BiHPolitika

3 miliona KM za nezakonite pritvore!

U toku postupci protiv BiH u 32 predmeta

Autor: S. DEGIRMENDŽIĆ

Porezni obveznici u BiH samo u ovoj godini mogli bi platiti najmanje tri miliona maraka odštete zato što su nadležni pravosudni organi donosili odluke o lišavanju slobode i određivanju pritvora za desetine osoba za koje je kasnije utvrđeno da su bile neosnovane i nezakonite. Kao što je „Avaz“ već pisao, samo Pravobranilaštvo BiH dosudilo je u 48 okončanih predmeta 1,5 miliona KM, a u toku su postupci u još 32 predmeta.

Bez odgovornosti 

Kako saznaje „Avaz“, u nekim od ovih predmeta nije obuhvaćena samo jedna nego više osoba koje su ispostavile tužbene zahtjeve zbog toga što su neosnovano bile u pritvoru, a ukupna težina zahtjeva premašuje i tri miliona maraka. Ali, to nije i konačna cifra potraživanja i eventualnih isplata za oštećene koji su bili pritvarani greškom pravosudnih institucija.

Kako smo saznali iz razgovora s više advokata iz BiH, u toku je podnošenje tužbi po ovom osnovu u desetinama slučajeva, koji još nisu ušli u evidencije zvaničnih statistika pravosudnih organa. I to ne samo na državnom nego i na brojnim nižim sudovima u zemlji.

Nažalost, u BiH do sada pojedinci nosioci pravosudnih funkcija čije su neznanje, nemar, nerad ili namjerne greške činjene zarad nečijeg interesa u postupcima prema određenim osobama za koje se kasnije ispostavilo da su nevine, nikada nisu ni po kojem osnovu odgovarali. Kako za to što su prouzrokovali ne samo štetu takvim pojedincima nego ni zbog one nanesene budžetu iz kojeg je isplaćena odšteta.

Zanimljivo je da je, prema tumačenjima Suda BiH, koja su vidljiva i iz literature ove institucije (Bilten Suda BiH), u ovakvim slučajevima isključivo odgovorna država, ali ne i njeni organi.

Visina naknade 

– Osnov odgovornosti je ovdje objektivan i država odgovara bez utvrđivanja krivice organa ne ispitujući nezakonitost ili nepravilnost rada državnih organa – navedeno je, između ostalog, u Biltenu broj 4. ovog suda, u dijelu o nezakonitom pritvaranju i odšteti zbog takve greške.

Time je sva odgovornost skinuta sa Suda i Tužilaštva BiH, a greške se plaćaju iz državnog budžeta.

Također, na osnovu uvida u nalaze u vezi s dosadašnjom praksom neosnovanog pritvaranja u BiH, a kojima raspolaže Sud BiH, u ovoj instituciji konstatirali su da se „visina naknade za neosnovano lišenje slobode ravna prema društvenom statusu oštećenoga“.

bilten-broj-4

 Faksimil dijela Biltena broj 4.: Sva odgovornost skinuta sa Suda i Tužilaštva BiH, a greške se plaćaju iz državnog budžeta

– Što je društveni status oštećenog značajniji, i iznos naknade je veći. S tim u vezi se postavlja pitanje subjekta koji odlučuje o postavljanju tužbenog zahtjeva, jer se s većim mogućnostima oštećenog da obezbijedi uspješnijeg branioca i vještake pojavljuju više odmjereni tužbeni zahtjevi za naknadu nematerijalne štete – konstatirao je u Biltenu jedan od sudija Suda BiH.

Ne sumnjaju da će dobiti spor

Kako su nam potvrdili neki od advokata koji zastupaju više osoba koje su u prošloj godini bile nezakonito lišene slobode, pa su pokrenuli tužbe za odštetu, tužbeni zahtjevi pojedinaca iznose i do nekoliko stotina hiljada maraka, koje traže zbog povrede svojih prava, pretrpljene štete i nanesene duševne boli. Niko od pravnih zastupnika oštećenih ne sumnja u to da će njihovi klijenti dobiti spor. Stvar je, kažu, samo u tome koliko će im država isplatiti na ime odštete.

Autor: S. D. – avaz.ba

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close