Održana 7. sjednica Vijeća ministara BiH: Za ceste 50 mil. Eura i 19 mil. za saniranje posljedica poplava

Danas je održana 7. sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, doneseni su sljedeći rezultati:
OSNIVA SE REGIONALNI FOND ZA FINANCIRANJE KLJUČNIH INFRASTRUKTURNIH PROJEKATA

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog za pokretanje postupka za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma o osnivanju Fonda zemalja zapadnog Balkana (WBF – Western Balkan Fond), koji će imati status međunarodne financijske organizacije, sa sjedištem u Tirani.

Prioritetni zadatak Fonda bit će financiranje ključnih infrastrukturnih i energetskih regionalnih projekata, koji su ranije najavljeni u okviru novog pristupa Europske unije prema zapadnom Balkanu, a sve zemlje zapadnog Balkana, koje nisu članice EU, zauzele su pozitivan stav o pristupanju ovom fondu.

Ministarstvo vanjskih poslova dostavit će ovaj prijedlog s osnovama za njegovo zaključivanje Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru odlučivanja.

JADRANSKO-JONSKA AUTOCESTA ZAJEDNIČKI PROJEKT ZEMALJA REGIJE

Vijeće ministara BiH će Predsjedništvu BiH dostaviti Prijedlog memoranduma o razumijevanju između Republike Albanije, Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske i Crne Gore koji se odnosi na podršku i suradnju prilikom realizacije Jadransko-jonske autoceste, a za bh. potpisnika predložen je ministar vanjskih poslova Igor Crnadak.

Prethodno je Vijeće ministara BiH usvojilo Izvješće o aktivnostima na zaključivanju ovog memoranduma.

Na ovaj je način potvrđena spremnost četiri države da zajednički osiguraju podršku za provođenje ovog projekta, uključujući i financijsku pomoć iz fondova Europske unije (EU) Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD), Europske investicijske banke (EIB), kao i drugih relevantnih partnera. Radi efikasnog provođenja ove inicijative bit će osnovan upravni odbor, a direktna komunikacija bit će uspostavljena i na razini ministarstava vanjskih poslova i eksperata. Memorandum stupa na snagu 15 dana od dana potpisivanja.

SMANJENE PRISTOJBI RADI STIMULIRANJA IZVOZA IZ BiH

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa o donošenju Odluke o izmjeni Odluke o visini nadoknade za izdavanje svjedočanstava (certifikata) radi stimuliranja izvoza iz BiH.

Odlukom su značajno smanjene naknade za međunarodne certifikate, koji prate pošiljke životinja, proizvoda životinjskog podrijetla i hrane za životinje, i sada iznose od 5 do 15 KM.

Ovu odluku donio je direktor Ureda za veterinarstvo BiH krajem travnja ove godine kako bi se pomoglo izvozno orijentiranim bh. tvrtkama i jačanju njihove konkurencije na međunarodnom tržištu.

IZGRADNJA MEĐUDRŽAVNOG MOSTA IZMEĐU BiH I SRBIJE

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Srbije o izgradnji međudržavnog mosta preko rijeke Drine s pratećim putnim objektima na lokaciji Ljubovija – Bratunac, kojim se unapređuje bilateralna suradnja.

Prema Sporazumu, ukupnu cijenu za izradu projektne dokumentacije, izgradnju mosta, troškove stručnog nadzora nad izvođenjem radova i uređenja riječnog korita na području mosta će financirati Republika Srbija, koja će provesti i postupke za realizaciju ovog projekta.

Ministarstvo komunikacija i prometa dostavit će prijedlog sporazuma s izvješćem o pregovorima Predsjedništvu BiH, a za bh. potpisnika predložen je ministar Slavko Matanović.

IMENOVANO IZASLANSTVO BiH PRI MONEYVAL KOMITETU

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Odluku o imenovanju izaslanstva BiH pri Komitetu eksperata Vijeća Europe za evaluaciju borbe protiv pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti (Moneyval komitet), a za šeficu izaslanstva imenovana je Damirka Mioč iz Državne agencije za istrage i zaštitu.

U sastavu osmočlanog izaslanstva su predstavnici državnih ministarstava pravde i sigurnosti, ministarstava unutarnjih poslova Republike Srpske i Federacije BiH, entitetskih agencija za bankarstvo i Brčko Distrikta BiH.

