Izet Hajrović zabio za pobjedu protiv Meksika!

Pred više od 60.000 gledalaca na stadionu Soldier Field u Chicagu, fudbalska reprezentacija BiH savladala je Meksiko sa 1:0. Drugu pobjedu u pripremama za Svjetsko prvenstvo, nakon Obale Slonovače, donio nam je Izet Hajrović.Konačno smo uspjeli uzeti mjeru Sombrerosima – u prethodna dva prijateljska duela odigrana u Atlanti i Chicagu gubili smo 1:2 i 0:2.

Bila je ovo 65. pobjeda reprezentacije BiH i 21. za selektora Safeta Sušića koji može biti zadovoljan jer će svoje izabranike u pobjedničkom raspoloženju povesti u Brazil.

BiH je ovim zaustavila seriju od osam uzastopnih pobjeda koje su Meksikanci ostvarili pod vodstvom selektora Miguela Herrere.

Prilike Džeke

U vrlo sadržajnom prvom poluvremenu BiH se prikazala u odličnom svjetlu. U prvih deset minuta stvorili smo preko raspoloženog Edina Džeke tri opasne prilike pred golom Meksika, od kojih se posebno izdvajaju dvije.

Prvo je Dijamant u 5. minuti na dodavanje Misimovića šutirao sa desetak metara, ali je golman odbranio.

Dvije minute kasnije naš najbolji strijelac sa 20 metara šutira preko gola, a onda kolosalna prilika u 9. minuti. Nakon kornera Misimovića, lopta je u šesnaestercu došla do Spahića – naš kapiten puca, lopta pogađa jednog odbranbenog igrača i odbija se do Džeke koji neometan sa osam metara salje loptu visoko preko gola.

A onda u jeku dominacije Zmajeva, velika prilika i na drugoj strani. Dugu loptu sa desne strane primio je Chicharito koji bježi Šunjiću, i kada smo već vidjeli loptu u mreži, ona pogađa stativu i odbija se u gol-aut.

Minut kasnije novo uzbuđenje pred našim golom. Kontranapad su istrčali Pena i Chicharito, napadač Uniteda za trenutak prima loptu, ali mu ona u odsudnom trenutku bježi i završava u rukama Begovića.

Naplatili dominaciju

Konačno, dominaciju smo naplatili u 41. minuti. Salihović je sa desne strane odigrao povratnu loptu na osam metara, a tamo na nju natrčao Izet Hajrović i smjetio je u mrežu. Bio je to njegov drugi pogodak za BiH u sedmom nastupu.

Drugo poluvrijeme otvoreno je stopostotnom prilikom za BiH. Miske je majstorski izbacio cijelu odbranu Meksika, ubacio se Pjanić i šutirao glavom, no odlično mu je udarac skinuo golman Talavera. Malo zatim probao je i Džeko, ali bez promjene rezultata.

U narednih 20-ak minuta Meksiko je preuzeo inicijativu, ali izuzev šuta Poncea koji je završio daleko pored gola, Begović je ostao nezaposlen.

U sudijskoj nadoknadi vremena ponovo je izvan šesnaesterca tukao Ponce, no zadnju riječ imao je naš čuvar mreže koji paradom izbacuje loptu u korner. Nije više bilo vremena za promjenu rezultata, pa je BiH stigla do druge pobjede na tlu SAD-a u nekoliko dana.

Zmajevi će do početka Mundijala odigrati još jednu pripremnu utakmicu, 8. juna protiv Santosa u Brazilu.

Za BiH su nastupili: Begović, Spahić, Šunjić (od 46. Kolašinac), Lulić (od 64. Ibričić), Mujdža (od 63. Vranješ), Bešić, Misimović (od 69. Sušić), Pjanić (od 76. Ibišević), Salihović, Hajrović (od 78. Višća), Džeko.