Što je to “Islamska država”?
Područje koje u međuvremenu kontrolira “Islamska država” je ogromno. No, kako je došlo do tog širenja terorističke organizacije? I, kakve veze s njom ima svrgavanje Sadama Huseina s vlasti od strane Amerikanaca?
(DW.DE)
“Islamska država” (IS) je sunitska ekstremistička skupina koja je nastala iz ostataka Al-Qaide u Iraku (AQI). Ta teroristička skupina želi silom stvoriti jednu sunitsku božju državu koja bi obuhvaćala Siriju i Irak, ali i Libanon, Izrael i Jordan. To bi značilo svladavanje, odnosno brisanje dijelom od kolonijalnih sila proizvoljno povučenih nacionalnih granica u toj regiji. IS kontrolira već dijelove Sirije i Iraka.
Borba IS-a protiv Asada i SAD-a
Stručnjaci za Bliski istok polaze od toga da su “Islamsku državu” prvotno financirali Saudijska Arabija, Katar, Kuvajt i Ujedinjeni Arapski Emirati kako bi podržali borbu IS-a protiv režima sirijskog predsjednika Bašara al-Asada. No, dokaza za tu tvrdnju nema. U međuvremenu ta organizacija navodno ima 10.000 boraca, među njima i mnogi suniti iz sjeverne Afrike, zemalja Perzijskog zaljeva kao i konvertita iz Europe i SAD-a.
Izvorno je “Islamska država” nastala kao skupina otpora protiv američke intervencije u Iraku 2003. godine. Tada je s vlasti svrgnut Sadam Husein, zabranjena njegova nacionalistička stranka Baath i raspuštena vojska. Ekstremisti, međutim, nisu napadali samo američke vojnike, već su vršili i samoubilačke napade na šiite i kršćane.
Jordanac kao prvi vođa
Ta skupina se u početku sastojala pretežito od bivših vojnika i pristaša Sadama Huseina i njegove stranke Baath, a zatim se radikalizirala pod vodstvom jordanskog islamista Abu Musaba al-Zarqawija. Prvotno je bio sitni kriminalac, ali se Zarqawi u jednom jordanskom zatvoru počeo zanimati za ekstremističke ideje. U Afganistanu se borio od 1989. do 1992. protiv vlade u Kabulu. Jordanci su Zarqawija 1994. ponovno uhitili, ali je pet godina poslije pušten na slobodu u okviru jedne generalne amnestije.
Vratio se u Afganistan, ali je bio prisiljen pobjeći u sjeverni Irak nakon što su talibani svrgnuti s vlasti tijekom američke invazije 2001. godine. U Iraku je bio vođa arapske militantne frakcije u okviru kurdske skupine Ansar al-Islam, kasnije je osnovao ogranak Al-Qaide u Iraku (AQI).
Irački građanski rat
2006. godine je iračka Al-Qaida bombardirala džamiju al-Askari u gradu Samarra i oštetila jedno od najsvetijih mjesta šiitskog Islama. Taj napad je izazvao žestoke napetosti između sunita i šiita, koji su trajali sve do 2008.
Zarqawijeve pristaše nisu birale i postupale su brutalno, tako da su sunitska plemena u zapadnoj provinciji Anbar okrenula leđa AQI-u i počela surađivati s američkom vojskom. U lipnju 2006. je američka vojska tijekom jednog zračnog napada ubila Zarqawija.

Naslijedili su ga Abu Ayyub al-Masri i Abu Omar al-Baghdadi, a AQI je preimenovana u “Islamska država u Iraku” (ISI). Tri godine kasnije je američka vojska zajedno s iračkim vojnicima ubila i tu dvojicu terorističkih vođa tijekom jedne racije. Nasilje u Iraku je zatim znakovito opalo i činilo se kao da je ISI uglavnom pobijeđena.
Nastavak borbi u Siriji
Međutim, nakon povlačenja američkih trupa iz Iraka u prosincu 2011. se “Islamska država Irak” počela nanovo grupirati na čelu s Abu Bakrom al-Baghdadijem. On je tu militantnu skupinu preimenovao u “Islamska država u Iraku i (Velikoj) Siriji” (ISIS). Tim nazivom se htjelo dati do znanja da ISIS sada ima veće ciljeve. O novom vođi se malo zna. Navodno je rođen 1971. u Bagdadu. Također se navodi da je bivšeg šefa te terorističke skupine – al-Zarwawija – upoznao u Afganistanu.
Građanski rat u Siriji su borci ISIS-a iskoristili kako bi se prešli granicu i borili se protiv predsjednika Bašara al-Asada. U to vrijeme se ISIS zavadio s centralom pakistanske Al-Qaide, na čijem čelu se od smrti Osame bin Ladena nalazi Ayman al-Zawahiri, koji je odbacio pokušaj ISIS-a da surađuje s jednom drugom Al-Qaidi bliskoj skupini u Siriji.
Deklaracija “Islamske države”
Unatoč očitom razdoru s Al-Qaidom su borci ISIS-a u Siriji bili izrazito “uspješni” – kako u borbi protiv Asada i njegovih pristaša, tako i protiv umjerenih pobunjenika. Nakon stvaranja jednog uporišta na sjeveroistoku Sirije je ISIS pokrenuo ofenzivu u Iraku i početkom lipnja zauzeo drugi po veličini irački grad – Mosul. Nakon kolapsa državnih sigurnosnih snaga borci ISIS-a su mogli napredovati u daljnjim područjima na sjeveru i zapadu Iraka.
Krajem lipnja je ISIS prozvao “Islamsku državu” koja se, prema shvaćanjima tih terorista, prostire preko granica Iraka i Sirije, a s Abu Bakrom al-Baghdadijem kao kalifom. U toj “Islamskoj državi” važe šerijatski zakoni, a žene se pod prijetnjom smrću prisiljava da se pokrivaju i nose nikab (veo preko lica). Religijske manjine poput kršćana i jezida su morale pobjeći nakon što se i njima prijetilo smrću.
“Islamska država” je sada jača nego ikad prije. Tijekom svojih napada je ta teroristička skupina uspjela opljačkati milijune dolara i osvojiti više naftnih polja u Iraku i Siriji. Među njihovim plijenom se, međutim, našlo i oružje vojske SAD-a.
Preporuka redakcije
Ko će zaustaviti ratnike “Islamske države?”
U Iraku su džihadisti pod svoju kontrolu stavili velike dijelove zemlje i izazvali masovan bijeg stanovništa. Suzbiti se možda mogu po sunitskom modelu, piše u svom komentaru Rainer Sollich. (05.08.2014)
Obama naredio zračne napade u Iraku
Desetine hiljada ljudi je u bijegu od “Islamske države”. SAD su u sjevernom Iraku iz aviona bacale humanitarnu pomoć. Američki predsjednik je nakon dugog suzdržavanja dao zeleno svjetlo za zračne napade na ekstremiste. (08.08.2014)
Granice NATO-ovih zračnih napada
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, Barack Obama, se protiv ekstremista ISIS-a bori pomoću zračnih napada. Taj koncept “ciljanih napada” nije nov. Bacamo pogled u prošlost. (09.08.2014)
- Datum 11.08.2014
- Autor S. Kimball / S. Höppner / M. Martinović
- Urednik Svetozar Savić