Moneyval izaslanstvo BiH u ovom sastavu će u iduće četiri godine, između ostalog, predstavljati BiH pred Moneyval komitetom Vijeća Europe i sudjelovati u njegovu radu, a za svoj rad odgovarat će Vijeću ministara BiH, kojem podnosi izvješće putem Ministarstva sigurnosti BiH.

USVOJEN MIGRACIJSKI PROFIL BOSNE I HERCEGOVINE

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, usvojilo je Migracijski profil Bosne i Hercegovine za 2014. godinu, čime Bosna i Hercegovina ispunjava jednu od obveza u procesu liberalizacije viznog režima o njegovu redovitom ažuriranju.

Migracijski profil BiH za 2014. godinu osigurat će Vijeću ministara BiH uvid u ključne trendove u oblasti migracija, a Ministarstvu sigurnosti mogućnost izrade kvalitetnih politika i usvajanja kvalitetnih propisa.

U Migracijskom profilu se navodi da je Granična policija u prošloj godini odbila 1.987 ulazaka u BiH, dok je broj otkrivenih nezakonitih prelazaka državne granice iznosio 189 i manji je za oko 17 posto u odnosu na 2013. godinu. Strancima su odobrena 11.022 privremena boravka, a broj otkazanih bezviznih ili privremenih boravaka u 2014. iznosio je 817 i povećan je za 90 posto u odnosu na 2013. godinu, kada je otkazano 430 bezviznih ili privremenih boravaka. U 2014. godini izdano je 380 rješenja o protjerivanju, što je povećanje za 36,20 posto u odnosu na godinu ranije, a 218 stranaca je stavljeno pod nadzor. Tijekom 2014. godine doneseno je pet zaključaka o dozvoli izvršenja rješenja o protjerivanju, za razliku od 2013. godine, kada je donesen jedan zaključak.

Uz pomoć IOM-a, u 2014. godini dobrovoljno su vraćena 104 bh. državljanina u BiH, a na ovaj način od 2005. do 2014. godine ukupno je vraćen 931 državljanin Bosne i Hercegovine.

Međunarodnu zaštitu (azil) u BiH zatražilo je 45 osoba u 2014. godini, dok je 2013. godine taj broj iznosio 100. Državljanstvo BiH u 2014. dobilo je 675 osoba, što predstavlja povećanje od 4,16 posto u odnosu na godinu ranije, a najviše bh. državljanstava stekli su državljani Srbije i Hrvatske.

BiH i TURSKA POVEĆAVAJU SIGURNOST PROMETA PROIZVODA ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog ugovora između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Turske o suradnji u oblasti veterinarstva, koji je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa predložilo radi povećanja sigurnosti prometa životinja i proizvoda životinjskog podrijetla.

Prvenstveni cilj ovog ugovora je efikasnija kontrola i onemogućavanje širenja zaraznih bolesti ljudi i životinja na teritoriju BiH i Turske.

Prijedlog ugovora bit će upućen Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović.

SPORAZUM BiH I NJEMAČKE ZA SOCIJALNI I EKONOMSKI RAZVOJ BiH

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za pokretanje pregovora za zaključivanje Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Savezne Republike Njemačke o prihvaćanju projekata tehničke suradnje koji će doprinijeti socijalnom i ekonomskom razvoju Bosne Hercegovine.

Zaključivanjem sporazuma nastavlja se provođenje dogovorenih aktivnosti u obostranom interesu, te unapređuju sveukupni bilateralni odnosi i jača gospodarsko-tehnička saradnja dvije zemlje.

Ministarstvo vanjskih poslova dostavit će prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar Igor Crnadak.

BiH I TURSKA UNAPREĐUJU SURADNJU ZA ZAŠTITU ŠUMA

Vijeće ministara BiH utvrdilo je prijedlog za zaključivanja Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Turske o suradnji u oblasti šumarstva, s osnovama za vođenje pregovora, s ciljem zaštite ovog prirodnog resursa.

Zaključivanjem sporazuma, između ostalog, intenzivira se suradnja u oblasti očuvanja i rehabilitacije postojećih šuma putem znanstvene, tehničke i tehnološke suradnje te razmjene informacija, iskustava i tehnologija u ovoj oblasti.

