Zrinjski – Ludogorec 1:1, BiH ostala bez predstavnika u evropskim takmičenjima

Zrinjski iz Mostara večeras je remizirao protiv Ludogoreca iz Razgrada u revanšu trećeg kola kvalifikacija za Evropsku ligu. Utakmica se zbog neuslovnosti stadiona u Mostaru igrala na odlično ispunjenoj širokobriješkoj Pecari, a konačni rezultat je bio 1:1.

Sastav iz Bugarske, čija se vrijednost procjenjuje na više od pedeset miliona eura, i u čijoj početnoj postavi igra samo jedan pravi Bugarin, ali i šest Brazilaca, zasluženo je prošao u finalni krug kvalifikacija za drugo po snazi UEFA-ino klupsko takmičenje.

Prva je ovo bila utakmica Blaže Sliškovića u njegovom četvrtom mandatu na klupi Plemića, a publika ga je snažnim aplauzom pozdravila prilikom izlaska na travnjak Pecare. Sliškoviću nakon ispadanja iz Evrope predstoji naporan rad na vraćanju šampionske forme i rezultata u Premijer ligi koje je ostavio kad prije dva mjeseca otišao s klupe Plemića.

Svoj stav prema igrama Zrinjskog u mandatu njegovog prethodnika Ante Miše i jučer izričene kritike na račun bezvoljnih glavnih igrača, Slišković je manifestirao ostavljanjem na klupi najboljeg igrača i strijelca Plemića u prošloj sezoni, Miloša Filipovića. Na Filipovićevu desnom krilu krenuo je sedamnestogodišnji Kristijan Stanić, u sredinu terena instaliran je novopridošli Damir Šovšić, a u vrh napada gurnut obično povučeniji Nemanja Bilbija.

Zrinjski je zaprijetio već u prvoj minuti kad je nakon ubacivanja Todorovića po lijevom krilu i povratne lopte, Bilbija loše pucao. Ludogorec je odgovorio u 16. minuti, danas posebno nesigurni Barišić je pogriješio u iznošenju lopte, a Rumunj Keseru iz povoljne prilike puca pored gola Antonia Solde.

Igrala se 24. minuta kad se vrijednost bugarskog sastava počela se rezultatski potvrđivati. Campanharo je dugom loptom na desnoj strani pronašao slobodnog Misidjana iza leđa Todorovića i Stojkića, Claudiu Keseru je na povratnoj lopti imao sreće jer je lopta na put do gola zakačila jednog od igrača domaćih i prevarila Soldu.

Za neke lošije intervencije Soldo se iskupio kad je u 44. minuti odbranio sjajnu priliku Keseru, najboljem igraču susreta, koji je iz neposredne blizine pogodio mostarskog golmana.

Više energije u drugom dijelu Slišković je nastojao dobiti izmjenom već na poluvremenu, kada je Šovšića zamijenio Toni Jović.

Potvrditi pobjedu bugarskog sastava mogao je Wanderson kad je u 69. minuti izašao ispred Solde, ali ni nakon dva pokušaja mreža se nije zatresla. Na kraju je gol spasio i večeras pouzdani Slobodan Jakovljević. Konačnih 1:1 postavio je Bilbija u sudijskoj nadoknadi utakmice.

Ludogorec će u narednom krugu kvalifikacija za Evropske lige igrati protiv Torpeda Kutaisija iz Gruzije, koji je danas izbacio albanski Kukesi.