BiHPrivreda

Strateški ciljevi – reindustrijalizacija i privlačenje investicija

Reindustrijalizacija, poboljšanje konkurentnosti, povećanje zaposlenosti, privlačenje investicija i efikasnije korištenje resursa strateški su ciljevi razvoja prerađivačke industrije u periodu od 2016-2020. godine, rečeno je Srni u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske.

Cilj reindustrijalizacije jeste pokretanje i povećanje obima industrijske proizvodnje i zaposlenosti, a podrazumijeva i generalno čišćenje u privrednim društvima sa većinskim vlasništvom države.

Taj proces znači okončanje procesa privatizacije, restrukturisanje privrednih društava, pokretanje i okončanje stečajnih postupaka i likvidacija, te podršku sprovođenju projekata revitalizacije u industriji.

“Pokretanje stečaja i likvidacija predstavljaju bolne procese koji nemaju alternativu, ali su neophodni da bi bilo spriječeno dalje stvaranje gubitaka i propadanje privrednih društava”, ističu u Ministarstvu.

Razvoj i poboljšanje konkurentnosti biće postignuti povećanjem izvoza, posredstvom podrške proizvodnji veće dodate vrijednosti i projektima razvoja, inovacija, uvođenja savremenih tehnologija i slično, zatim supstitucijom uvoza kroz podršku razvoju proizvoda koji nedostaju na domaćem tržištu, brendiranje i podsticanje potrošnje domaćih proizvoda.

Mjere su i finansijska podrška razvojnim projektima posredstvom dodjele subvencija, kreditnih sredstava Investiciono-razvojne banke i sredstava EU fondova, te poboljšanje infrastrukture kvaliteta za potrebe industrije, što podrazumijeva unapređivanje tehničke regulative, izgradnju nedostajućih kapaciteta za ocjenjivanje usaglašenosti proizvoda i uspostavljanje efikasnog nadzora nad tržištem.

Povećanje zaposlenosti u industriji i unapređenje ponude radne snage podrazumijeva sprovođenje mjera na unapređivanju ponude stručne radne snage koja odgovora trenutnim zahtjevima tržišta i povećanju zaposlenosti u prerađivačkoj industriji.

Riječ je o sprovođenju programa dodatnog obrazovanja, prekvalifikacije, osposobljavanja i doobuke, te reforme obrazovanja u pravcu prilagođavanja upisne politike potrebama industrije, povećanja udjela praktične nastave i promocije proizvodnih struka.

“Zatim, sprovođenje programa aktivne politike zapošljavanja, odnosno finansijska podrška zapošljavanju u industriji, na osnovu utvrđenih potreba poslodavaca i jačanje kontrolnih funkcija inspekcijskih organa u oblasti radnih odnosa i zapošljavanja, s ciljem smanjenja sive ekonomije”, dodaju u Ministarstvu.

Poboljšanje poslovnog okruženja i privlačenje investicija podrazumijeva stvaranje stimulativnog poslovnog okruženja unapređivanjem regulatornog okvira, ukidanjem barijera za poslovanje i smanjenjem fiskalnog opterećenja i poboljšanjem likvidnosti prerađivačke industrije, kao i privlačenje investicija kroz sve forme investicione aktivnosti, putem promocija investicionih mogućnosti za ulaganja, podsticaja i sprovođenja programa postinvesticione podrške investitorima.

Primjena ekoloških standarda u industriji i efikasnije korištenje resursa podrazumijeva smanjenje štetnih uticaja na životnu sredinu, izgradnjom i rekonstrukcijom infrastrukture u privrednim društvima i uvođenjem standarda za zaštitu životne sredine, te proizvodnjom i upotrebom proizvoda sa smanjenim štetnim uticajem na životnu sredinu.

Mjere su i racionalno korištenje proizvodnih inputa i resursa, redukcijom otpada, ponovnom upotrebom i reciklažom otpada, kao i izgradnjom efikasnog sistema upravljanja otpadom sa reciklažnim centrima, te efikasnim i racionalnim korištenjem energenata, putem preduzimanja mjera na povećanju energetske efikasnosti i većem korištenju obnovljivih izvora energije.

Ovi strateški ciljevi definisani su u dokumentu “Strategija i politika razvoja industrije Republike Srpske za period 2016-2020. godina”, koji je Narodna skupština Republike Srpske usvojila u aprilu.

SRNA

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close