BiHPolitika

Sramno obilježavanje formiranja takozvane Hrvatske Republike Herceg-Bosne

Zvaničnici BiH, najviši predstavnici hrvatskog naroda u BiH, jučer su se okupili u Mostaru gdje su “obilježili” 25. godišnjicu formiranja takozvane Hrvatske Republike Herceg-Bosne o kojoj je sve rekao Haški tribunal (ICTY) izrekavši 111 godina zatvorske kazne onima koji su simbolizirali ideju te paradržave.

U Mosaru je jučer, pored ostalih, ideju Herceg-Bosne “proslavio” član Predsjedništva BiH, predsjednik HNS-a i HDZ-a BiH Dragan Čović, predsjednik Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora BiH Božo Ljubić, predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara, ministrica odbrane BiH Marina Pendeš, premijer Hercegovačko-neretvanskog kantona Nevenko Herceg i drugi. Među “zvanicama” je bila i “sjenka” prvog čovjeka HDZ-a, najbogatija političarka u BiH – Borjana Krišto.

U svom obraćanju Božo Ljubić je rekao kako je tzv. Herceg-Bosna “doprinijela očuvanju cjelovitosti BiH” te kako su “Hrvati na ovim prostorima ostali upravo zahvaljujući Herceg-Bosni”.

Inače, takozvana Hrvatska Republika Herceg-Bosna (osnovana kao Hrvatska zajednica Herceg-Bosna) bila je paradržavna tvorevina od 1991. do 1994. kao i za vrijeme agresije na BiH koju su osnovali HDZ BiH i HVO, kao proizvod secesionističke politike i dogovora o podjeli BiH.

Krajem novembra prošle godine Žalbeno vijeće Haškog tribunala izreklo je konačnu presudu za ratne zločine šestorici bivših visokih funkcionera takozvane Herceg-Bosne: Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Slobodanu Praljku, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću. Potvrđen je udruženi zločinački poduhvat u kojem je učestvovalo političko i vojno rukovodstvo Republike Hrvatske na čelu sa Franjom Tuđmanom, prvim predsjednikom te zemlje. 

Ustanovljeno je da su čelnici tzv. Herceg-Bosne kreirali cijeli sistem deportacije muslimanskog stanovništva sa područja Herceg-Bosne, što podrazumijeva ubistva, zlostavljanje, zatočenje, mučenje i ostalo. Zločini su odigrani između 1992. i 1994. u osam općina i logorima, u dijelu BiH koji je proglašen kao dio Hrvatske zajednice i kasnije samoproglašene Republike Herceg-Bosne.

 – Mi smo ponosni na vrijednosti Hrvatske zajednice Herceg Bosne u to vrijeme rata – rekao je Dragan Čović 2016. godine na obilježavanju godišnjice Herceg-Bosne.

Dok se danas u Mostaru “slavilo”, Sarajevo se prisjećalo jednog od najvećih zločina koje je agresor počinio za vrijeme opsade Sarajeva – zločina na Markalama u kojem je ubijeno 43 građana Sarajeva.

Izvor:
BNN.BA/Foto Pogled.ba
Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close