Juniori fantastičnim preokretom do opstanka u A diviziji

Juniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je danas na Evropskom prvenstvu u Latviji selekciju Ukrajine nakon dva produžetka rezultatom 96:85 , te su na taj način obezbijedili ostanak u A diviziji.

Nakon uvodnog vodstva naših košarkaša, Ukrajina je dominirala ostatkom prvog poluvremena. Prvu dionicu su dobili18:16, da bi u drugom periodu sjajnom igrom potpuno nadigrali izabranike Nenada Markovića. Na poluvrijeme je Ukrajina otišča sa 16 poena prednosti 44:28.

Početkom treće četvrtine Ukrajinci dolaze do najveće razlike na utakmici od plus 18, 46:28,. no naša reprezentavija kao da se probudila u tom trenutku. Krenuo ih je i šut, uspjeli su se vratiti u utakmicu, pa se u posljednjih 10 minuta igre ušlo sa samo poenom zaostatka 60:59.

U veoma neizvjesnoj završnici utakmice naša reprezentacija je poenima Lazića sa slobodnih bacanja došla do vodstva nakon dugo vremena 68:67.  U infarktoj završnici Ukrajinci su na sedam sekundi do kraja imali prednost od tri poena 74:71, ali su naši momci uspjeli izjednačiti.  Gačić je pogodio slobodno bacanje, drugo je promašio, ali je Polutak skočio u napadu, te je pogodio za izjednačenje rezultata na 74:74 i odlazak u produžetke.

Dodatnih pet minuta donijelo je ponovo dosta promašaja s obje strane. Ukrajinci su konačno prestali pogađati, ali niti naši mladi košarkaši nisu koristili poklone. Lazić je mogao sa slobodnih bacanja ovjeriti pobjedu, ali je pogodio samo jedno, te su Ukrajnici došli u narednom napadu do poravanja 79:79. Gačić nije pogodio trojku za pobjedu, te se ušlo u drugi produžetak.

Drugi produžetak naši košarkaši otvaraju sjajno. Trojkom Gačića i poenima Lazića odlaze na plus pet 84:79. Gačić je još jednom trojkom prelomio utakmicu, koju su na kraju naši košarkaši riješili u svoju korist.

Imran Polutak je sa 29 poena i 12 skokova predvodio našu selekciju do pobjede, Lakić je dodao 17, Lazić 14, Zahiragić 13 i Gačić 13. Kod Ukrajine Kobets je ubacio 21 poen.