” d.d. SarajevoSarajevo, BIH3.1593VLASNIČKI
ZIF “BONUS” d.d. SarajevoSarajevo, BIH2.4216VLASNIČKI
BOSNA RE d.d. SARAJEVOSarajevo, BIH1.4541VLASNIČKI
AUCTOR, d.o.o.ZAGREB, HRV0.5625VLASNIČKI
ZIF HERBOS FOND d.d. MostarMOSTAR, BIH0.5423VLASNIČKI
ZIF CROBIH FOND d.d. MostarMOSTAR, BIH0.5043VLASNIČKI

 


ASA OSIGURANJE d.d. Sarajevo

 

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
ASA FINANCE d.d. SarajevoSarajevo, BIH66.6667VLASNIČKI
BOSNA RE d.d. SARAJEVOSarajevo, BIH20.0000VLASNIČKI
ZIF “prevent INVEST” d.d. SarajevoSarajevo, BIH13.3333VLASNIČKI

 

CENTRAL OSIGURANJE d.d.   Sarajevo

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
CEPS – Centar za poslovne studije KiseljakKISELJAK, BIH70.0000VLASNIČKI
CENTAR GRADNJA d.o.o. Široki BrijegŠIROKI BRIJEG, BIH30.0000VLASNIČKI

 

MERKUR BH OSIGURANJE DD Sarajevo

Stanje na dan : 13.07.2016.

Naziv vlasnikaAdresa vlasnikaProcentiTip računa
Merkur International Holding AGGRAZ, AUT100.0000VLASNIČKI

 

Nešković osiguranje

Oznaka emitentaNaziv vlasnika HOVProcentualno učešće u osnovnom kapitaluProcentualno učešće u akcijama sa pravom glasaStanje na dan
NKOSNEŠKOVIĆ DOO BIJELJINA98,444498,444430.06.2016
NEŠKOVIĆ DRAGAN1,55561,555630.06.2016

 

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close