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa dostavit će ovaj prijedlog Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar Mirko Šarović.

ZA CESTE 50 MILIJUNA EURA I DODATNIH 19 MILIJUNA EURA ZA SANIRANJE POSLJEDICA POPLAVA

Vijeće ministara BiH prihvatilo je Inicijativu Ministarstva financija i trezora i odredilo izaslanstvo za vođenje pregovora radi zaključivanja Ugovora o financiranju između Bosne i Hercegovine i Europske investicijske banke – Modernizacija cesta Federacije Bosne i Hercegovine, vrijednog 50 milijuna eura.

Ovaj projekt uključuje izgradnju novih dionica cesta i traka za spora vozila, obnovu asfaltnog sloja, eliminiranje crnih točaka i saniranje tunela i mostova radi poboljšanja sigurnosti prometa na 35 cestovnih dionica u Federaciji BiH u ukupnoj dužini od 290 km.

Ukupni projektni troškovi procjenjuju se na 150 milijuna eura, a financirali bi se sredstvima međunarodnih financijskih institucija, od čega je 50 milijuna eura osigurano iz ovog kredita Europske investicijske banke, s rokom otplate na 20 godina, uključujući pet godina grejs perioda.

Na sjednici je prihvaćena i Inicijativa Ministarstva financija i trezora i određeno izaslanstvo za vođenje pregovora radi zaključivanja Ugovora o financiranju između Bosne i Hercegovine i Europske investicijske banke za Projekt hitne pomoći i zaštite od poplava/B.

Riječ je o kreditu vrijednom 19 milijuna eura, s rokom otplate od 30 godina, uključujući sedam godina grejs perioda, a kompletan kredit namijenjen je sanaciji šteta od poplava i uređenju sustava zaštite od poplava u Republici Srpskoj.

Ukupna vrijednost ovog kredita je 74 milijuna eura, a ranije je već zaključen i ratificiran Ugovor o financiranju između BiH – Republike Srpske i Europske investicijske banke – Hitna pomoć u slučaju poplave i prevencija/A u iznosu od 55 milijuna eura.

PROGRAMI RADA I IZVJEŠĆA O RADU SLIJEDIT ĆE PRAKSU EU

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva pravde, donijelo je Naputak o načinu pripreme godišnjeg programa rada i izvješća o radu u institucijama Bosne i Hercegovine, koji slijedi postupak i praksu zemalja Europske unije.

Na ovaj način želi se doći do kvalitetnijeg programiranja obveza institucija BiH radi ostvarivanja ušteda u proračunu i efikasnijeg rada Vijeća ministara te povećanja transparentnosti kod izvještavanja o rezultatima rada.

Prednacrt naputka je početkom siječnja ove godine bio objavljen na web-stranici Ministarstva pravde BiH s pozivom institucijama u BiH, civilnom sektoru i građanima da dostave svoje primjedbe i sugestije.

USKLAĐIVANJE ODLUKE O PORODILJSKOJ ODSUTNOSTI SA ZAKONOM O RADU

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva financija i trezora, donijelo je Odluku o izmjenama Odluke o načinu i postupku ostvarivanja prava na naknadu za porodiljski dopust u institucijama Bosne i Hercegovine, kojom se vrši njezino usklađivanje sa Zakonom o radu u institucijama BiH.

Odlukom je predviđeno da zaposlene u institucijama BiH na porodiljskoj odsutnosti imaju pravo na mjesečnu naknadu u visini prosječne neto plaće ostvarene u posljednja tri mjeseca prije porodiljske odsutnosti.

Na ovaj način uvaženo je mišljenje Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske i ispunjena zakonska obveza da se ovo pitanje riješi na najpovoljniji način za porodilje.

DOPUNITI ZAKON O KONTROLI KRETANJA ORUŽJA I VOJNE OPREME DO 30. 9. 2015.

Na prijedlog Ministarstva sigurnosti Vijeće ministara BiH donijelo je Odluku o osnivanju Radne skupine za izradu Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kontroli kretanja oružja i vojne opreme, s ciljem njegove dopune i uvažavanja situacija koje nisu propisane postojećim zakonom, a javljaju se u praksi.

