-TopSLIDEKošarkaSport

Zmajevi na nivou i u Bugarskoj: Nova sjajna predstava BiH za maksimalan start kvalifikacija za SP

Druga pobjeda u drugom meču

Bosna i Hercegovina je na maksimalnom učinku poslije novembarskog prozora kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u košarci.

U drugom kolu košarkaški Zmajevi su gostovali reprezetnacije Bugarske u Botevgradu te su upisali siguran trijumf rezultatom 75:85.

Izabranici Vedrana Bosnića su odigrali još jedan angažovan i disciplinovan susret. Pokazali su se kao bolji rival te su na kraju upisali zaslužen pobjedu za najbolji mogući početak kvalifikacija.

Sjajno su utakmicu otvorili Sulejmanović i Halilović. Njihovim poenima smo imali prednost od početka meča. Upravo je Halilović polaganjem na četiri minute prija kraja odveo naš tim na +10 (8:18). Prvi period smo završili poenima Muse za 16:25.

U drugoj dionici Bugari su se probudili te su postepeno počeli smanjivati prednost, a trkojom Marinova na pet minuta do poluvremena stigli su do prvog vodstva (34:33).

Ipak, do kraja druge dionice naši momci su odlično uzvratili. Musa je bio fantastičan u tom periodu igre. Postigao je nkoliko važnih poena te upisao asistencije pa je naš tim vratio dvocifrenu prednost, ali je Kostov uspio pogoditi za 42:50.

Treća četvrtina je donijela fantastično izdanje bh. košarkaša. Tih deset minuta su dobili rezultatom 19:8. Kamenjaš nas je odveo na +11 (44:55). Od tada je prednost samo rasla. Musa nas je trojkom na minut i pol do kraja odveo na do tada najveću razliku od 19 poena (50:69).

Odlučujućih deset minuta počinje igrom “poen za poen” što je u tom trenutku svakako više odgovoralo našoj selekciji koja je održavala stečenu prednost. Agresivnom igraom Bugari su nakon četiri minute posljednje dionice ušli u bonus što je također olakšalo posao našim momcima.

Četiri minute sudije donose diskutabilnu odluku i sude Haliloviću nesportski poen što Ivanovi koristi i vraća Bugare na -10 (66:76), nakon toga je i Minchev pogodio dva slobodna bacanja za -8, a poslije toga Marinov zakuvacanjem produžuje seriju domaćih za -6 pa je Bosnić bio primoran da traži time-out.

Minut odmora je bio i više nego koristan jer se poenima Muse i Robersona naši momci vratili dvocirenu prednost. Na kraju je konačan rezultat glasio 75:85.

Odličan meč za naš tim odigrao je Halilović sa 21 poenom, dok su mu najbliži bili Sulejmanović sa 14 poena i osam skokova te Musa sa 15 poena. Dobar meč sa 11 poena je odigrao i Roberson.

Obzirom da je Litvanije u drugom meču naše grupe pobijedila Češku (66:74), Bosna i Hercegovina s tom selekcijom dijeli prvo mjesto u grupi sa omjerom 2:0. Kvalifikacije se nastavljaju u februaru, tada BiH čeka dvomeč protiv Litvanije.

Kvalifikacije za SP u košarci:

Bugarska – Bosna i Hercegovina 75:85 (19:25), (23:25), (13:19), (20:16)

Bugarska: Ivanov, Kostov, Marinov, Minchev, Yanev, Karamfilov, Bachev, Kostadinov, Stoilov, Ivanov, Dimitrov, Petkov.

Bosna i Hercegovina: Roberson, Atić, Halilović, Lazić, Sulejmanović, Gegić, Kamenjaš, Čampara, Musa, Penava, Vrabac, Delalić.

***

Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u košarci

Litvanije u sklopu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u gostima pobijedila Češku u dramatičnom susretu. Konačan rezultat glasio je 66:74.