Novčana kazna ili zatvor za Nikšića

Ustavni sud FBiH je ustanovio da Vlada FBiH, zapravo, njen premijer Nermin Nikšić, nije u djelo provela pet presuda ovog suda, od kojih se četiri tiču boračke populacije. Stoga je u Službenim novinama FBiH (20. 11. 2013) sam Sud objavio svoja rješenja koja se tiču neprovođenja presuda. Sad bi Ustavni sud FBiH jednoglasno donesena rješenja trebalo da dostavi nadležnom tužilaštvu na postupanje. Kazna za osobu (u ovom slučaju premijera FBiH), koja ne provodi odluke Ustavnog suda FBiH, može biti novčana ili kazna zatvora do pet godina.

(Oslobođenje)

Revizija za sve

Podsjetimo, utvrđeno je da član 9. Zakona o reviziji, u dijelu koji se odnosi na potvrde izdane u upravnom postupku na temelju izjava svjedoka, nije u skladu s Ustavom FBiH. Naložio je sud i izmjenu člana spomenutog zakona, koji govori ko sve podliježe reviziji na način da obuhvati i one skupine koje su ostvarile pravo na osnovu sudjelovanja u oružanim snagama, a nisu obuhvaćeni revizijom. Dakle, i 96.669 osoba koje su pravo na penziju ostvarile po Zakonu o MIO/PIO (Članak 94), osobe koje su u mirovinu otišle sa potvrdom da su u toku rata bile pripadnici ove ili one vojske, pa im je vrijeme provedeno u vojsci pri odlasku u penziju obračunato u dvostrukom trajanju. Niko od njih još nije prošao kontrolu boračke populacije.

Nadalje, Ustavni sud FBiH je, odlučujući o ustavnom pitanju Kantonalnog suda u Mostaru, donio presudu kojom utvrđuje da su članovi 5. i 7. Zakona o reviziji neustavni. Neustavnim je proglašen član 5. (dokazna sredstva, op. a), kojim pri reviziji u obzir nisu uzeti pisani dokazi poput izjava svjedoka, te član 7. (revizija rješenja kojima su priznata prava, op. a), koji propisuju da će upravni organ sam riješiti upravnu stvar bez pozivanja korisnika prava da učestvuje u postupku. Ustavni sud FBiH je stavio van snage Uredbu o privremenom preuzimanju dijela funkcija prijašnjeg federalnog Ministarstva odbrane iz oblasti vojnih evidencija (na osnovu koji su izdavana uvjerenja o pripadnosti, načinu i okolnostima ranjavanja, obavljanju komandnih dužnosti…) koja nije u skladu s Ustavom Federacije BiH. I dao rok od šest mjeseci da se ova oblast zakonski uredi. Rok je istekao 13. augusta, a Vlada FBiH je problem riješila tako što ga je dodatno zakomplikovala. Naime, na sjednici održanoj 26. augusta ove godine, ono što je trebalo riješiti zakonom, Vlada FBiH je riješila, na prijedlog Ministarstva za boračka pitanja i Ministarstva pravde, a usprkos mišljenju Ureda za zakonodavstvo, novom uredbom koja se ni u čemu ne razlikuje od uredbe za koju je Ustavni sud FBiH rekao da je neustavna?!

Isti tekst

“Uvidom u dostavljeni tekst uredbe, Ured je konstatirao da se radi o identičnom tekstu uredbe koja je objavljena u Službenim novinama FBiH”, upozorio je Ured za zakonodavstvo Vladu FBiH i zaključio da ona, Vlada FBiH, nema ovlaštenja za donošenje uredbe u predloženom tekstu, budući se uredbom uređuju pitanja koja predstavljaju zakonsku materiju i da je upravo po tom pitanju Ustavni sud FBiH i donio spomenutu presudu.

Po apelaciji predsjednika FBiH Živka Budimira, Ustavni sud je donio odluku da uvođenje cenzusa za dobitnike najvećih vojnih priznanja (Zlatni ljiljan, Red hrvatskog pletera…) nije u skladu s Ustavom FBiH i da se cenzus više ne može primjenjivati na dobitnike ratnih vojnih priznanja. Dobitnici ovih priznanja nakon odluke Ustavnog suda FBiH trebalo je da budu vraćeni u prava. Mjesečne naknade vraćene su, za sada, malom broju onih koji su podnijeli lične tužbe protiv Ministarstva za boračka pitanja.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close