Hrvatska inicijativa: Dati Bosni i Hercegovini priliku

Koji su motivi vodili hrvatski dplomaciju da iziđe s inicijativom o davanju kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini? Kakav se učinak očekuje i mogu li pouke iz hrvatskog pregovaračkog procesa pomoći u deblokiranju stanja u Bosni i Hercegovini?

Hrvatska inicijativa da se Bosni i Hecegovini da poseban kandidatski status i da ona na institucionaliziranom putu prema članstvu u Europskoj uniji rješava svije probleme naišla je na podijeljene reakcije u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini. Dio negativnih reakcija zasigurno je i rezultat šuma u kanalu oko samog sadržaja inicijative.

„Motiv hrvatske diplomacije je zdravorazumski,“ kaže za Radio Slobodna Evropa politički analitičar Davor Gjenero. „Naime, šefica hrvatske diplomacije Vesna Pusić ispravno je uočila da su se zbog pristupa Europske unije koji inzistira na realizaciji presude Sejdić – Finci kao preduvjetu za bilo kakav dalji napredak razgovora između Bosne i Hercegovine i Europske unije i Europska unija i Bosne i Hercegovina odrekle najsnažnijeg oruđa u društvenom razvoju BiH u ovome trenutku“, kaže naš sugovornik.

„Naime, osim europske perspektive ne postoji nijedan drugi politički element koji bi mogao biti zajednički svim trima političkim korpusima u BiH i koji bi mogao biti mobilizatorski za bilo kakav društveni razvoj, a zbog tvrdog europskog stava ta perspektiva pristupanja Europskoj uniji je za Bosnu i Hercegovinu na neki način zamrla.“

Hrvatska inicijativa sugerira kako premostiti tu situaciju.

„Hrvatska inicijativa se svodi na to da taže da jednostavno treba zaobići uspostavljenu prepreku, da Bosni i Hercegovini treba bezuvjetno otvoriti priliku za pregovore i za napredak u europskoj integraciji, što ne znači da kroz taj proces BiH ne mora ispuniti i ovaj uvjet, kao što mora ispuniti i sve druge uvjete koje su ispunile druge pristupnice Europskoj uniji.“

To nije nikakvo snižavanje kriterija ili popuštanje Bosni i Hercegovini, naglasila je u Sarajevu i ministrica Pusić.

„Višestruko podvlačim da se ne radi o snižavanju kriterija, nego obrnuto: kriteririji ne samo da ostaju isti nego možda uključuju i čak i neka dodatna poglavlja, ali europske institucije i države članice imaju aktivniju ulogu u suradnji sa bosnom i Hercegovinom da se dosegnu ti kriteriji.“

Učinci bi mogli biti vrlo veliki, procjenjuje Gjenero.

„To Bosni i Hercegovini omogućuje da se na neki način započne proces pregovora sa Europskom unijom, da otpočne nekakav društveni razvoj i dogovori među političkim elitama i da se onda u povoljnijim okolnostima rješavaju i ove nagomilane konstitucionalne blokade.“

Po Gjenerovoj ocjeni, ne radi se o nekom kompleksnom prijedlogu, već o jednostavnoj inicijativi, ali bilo koji razvojni proces u BiH ionako mora i može početi samo od sitnih i jednostavnih ideja, a nastaviti se dugotrajnim i ustrajnim radom. On procjenjuje da je Europska komisija već tijekom hrvatskih pristupnih pregovora naučila da je ovo ispravan pristup.

„Hrvatska je dugo imala blokirano otvaranje pregovora u poglavlju ‘Pravosuđe i temeljna prava’, što je poglavlje svih poglavlja u pristupnom procesu. I posljedica toga je bila da je to poglavlje otvoreno na samom kraju pregovora i onda na neki način zbrzano – vrlo brzo otvoreno i vrlo brzo je ispregovarano i zatvoreno. Danas se vidi da bi bilo puno bolje da je otvoreno prije, i da su pregovori trajali dulje.“

Ivo BanacIvo Banac

Ta je greška već otklonjena u pregovorima sa Crnom Gorom, gdje su pregovori i počeli s tim poglavljem, a kada Srbija započne pristupne pregovore, i tu će se krenuti s tim poglavljem, podsjeća Gjenero. Ovako izložena hrvatska inicijativa djeluje racionalno, ali ni u Hrvatskoj nije dočekana s jednoglasnim odobravanje. Dok HDZ-ov eurozastupnik Davor Ivo Stier pita zašto ta inicijativa nije prvo raspravljena u Hrvatskom saboru, povjesničar i prijatelj Bosne u najgorim vremenima Ivo Banac u izjavi za RSE pozdravlja ideju o davanju kandidatskog statusa, a o ostalome i nema blistavo mišljenje.

„Dakle, rješavanje je do sada bio uvjet za proces, a sada bi proces trebao biti rješavanje! To je sve čisti verbalizam, ali ja se slažem da bi Bosna i Hercegovina morala dobiti status kandidata, pa ga nazovimo i – poseban status kandidata“, zaključuje Banac.

RSE – Enis Zebić

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close