Mundijal 2014.: Francuska preko Nigerije u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva

Odličan meč osmine finala na stadionu Estadio Nacional u Braziliji su odigrali Francuska i Nigerija, slavili su Trikolori sa 2:0. Bez obzira na samodva pogotka na meču obje ekipe su nam ponudile vrlo sadržajan meč sa nekoliko odličnih prilika na obje strane.

Prvo poluvrijeme nam je ponudilo nekoliko uzbuđenja na obje strane. U 17. minuti opravdano je poništen gol Emenikeu zbog ofsajda, a u 21. Enyeama je fantastično zaustavio šut Pogbe sa 10-ak metara.

U finišu prvog dijela po jedna šanse na obje strane. Prvo je Debuchy iz izgledne pozicije šutirao pored gola, da bi na drugoj strani Lloris zaustavio udarac Emenikea.

I u nastavku prvak Afrike je igrao odlično, lopta je uglavnom bila u posjedu Super Orlova, dok su Francuzi čekali na grešku svojih protivnika. Na novu ozbiljiniju priliku čeklaa se 63. minuta, kada je Odemwingie sjajnim šutem sa 16 metara dobro zaigrijao dlanove Llorisa.

U 70. minuti kolosalna šansa za Trikolore. Nakon duplog pasa sa Griezmannom Benzema izlazi jedan na jedan sa Enyeamom koji nekako uspjeva odbraniti udarac, a loptu je sa gol linije izbacio jedan od nigerijskih defanzivaca.

Zaprijetili su Galski Pijetlovi i u 77. minuti kada je Nigerijce spasio okvir gola. Udarcem iz voleja sa nekih 20-ak metar pogodio je Cabaye.

Francuzi do vodstva dolaze u 79. minuti nakon što su iskoristili veliki pritisak. Junak dana Enyeama je postao tragičar. Jedan ubačaj iz kornera iskusni golman odbio je pravo na glavu Pogbi koji rutinski pogađa prazan gol.

Konačnih 2:0 u sudijskoj nadoknadi postavio je Yobo, iskusni defanzivac je pogodio vlastitu mrežu. Francuska će u četvrtfinalu igrati protiv bolje iz duela Njemačka – Alžir.