23 godine kasnije: Uborak i Sutina – Srpske paravojne snage strijeljale 114 građana Mostara

Na lokalitetima Uborak i Sutina, nedaleko od Mostara, desio se jedan od najvećih masovnog ratnih zločina u Hercegovini, gdje je 13. juna 1992. godine, 114 građana bošnjačke i hrvatske nacionalnosti odvedeno iz svojih kuća u Mostaru i ubijeno na dva lokaliteta gradske deponije. Ove zločine počinile su snage JNA i četnički agresori.

Jedna od preživjelih osoba rekla je: “Teško je ostati bez familije, bez čitave familije kao što sam ja, jer su mi u ovom ratnom zločinu ubijeni dva brata i otac. Majka mi je 15 dana poslije njih preminula“. Dvije grobnice na Uborku i Sutini prve su otkrivene masovne grobnice u BiH. Postoje institucije koje su zadužene da procesuiraju ove ratne zločine, iz dana u dan se bave procesuiranjem svih ratnih zločina u BiH, međutim, po ovom pitanju ništa nisu uradili, nisu se makli s mjesta punih 19 godina. Niko do danas, poslije najvećeg ratnog zločina u Hercegovini, nije za njega odgovarao.

Članovi porodica stradalih traže hitno procesuiranje odgovornih, među njima i generala Momčila Perišića, koji je početkom rata bio glavnokomandujući JNA u ovom gradu. Optužnica protiv generala Momčila Perišića, bivšeg načelnika Glavnog štaba vojske Jugoslavije pred Haškim tribunalom, ne obuhvata Mostar. I mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić traži od pravosudnih institucija hitno procesuiranje nalogodavaca i izvršitelja ovog ratnog zločina. General Perišić je tada vodio Armiju u Mostaru, a pored ovih zločina, poznato je da je granatiran Mostar na stotine puta, sa desetke i hiljade granata u jednom danu, poznato je i da su tu poginule desetine nedužnih ljudi.

historija.ba

23 godine kasnije: Zločini čekaju kaznu

Na lokalitetima Uborak i Sutina nedaleko od Mostara u noći sa 13. na 14. juni 1992. godine dogodio se jedan od najvećih ratnih zločina u BiH u kojemu su srpske paravojne snage strijeljale 114 građana Mostara bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.

(PIŠE: Adnan DEMIĆ – Oslobođenje)

Dvije grobnice na Uborku i Sutini prve su masovne grobnice otkrivene u BiH. Institucije zadužene za procesuiranje ratnih zločina u BiH po pitanju Uborka i Sutine za pune 23 godine nisu uradile gotovo ništa.

Nedostupni

Za najveći ratni zločin u Hercegovini do danas niko nije odgovarao, iako članovi porodica stradalih iz godine u godinu traže hitno procesuiranje odgovornih, među njima i generala Momčila Perišića, koji je početkom rata bio glavnokomandujući JNA u ovom gradu. Optužnica protiv Momčila Perišića, bivšeg načelnika Glavnog štaba Vojske Jugoslavije pred Haškim tribunalom, nije obuhvatila Mostar.

Svojevremeno je i mostarski gradonačelnik Ljubo Bešlić od pravosudnih institucija BiH tražio hitno procesuiranje nalogodavaca i izvršilaca ovog ratnog zločina. Predsjednik Udruženja porodica stradalih na Uborku i u Sutini Adnin Hasić zabrinut je zbog sporosti nadležnih institucija, ali je uvjeren da će zločinci koji su mučili, a potom svirepo ubijali nedužne ljude na kraju ipak izaći pred lice pravde.

– Istina je da je ovaj predmet godinama stajao u ladici, ali je u posljednjih deset godina ipak nešto rađeno. Posebno od momenta kada je predmet od Tužilaštva HNK-a preuzelo državno Tužilaštvo, kaže nam Hasić, koji je potvrdio da su tužioci davno saslušali brojne svjedoke, pretežno članove porodica stradalih žrtava.

– Tužioci su nas obavijestili da su neki od osumnjičenih još nedostupni organima gonjenja. Dvojica osumnjičenih više nisu među živima, dok je protiv dvojice obustavljena istraga zbog nedostatka dokaza, dodao je Hasić.

Ni manji broj svjedoka čija bi svjedočenja tokom istrage, pa vjerovatno i kasnije tokom suđenja bila dragocjena, danas više nije među živima. Ipak, prema Hasićevim riječima, ključni svjedoci su tu, a među njima i dvojica koja su preživjela strijeljanje.

– Riječ je o Redžepu Karišiku i Admiru Bolobanu. Njih dvojica najviše znaju o zločinima u Sutini i na Uborku. U javnosti, pak, o svemu ne žele govoriti i mi ih i razumijemo i u tome podržavamo, objašnjava Hasić koji bez obzira na sporost rada pravosudnih institucija, i dalje vjeruje da će pravda biti zadovoljena.

– Ja sam čovjek koji vjeruje i želi da vjeruje u institucije države Bosne i Hercegovine. Naši najmiliji su dali živote za ovu državu, pa je njen dug i najmanje što može vratiti svim nedužnim žrtvama, procesuiranje i adekvatno kažnjavanje zlikovaca koji su činili gnusna ubistva. Oni moraju odgovarati i zbog naših najmlađih, djece koja o stradanjima svojih djedova znaju samo iz priča njihovih roditelja. Siguran sam da ću dočekati dan kada će pred lice pravde doći zločinci sa Uborka i iz Sutine. Ne znam kada će doći taj dan, ali znam da ćemo ga dočekati. Ako su već najveći zločinci poput Ratka Mladića i Radovana Karadžića došli pred Haški sud, doći će i sitnije ribe od njih, poručio je Hasić koji je još jednom iskoristio priliku uputivši apel nadležnim institucijama:

– Uborak i Sutina su prve masovne grobnice u BiH, a posljednje su došle na red za procesuiranje počinilaca. Svakodnevno čujemo i gledamo kako SIPA zbog ratnih zločina slobode lišava ine osumnjičene širom BiH, dok mi i 23 godine nakon zločina još čekamo taj dan. Zbog Uborka i Sutine, do danas niko nije lišen slobode, niti je još podignuta ijedna optužnica, što je svakako sraman podatak, smatra Hasić.

Strijeljanje

Iz atomskog skloništa u naselju Zalik na Uborak i u Sutinu odvedeno je 55 osoba, nakon čega su sve strijeljane. Prije strijeljanja žrtve su mučene i premlaćivane u svlačionici stadiona FK Neretva u Vrapčićima koji od kraja rata koristi FK Lokomotiva.

Osim žrtava iz Zalika, na Uborku je ubijen veliki broj civila iz naselja Vrapčići i Bijelo Polje.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close