Projekat ‘Pametni solarni crijep’: Srednjoškolci traže šansu da pokažu potencijal

Kako da mladi očekuju dobru budućnost u zemlji koja je u novembru (prema posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH) imala oko 547.336 osoba na birou?

Ovi podaci su bili toliko šokantni da im je i BBC posvetio pažnju, naglasivši kako naša zemlja zapravo ima najveću stopu nezaposlenosti mladih u svijetu – gdje šest od deset mladih ne može da nađe posao.

Grupa mladih srednjoškolaca Elektrotehničke škole za energetiku iz Sarajeva ima odgovor. Oni traže podršku u svom cilju, a to je da pomognu mladima da ostanu u zemlji.

“Mi smo grupa srednjoškolaca koja želi da realizira projekt Pametni Solarni Crijep. Mnogo naših vršnjaka vjeruje kako u BiH nema posla za njih, te da moraju napustiti državu u potrazi za boljim životom. Stoga smo odlučili napraviti nešto što će ih zadržati u domovini.

Nas primarni zadatak je osmisliti nove genijalne stvari u svijetu nauke i tehnike, skupiti dovoljno novca da otvorimo firmu i zaposlimo mlade i talentovane poput nas”, kaže za Radiosarajevo.ba mladi Haris Hamzić, te dodaje “pošto smo još uvijek učenici, za sada smo našu grupicu nazvali GreenTech Sarajevo”.

Grupa mladih entuzijasta je već počela sa realizacijom planova – tako je nastao i prvi projekat: SSRT- Smart Solar Roof Tile (Pametni solarni crijep).

“Na prvi pogled, naš crijep se čini kao i svi drugi, ali nije. Ovaj crijep se sastoji od solarnih ćelija, koji sunčevu energiju pretvaraju u električnu, te je to ujedno i njegov primarni zadatak. Samim tim sto imamo privatne izvore električne energije, zasigurno smo u finansijskom dobitku.

Osim toga, naš crijep je otporan na atmosferske utjecaje, jer je izrađen od najkvalitetnijih materijala, tako da mu snijeg, kiša, grad, mraz (…) ne mogu naštetiti. Pobrinuli smo se i za estetski izgled i laku primjenu. Svojim krovom možete upravljati pomoću aplikacije na vašem pametnom mobilnom uređaju”, govori Hamzić.

Neke od prednosti su ovog crijepa su: promjena tempetature crijepa, mijenjanje boje i slično. Na projektu rade, pored Hamzića, Belmin Adilović i Ermin Šunj, a sve pod mentorstvom profesora Adesa Bučana.

“Upravo zato što smo grupa srednjoškolaca, nismo baš u mogućnosti do kraja realizirati naš projekat, jer su nam potrebne novčane donacije. Nas uspjeh zavisi od vas. Nadamo se da ćete nam pomoći”, poručuje Hamzić.

U nastavku pogledajte šta su to ovi mladići osmislili, i ako ste u mogućnosti podržite ih. Zaslužili su!

(radiosarajevo.ba)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close