Med ove sezone je ponajbolji u zadnje vrijeme

Zgodno su se spojile dvije stvari: naše obećanje kako ćemo o medu još pisati u ovoj rubrici (što nije tada učinjeno iz tehničkih razloga) i sezona vrcanja koja je već završila ili će to biti za petnaestak dana dok pčele “oberu” vrijesak (ukoliko bude medio zbog prevelikih vrućina).

I odmah valja reći: ova godina ili sezona za bh. pčelare jedna je od najboljih nakon rata! Tomu je najviše pogodovalo dobro vrijeme i obilno medenje bilja i šume. Dakako i pčelari su, barem većina koja ozbiljno shvata ovaj posao, uradili sve da ih priroda ne iznenadi kao što je to bilo ranijih godina, kada su u nekima zabilježene prave katastrofe (bolesti, izumiranje pčela, suša…). I kvaliteta meda je na nivou, dok su prinosi išli od 15 pa do čak 40 kilograma po košnici, zavisno od lokacije i rada pčelara. Tako će ovoga eliksira biti dosta ove godine, no preporučujem da se na vrijeme nabavi i to onaj kod provjerenih pčelara, po mogućnosti onih koji rade ekološki med (nezagađen izvana i iznutra: izvana okruženjem i otrovima, iznutra ishranom pčela šećerom). Prema onome što se sada zna, cijena kg meda kretat će se od 15 do 30 maraka. Mene što se tiče kvalitetu meda ocjenjujem i – cijenom! Kako? Fino. Skupi med je sigurno i ekološki, jer se u takvu proizvodnju mora ulagati mnogo više nego tamo gdje se pčele hrane šećerom, a pčelar im sav trud-med uzme sebi…

Uskoro ćemo u rubrici ugostiti nekoliko pčelara koji će nam sami pojasniti sve o ovoj sezoni, proizvodnji, medu, prodaji itd, kad ćemo svi zajedno imati bolji uvid u stanje u ovoj grani proizvodnje…

Sada ćemo podsjetiti na blagodati meda, “nebeskog eliksira” i “dara bogova”, o čemu je dijelom bilo govora ranije (uz izvode iz moje knjige “Kad jednom sretneš prirodu”, gdje sam med svrstao na počasno mjesto među deset veličanstvenih).

Dakle, med sadrži voćni i grožđani šećer (fruktoza, glukoza, maltoza, laktoza), aromatične tvari, mravlju kiselinu, eterična ulja, minerale (Na, K, Ca, Mg, Zn, Fe, Co, Ni) i vitamine (A, C, D, K, vitamine grupe B), vodu i enzime. Udio pojedinih tvari ovisi o vrsti meda.

On je prirodni izvor životne snage, lako probavljiv, trenutno vraća izgubljenu energiju, a dužim uzimanjem osigurava fizičko i psihičko zdravlje.  I  mnoga ozbiljna istraživanja su kod meda našla antibakterijska, antiseptička i antioksidaciona svojstva. Med jača funkciju rada srca i krvotoka.  A koristi se uspješno kod povišene tjelesne temperature, prehlada, poremećaja sna, upala desni i polenske kijavice, astme, bronhitisa, opekotina, bolova u želucu, anoreksije, hemoroida, ulceracija, ujeda insekata, grlobolje, zacjeljivanja rana,

Konzumacijom 120 grama dnevno tijekom dvadesetak dana, svjedoče poznavatelji, smanjuje se holesterol za oko 20 posto i povećava aktivnost leukocita za otprilike 7 posto i hemoglobina za 10 do 20 posto.

Za umirenje živaca, primjerice, jako dobro će činiti čaj od plodova šipurka i cvjetova kamilice. Kad se čaj malo hladne, dodaje mu se limuna i meda, te pije nekoliko puta na dan.

Protiv kašlja vrlo korisno je uzeti glavicu crnog luka sa ljuskom, isjeći na kolutove i kuhati u pola litre vode. Kad  provri, ostavite da se ohladi i zasladite sa 2-3 kašike meda pa toplo popiti. Za istu svrhu se koristi čaj od listova bokvice ili sok iscijeđen iz svježih listova ove biljke slađen prirodnim medom.

Ako se dvije kašikice jabukovog sirćeta i  isto toliko meda rastopi u čaši vode. I pije dva ili tri puta na dan prije jela znatno će ojačati organizam (koristi se dva mjeseca)…

Mnogi su potvrdili kako su med i cimet čudotvoran eliksir. Tako su i kanadski istraživači potvrdili da ova kombinacija daje dobre rezultate kod artritisa, opadanja kose, infekcija mokraćnog mjehura, zubobolje, visokog holesterola, prehlada, neuroza, gripa, bubuljica, infekcija kože, umora, oslabljenog sluha…

I tako, nabrajati se može unedogled, jer med je ispunio ono što je još Hipokrat znao: on je kvalitetna hrana i ujedno lijek. O tome u narednim nastavcima…

Oslobođenje

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close