BiHPolitika

Izetbegović: Dogovoreno da se usvoji program “100 najbitnijih projekata” za FBIH

Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik SDA, kazao je nakon današnjeg sastanka da je s liderima SBB-a i HDZ-a Fahrudinom Radončićem i Draganom Čovićem, te predstavnicima Vlade FBiH dogovoreno prije svega da se usvoji program “100 najbitnijih projekata” za FBiH.

 

– Tu ima oko 20 milijardi maraka raznih projekata. Valjda će se sredstva naći za to. To je još uvijek lista namjera onoga što je najvažnije. Ako pokrenemo do kraja mandata trećinu toga, napravit će se ogroman preokret u BiH. Bilo je došlo do zastoja u imenovanjima Autoceste i slično i ta je stvar danas završena. I, evo dogovorili smo da Vlada da izvjesnu podršku izgradnji crkve u Mostaru, koliko može ove godine, a vidjet ćemo i za iduću godinu da pomognemo.

Na novinarski upit da li Dženan Salčin i dalje kandidat za direktora JP Autoceste FBiH, kazao je da misli da jeste, te da će SBB dati tu poziciju.

Od prioritetnih projekata u narednom periodu Izetbegović je naveo:

-Termoblokovi u Tuzli i u Banovićima, veliki projekti u poljoprivredi, raznovrsna ponuda u segmnentu turizma, namjenska industrija. Najvažnije je definisati 100 bitnih stvari za FBiH i na svim njima inetnzivno raditi da se većina njih desi.

Komentirajući reakcije na odluku o objavi rezultata popisa, te današnji sastanak Mladena Ivanića i Milorada Dodika, Izetbegović je kazao da su neopravdane i nejasne reakcije koje je izazvala Odluka direktora Agencije za statistiku BiH.

-Svi tvrde s te strane Ivanić i Dodik da je Jukić postupio protuzakonito. Dakle, stavri su jasne. O tome ne trebaju pričati ni predsjendici stranka, ni parlament. Ako je neko nešto uradio protuzakonito, neka to sud provjeri. Ja mislim da nije uradio protuzakonito, nego baš po zakonu. I ne možete u ovoj zemlji stvari tretirati poput “švedskog stola”, ako vam se sviđa entitetsko glasanje zadržati ga za sebe, ako vam se ne sviđa ime bosanskog jezika odbaciti to, ako vam se ne sviđa odluka Ustavnog suda BiH, odbaciti je ili odluka direktora Agencije za statistiku, prema tome svi se moramo povinovati Ustavu i zakonu. I, ne znam zašto prave toliku galamu oko samog popisa. Jer, navodno odrazit će se na strukturu vlasti i države, najnoviji popis. Pa, imali smo takvu obavezu i u odnosu na prethodni popis. U RS-u bi trebalo biti 40 posto Bošnjaka, a nema ih ni četiri posto, tako da mislim da se bez potrebe pravi jedan virtualni problem od ovoga svega. Mi smo prije nekih 15-20 dana kada smo vidjeli da će propasti popis razgovarali o tome da se eventualno da sljedećih 4-5 mjeseci da se produže rokovi, da se proba postići rješenje. Onda je gospodin Jukić jednostavno odlučio da se postupi po zakonu. I, na taj način mene je pozitivno iznenadio, a izgleda da gospodina Čovića i ostale nije baš pozitivno iznenadio. Pa, vidjet ćemo neka sud kaže svoje. Oni koji tumače zakon neka kažu je li uradio po zakonu- kazao je Izetbegović.

Izetbegović se zapitao i “šta znači saglasnost u primjeni zakona“, kada je u pitannju odluka direktora Agencije za statistiku.

– Kakve imate kompromise i dogovore praviti u vezi nečega, što je tretirano zakonom. Ili je po zakonu, ili nije po zakonu. Ako nije po zakonu bit će poništena odluka. A, mislim da jeste po zakonu – kazao je Izetbegović.

Izetbegović je kazao da s Čovićem nije razgovarao o zakonu u vezi naplate poreza za kladionice.

– Nismo o tome razgovarali. Mislim da smo sebi tu neke rokove zadali, da tu stvar treba konačno rješavati, mislim da će to u sljedećih 15-ak dana biti riješeno na Parlamentu FBiH, nadam se da će prije toga biti i na vladi dogovoreno, ako ne bude moraćemo ići na Parlament.

Izetbegović je također najavio da će sastanak u vezi rješavanaj problema u Mostaru biti održan naredne sedmcie, no kazao je da nije optimista.

– Da vam pravo kažem nisam više optimista nakon upornih naših pokušaja da s HDZ-om, čitavu zimu smo razgovarali, da li nešto možemo u ovom foto finišu uraditi, teško, ali evo vrijedi pokušati – kazao je Izetbegović.

 

( Avaz)

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close