Sa višegradske ćuprije u Drinu bačeno 3.000 ruža za 3.000 života

Porodice žrtava okupile su se danas na mostu Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, kako bi obilježili 22. godišnjicu stradanja Bošnjaka u ovom gradu. Bacanjem 3.000 ruža sa ćuprije na Drini uz učenje Fatihe, za 3.000 života, sa suzama u očima porodice su se prisjetile svojih najmilijih, javlja Anadolija.

Ni 22 godine nakon strašnog zločina nad Bošnjacima u Višegradu bol porodica žrtava ne jenjava, ona je samo teža.

Kako je kazala predsjednica Udruženja porodica nestalih lica i civilnih žrtava agresije “Višegrad 92” Hedija Kasapović, svake godine posljednje subote u maju, porodice žrtava na ovaj način sjećaju se svojih najdražih ubijenih u proteklom ratu. Bol, dodala je Kasapović, nikada se nije umanjila.

“Reći ću u svoje, ali sigurno i u ime porodica, da nije tačno da vrijeme liječi sve. Svijet zna šta se desilo na prostoru opštine Višegrad, veliki pokolji, ubistva na ovom mostu, mnogi logori, žive lomače. Kuća u Pionirskoj gdje su zapaljeni živi civili, kao i kuća na Bikavcu. Ne može ta bol nestati”, kazala je Kasapović.

Iako ne živi više u gradu, Kasapović često dolazi u Višegrad. Često, kaže, susreće ratne zločince koji slobodno šetaju ulicama Višegrada.

“Kao da se juče desilo. Bol je velika, traume su ostale. Strašan zločin se ovdje dogodio”, istakla je Kasapović.

Predsjednik medžlisa Islamske zajednice BiH u Višegradu Bilal Memišević izgubio je i oca i majku u proteklom ratu. Na granici punoljetnosti ostao je bez oba roditelja, a prazninu nedostatka roditelja osjeća danas mnogo više nego kad je bio mlad.

“Bol s godinama postaje teža. Sve što insan više ulazi u godine, kao i ono najmanje i najmlađe dijete, osjeća potrebu za roditeljima. Težak je život danas u Višegradu za povratnike. Oni se snalaze i jedva preživljavaju”, rekao je Memišević.

Ključni problem u Višegradu, ali i drugim povratničkim mjestima, jeste nedostatak istine.

“Istina je da se ovdje prije 22 godine desio strašan zločin. Ali to neko drugi treba da kaže. Svima nama bi bilo jednostavnije tako, da podijelimo tugu i da osjetimo dozu pokajanja. Ne očekujemo mi da neko kleči pred nama, ali zaslužujemo dozu pokajanja. Žrtve to zaslužuju”, poručio je Memišević.

Nakon obilježavanja godišnjice na mostu Mehmed paše Sokolovića, u džamiji u Višegradu biće obavljen vjerski obred, a nakon toga će posjetiti mezarje na kojem je ukopano 198 identifikovanih žrtava, gdje će im biti proučena jasin dova. Porodice žrtava posjetiće danas po prvi put mjesto stradanja 17 mladih momaka, Dragomilje, koji su mučki ubijeni 26. maja 1992. godine.

U periodu od 1991. do 1995. godine u Višegradu je stradalo oko 3.000 Bošnjaka.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close