Radna skupina će izmjene i dopune Zakona o kontroli kretanja oružja i vojne opreme sačiniti do 30. rujna 2015. godine. Za predsjedatelja Radne skupine imenovan je Ermin Pešto iz Ministarstva sigurnosti, a članovi su predstavnici državnih ministarstava sigurnosti te vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Uprave za neizravno oporezivanje BiH, entitetskih i kantonalnih ministarstava unutarnjih poslova i Policije Brčko Distrikta BiH.

JAČANJE PARTNERSTVA BiH I UN-a

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, usvojilo je Zajednički program i proračunski okvir Ujedinjenih naroda za Bosnu i Hercegovinu 2015. – 2019.: Okvir razvojne pomoći Ujedinjenih naroda.

Na ovaj način nastavlja se i dalje jača partnerstvo između vlasti u Bosni i Hercegovini i tima Ujedinjenih naroda u BiH u oblastima ekonomskog rasta i smanjenja siromaštva, jačanja kapaciteta za reforme, te strateških i okvirnih javnih politika, unapređenja sustava odgovornosti i pružanja kvalitetnih socijalnih usluga.

Radi se o sveobuhvatnom strateškom okvirnom programskom dokumentu koji identificira l3 rezultata sjedinjenih u četiri posebna područja razvojne suradnje između Ureda Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini i svih razina vlasti u zemlji, i to: vladavine prava i sigurnosti ljudi; održivog i ujednačenog razvoja i zapošljavanja; socijalne uključenosti, obrazovanja, socijalne zaštite, dječje zaštite i zdravstva, kao i osnaživanja žena. Prema procjenama, za punu provedbu programa UN-a bit će potrebno ukupno 264.592.034 američka dolara.

Ovaj dokument potpisat će predsjedatelj Vijeća ministara dr. Denis Zvizdić i rezidentni koordinator UN-a u BiH Juri Afanasijev.

VMBiH O LJUDSKIM PRAVIMA U SVJETLU PREUZETIH MEĐUNARODNIH OBVEZA

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, usvojilo je tri dokumenta za drugi ciklus Univerzalnog periodičnog pregleda stanja ljudskih prava u BiH, s ciljem provođenja međunarodnih preporuka i daljnjeg napretka u ovoj oblasti.

Usvojeno je Izvješće o prezentaciji Izvješća Bosne i Hercegovine za drugi ciklus Univerzalnog periodičnog pregleda stanja ljudskih prava u BiH, koje je sačinjeno u skladu sa stavkom 5. Aneksa Rezolucije 16/21 Vijeća za ljudska prava UN-a, a koje je razmatrano na sjednici održanoj u Ženevi 5. studenoga 2014. godine, te prihvaćeni Nacrt izvješća Radne skupine na Univerzalni periodični pregled Bosne i Hercegovine i Izjašnjenje Bosne i Hercegovine na Nacrt izvješća Radne skupine Vijeća za ljudska prava UN-a.

Ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak će 15. 6. 2015. godine pred Vijećem za ljudska prava UN-a predstaviti trenutačno stanje ljudskih prava u BiH i najaviti daljnje aktivnosti BiH u ovoj oblasti.

U PROŠLOJ GODINI VMBiH REALIZIRALO 92 POSTO ZAKLJUČAKA

Vijeće ministara BiH realiziralo je 92 posto zaključaka u prošloj godini, kada je doneseno 498 zaključaka, od kojih je realizirano 460, dok 38 zaključaka nije realizirano, navodi se u Pregledu realizacije zaključaka Vijeća ministara za 2014. godinu, koji je razmatralo Vijeće ministara BiH, a na prijedlog Generalnog tajništva.

Zadužena su ministarstva i druge institucije koje nisu u cijelosti realizirale zaključke Vijeća ministara da ih bez daljnjeg odlaganja u cijelosti provedu te da ubrzaju aktivnosti za realizaciju zaključaka koji zahtijevaju dulje vremensko razdoblje ili suradnju s drugim institucijama.

Zaključeno je da i ubuduće realizacija zaključaka Vijeća ministara treba biti prioritet svih ministarstava i drugih institucija, čime se doprinosi efikasnosti rada Vijeća ministara.

www.magazinplus.eu – Vijeće ministara BiH

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close