BiHPolitika

FBiH godišnje ošteti vakuf za 15.8, a RS za 9.7 miliona KM

Zbog neizvršenog povrata imovine Federacija BiH godišnje ošteti vakuf za iznos od 15.840.000,00 KM, a Republika Srpska (RS) za iznos od 9.660.000,00 KM.

Rekao je ovo direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini hfz. dr. Senaid Zajimović za Preporodinfo. U prethodnom periodu je inicirana izrada projekta baze podataka vakufske imovine.

-.Nakon formiranja baze i informacionog sistema uporno smo radili na popisu i evidenciji vakufske imovine sa pripadajućom dokumentacijom.Ovo je historijski projekat i možemo reći da po prvi put na jednom mjestu imamo informacije o svim vakufskim nekretninama, kaže Zajimović.

Uporedo sa navedenim projektom rađeno je na jačanju odnosa i saradnje između Vakufske direkcije i medžlisa koji na terenu, na osnovu Statuta Vakufske direkcije, upravljaju vakufskom imovinom.

– Donesen je niz normativnih akata koji tretiraju upravljanje i raspolaganje vakufskom imovinom. Namjera je bila uspostaviti jedinstven sistem upravljanja vakufskom imovinom, od najnižih organa, odnosno džematskih odbora, pa do najviših organa, odnosno Rijaseta IZ u BiH i Vijeća muftija. Ovaj dio posla bio je mukotrpan i podrazumijevao je kontinuiranu komunikaciju i rad sa medžlisima na terenu, a sve to kako bi funkcionisanje i rad sa vakufskom imovinom bilo sistemski riješeno. U ovom periodu pristupili smo i projektu identifikacije vakufske imovine, naročito na području RS-a. Na osnovu usmenih kazivanja otkrili smo mnoge vakufske zemljišne parcele za koje nismo imali dokumentaciju, a za koje se ispostavilo da su vakufi. Na osnovu zemljišnjih knjiga i zahvaljujući angažmanu geometara vršili smo identifikaciju vakufa, kaže Zajumović i dodaje:

– Također smo nailazili na slučajeve da u mjestima gdje pouzdano znamo da ima vakufske imovine, niti mi, niti medžlis, nismo znali gdje se ona nalazi. I u ovakvim situacijama pomoć smo tražili od geometara, ali često i lokalnog stanovništva. Imali smo problem i sa ubiciranjem. Zbog toga smo identificirali vakufe na licu mjesta. Ovaj posao smo radili po principu “korak po korak”, kako bismo došli do svake vakufske nekretnine.

On je naveo da zakon o restituciji još uvijek nije donešen.

– Bosna i Hercegovina je jedina zemlja koja je izašla iz totalitarnog režima, a koja nije donijela zakon o restituciji. Sve ove godine nastojimo da pitanje restitucije bude uvijek u žiži i da bude aktuelno, zbog čega smo u proteklom periodu o ovoj temi organizirali nekoliko konferencija, okruglih stolova i tribina. Konstantno razgovaramo sa vladajućim strukturama na ovu temu. Nažalost, za donošenje zakona o restituciji još uvijek ne postoji politička volja i neizvjesno je kada bi taj zakon mogao biti donešen. Danas nacionaliziranom vakufskom imovinom uglavnom upravljaju lokalne zajednice. One pune svoje budžete prihodima koje ostvare na osnovu iznajmljivanja vakufske imovine, navodi Zajimović i dodaje:

– Na osnovu naših podataka, zbog neizvršenog povrata imovine Federacija BiH godišnje ošteti vakuf za iznos od 15.840.000,00 KM, a Republika Srpska (RS) za iznos od 9.660.000,00 KM.


(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close