Manchester United i Ajax u finalu Evropske lige

Crveni đavoli su u drugom meču polufinala remizirali protiv Celte rezultatom 1:1, a u prvom slavili sa 1:0, dok je Ajax poražen od Lyona sa 1:3, ali je prošao dalje ukupnim rezultatom 5:4

Manchester United i Ajax igrat će u finalu Evropske lige 24. maja na stadionu Friends Arena u Stockholmu.

Crveni đavoli su, nakon pobjede od 1:0 u Vigu, remizirali sa Celtom na Old Traffordu rezultatom 1:1 Vodstvo crvenim đavolima donio je Maroune Fellaini, koji je pogodio mrežu Celte u 17. minuti na asistenciju strijelca iz prvog meča Marcusa Rashforda.

Celta je imala kontrolu meča, ali United je je imao bolje šanse. Prvo je Henkrikh Mkhitaryan u 49. minuti sjajno putirao, ali je Sergio Alvarez odbranio. Golman Celte bio je junak i u 64. minuti, nakon šuta Rashforda.
Nakon toga bezopasni napadi Celte i to sve od 85. minute, nakon što je iskusni Facundo Roncaglia pogodio za 1:1. U 88. minuti crveni karton su dobili igrači i jedne i druge ekipe i to Eric Baily za domaće i Roncaglia za goste. Ovidiu Hategan produžio je meč za šest minuta, a u posljednjim sekundama Guidetti je promašio loptu na dva metra od gola, te je tako propustio priliku da Celtu odvede dalje.

U drugom duelu Lyon je slavio rezultatom 3:1 protiv Ajaxa, ali to nije bilo dovoljno za plasman u finale zbog poraza u prvom duelu rezultatom 1:4 u Amsterdamu.

Velika drama je viđena u Lyonu jer je domaćin preokrenuo rezultat i stigao na korak od produžetaka. Kasper Dolberg je šestim golom u Evropa ligi ove sezone doveo goste u vodstvo i sve je ličilo na lagan posao za goste. No, Alexandre Lacazette je postigao dva pogotka u dvije posljednje minute sudijske nadoknade prvog poluvremena i tako vratio nadu lavovima.

U 81. minuti napadi Lyona su rezultirali pogotkom koji je postigao rezervista Rachid Ghezzal. Samo tri minute kasnije Nick Viergever je dobio drugi žuti karton i otežao Ajaxu, koji se do kraja uspio odbraniti.

Rezultati polufinala Evropske lige: Manchester United – Celta 1:1 (Fellaini 17 – Roncaglia 85; prvi meč 1:0); Lyon – Ajax 3:1 (Lacazette 45p, 45+1,, J. T.