- VIJESTIBiHPrivreda

Kome ne odgovara prodaja FDS-a, Bosnalijeka i Sarajevo osiguranja?

Vlada Federacije jednoglasno je odgodila prodaju državnog udjela u Fabrici duhana Sarajevo za 15. septembar. Ali, priča se i dalje vrti oko akumulirane dobiti, a direktor Fabrike duhana Sarajevo kaže da ona faktički i ne postoji. Pitanje je zašto SBB traži odgodu ako se zna da u budžetu nedostaje novac koji je planiran prodajom preduzeća, izvještava Federalna televizija.

Uoči vanredne aukcije za prodaju FDS-a raste zabrinutost, ali se nameću i dileme da li Vlada Federacije povlači dobar potez. Premijer Federacije BiH Fadil Novalić poručuje da je prodaja državnog kapitala na berzi dobar potez jer nema mogućnosti za manipulacije, te štiti vrijednost državnog kapitala. Tvrdi i da prodaja pojedinačne imovine ne može direktno donijeti korist Vladi.

“Sve je ovo borba da se šta ne dogodi radnicima, jer 2008. bilo ih je 427, od tada fabrika gubi tržini udio i sada ih je 278. To je posljedica rasta konkurencije FDS-u. Phillip Morris je narastao gotovo deset puta. Njegov tržišni udio je sada 300 miliona maraka i taj div prijeti da će ubiti našu fabriku”, pojašnjava Novalić.

Direktor FDS-a Edin Mulahasanović podržava Novalićev stav. Suština je, kaže, da FDS nastavi svoju 136 godina dugu tradiciju i da zadrži trenutni broj radnika, a ako dobije strateškog partnera iz branše, da broj zaposlenih i poveća.

Imovina i akumulirana dobit FDS-a postala je predmetom špekulacija, direktor FDS-a tvrdi da u ovoj kompaniji nema akumulirane dobiti.
– Po svemu sudeći, akumulirana dobit je historijska obračunska kategorija, apsolutno ne postoji, tvrdi prvi čovjek FDS-a.

“Po knjigovodstvenim standardima ta kategorija zove se akumulirana neraspoređena dobiti, ali samo zato što ona nije u kapitalu. Trenutni kapital FDS-a je 218 miliona, od čega je 128 miliona osnovni kapital, 42 miliona su rezerve i 46 miliona je tzv. neraspoređena akumilirana dobit, ali je ona na bazi skupštinskih odluka isplaćena u dividende, finansijske rezerve i investiranja”, navodi Mulahasanović.

Također, odbacuje špekulacije o imovini u vrijednosti od 10 miliona maraka izvan naše zemlje, ističući da je ta imovina FDS-u oduzeta kada je 2003. godine donesen zakon o pasivnom podbilansu, koja je tada prebačena u nadležnost Federalne agencije za privatizaciju. Poručio je i da odgađanje prodaje dionica nije dobra poruka za ozbiljne investitore. Njihov cilj je pronaći strateškog partnera za očuvanje tradicije poslovanja kompanije i njihovih radnika.

Podsjećamo, predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić ove sedmice je zatražio da Vlada FBiH odgodi prodaju dionica da bi se detaljno ispitalo stanje u FDS-u te kako dionice ne bi bile prodate po nerealno niskoj cijeni. S druge strane, premijer Novalić i čelnici FDS-a kažu da to nije niska cijena, te kako vrijeme prolazi tako ovoj fabrici cijena i pada. Jedno je sigurno, ako ne bude političke volje i Fabrika duhana Sarajevo mogla bi doživjeti propast kao što se desilo Fabrici duhana Mostar.

Stoje li iza potencijalnih kupaca Bosnalijeka i Sarajevo osiguranja i neki bh. političari?

Zbog političkih trzavica potencijalni kupac Sarajevo osiguranja, koji je ovo osiguravajuće društvo htio kupiti za 15 miliona maraka, odustao je, rekao je premijer Federacije Fadil Novalić. Novalić ističe da se na prethodnoj aukciji nije pojavio potencijalni kupac Bosnalijeka, jer čeka smanjenje cijene po dionici. Stoje li iza ovih kupaca i neki bh. političari?

Premijer Novalić ističe da je situacija u Sarajevo osiguranju loša i da se moraju naći sredstva ili prodavati imovina da se održi poslovanje u ovoj firmi. Novalić naglašava da iz dobiti Sarajevo osiguranja Federacija nikad nije dobila ni marku iz ove osiguravajuće kuće. “Dva puta nije bilo kupca. Treći put u neobavezujućim ponudama smo imali ponudu od 15 miliona maraka, kad su se pojavile ove trzavice taj kupac je odstupio. Tamo je jako loša situacija, u minusu 31 milion maraka”, istakao je Novalić.

Inače, Sarajevo osiguranje na polugodištu se nalazi na drugom mjestu po iznosu bruto premije osiguravajućih društava u BiH. U Agenciji za privatizaciju Federacije potvrđuju postojanje neobavezujućih ponuda i da je sve do Vlade Federacije kako će se ići u prodaju 40% udjela u Sarajevo osiguranju. “Dobili smo neke neobavezujuće ponude, o imenima ponuditelja ne mogu govoriti zato što bi to u određenom smislu bilo narušavanje konkurencije”, kaže Amer Bekrić, direktor Agencije za privatizaciju FBIH.

Što se tiče Bosnalijeka održana je jedna aukcija na Sarajevskoj berzi koja je bila neuspješna. Premijer Novalić potvrđuje da postoji interes potencijalnih kupaca. “Javio se jedan kupac, čak je rezervisao novac, ali kad je vidio da je sam, odustao je i čeka sljedeći korak da smanjimo cijenu. U međuvremenu su se pojavili i još neki zainteresirani”, navodi Novalić.

Bekrić kaže da se nada da će se cijena dionica Bosnalijeka odrediti na adekvatan način kako bi se pristupilo eventualnoj prodaji. Odluka je na Vladi, a ne na Agenciji, dodaje.

Do sljedeće sjednice Vlade FBiH pripremit će se dubinsku analizu svih kompanija u kojima Vlada FBiH ima manjinski udio. Novalić najavljuje otvaranje i informacionog centra sa svim pristupnim informacijama, jer u javnosti kruže netačne i frizirane informacije. Cilj privatizacije koja će biti nastavljena je čuvanje radnih mjesta i sticanje maksimalne dobiti od prodaje.

 

indikator.ba

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close