Kultura

Fejzić-Čengić: Gdje staje razum tu počinje vjera, ne obrnuto kako mnogi danas smatraju

Post u ramazanu znači svaki put novi test. Duhovna strana posta, kako je pravilno nazivate je suštinska. Ona nas učini tanahnijima, gotovo prozračnima, kao da se samo stopalima pridržavamo za Zemlju, sve ostalo stremi negdje više – kazala je u intervjuu za Fenu prof. dr. Fahira Fejzić-Čengić, profesorica na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.

Govoreći o značaju posta te kako ga doživljava, ona kaže da u postu “vazda lahko zaplačem, a to znači da sam postala osjećajnija i saburnija”.

O metafizičkoj strani posta kaže da to odustajanje od namirnica i materijala koje inače stalno ubacujemo u sebe, pomaže da se osjeti stopljeno sa svime oko sebe.

– U tom stanju oni dnevni, inače često zanemareni detalji, ja ih zovem išaretima, nijanse postojanja, predosjećanja, postaju djelatni. I to kao pravi djelatni putokazi šta da činim(o) a šta ne. Svako to može u sebi pronaći. Nek oproba. I ja sam – kaže prof. Fejzić-Čengić.

S obzirom na to da su u ramazanu i dvije mubarek noći, Lejletu-l-Bedr i Lejletu-l-kadr, naglašava da su te dvije ramazanske miljenice, te dvije fino odabrane noći, posve precizno izabrane kao dvije kazaljke na ramazanskom sahatu.

– Jedna od nas traži da aktivno, djelatno, vidljivo pokažemo šta treba odbaciti ili savladati makar i rastajući se od života. Druga pak nakon odbačenih idola i kumira svakodnevlja, reklo bi se nakon odbačene besposlice, upire u naše srce, u našu dušu kako bi ih odvela u prostranstva nevidljivog – pojašnjava Fejzić-Čengić.

Tamo gore, dodaje ona, s maštom uz pomoć, a maštu tako malo ili nimalo ne koristimo, jer je demode, u modi je suhi proračunati racio (!), dakle „tamo gore s kapljom Allahova daha smo u pravom svijetu“. To je abeceda vjere. Gdje staje razum tu počinje vjera, ne obrnuto kako mnogi danas smatraju.

Iako je svijet u kojem živimo obilježen duhovnom prazninom i egzistencijalnim problemima, na pitanje koliko post može biti i intelektualni vodič za one koji ga prakticiraju, Fejzić-Čengić smatra da je ‘pun stomak prazno srce’, te da obilje novca i blagostanja dovodi do  skandala, samoubistava, predoziranja, depresija obijesti životnih ciljeva, eto ti beznađa.

– Nije li to slika naše moderne civilizacije? Iz 21.vijeka? Koje klizi u kataklizmu. Svojom rukom odabranu kataklizmu. Ko putuje i prati svijet izbliza zna tačno o čemu govorim. I da je tako. Ali, ako utišamo svekoliku buku oko nas, ako se okrenemo k sebi, zavirimo u nutrinu svoju, pronaći ćemo ono perzijsko carstvo – slojevito i posebno – ističe.

Kolike su samo, kaže, riznice u dubinama Knjige svih Knjiga, u Kur'anu i njegovim porukama i poukama! Odjednom znamo i sigurni smo koliko smo svi, baš svi odgovorni za stanje u kojemu smo, a da žene posebno u mjesečevim mijenama imaju putokaz i to za svaki mogući dnevni i jednostavni posao, samo ako žele, „pošto su suptilnije i nježnije sve to još jače doživljavaju, osjete, predosjete“.

– Žena je fakat stub porodice, kuće, familije, džemata. Nju je Uzvišeni po svojoj volji obdario snažnijim dahovima no što se to često pomisli. Ima u tome  posebna tajna. Ta njena multitasking forma, multidisciplinarnost da se tako grubo izrazim čini je uistinu dominantnim stvorenjem. Pored ostalih dominantnih stvorenja. Jer i planete su za mene ta stvorenja, i zvjezdani sistemi i nedokučiva dubina svemira tajnovitog… – smatra ona.

Ali ne treba smetnuti s uma, dodaje, da je  jedina spasonosna veza koja ‘čuva kapije nebeske’ ona između muškarca i žene, ili, između žene i muškarca.

Samo ta osovina čuva sve tajne i javne logose svijeta na okupu… Znači da nema uspješne žene bez uspješnog muškarca oko ili kraj nje. To je naprosto zakonitost.

– Ljetni dani su dugi, prozračni, svijetli, osunčani, danas je haman najduži dan u godini, ali je blagost koju nam Uzvišeni spušta toliko zorna, osjetna, jasna ko dan, da čak i najveći skeptici vide i osjete da je ovogodišnji  ramazan svojom skrivenom plahtom obavio sve što je poželio. I to je ponajveće čudo ovogodišnjeg svetog mjeseca posta. Da nas je neko pitao da sami naručimo vrijeme po svojim željama ne bismo ljepše i bolje naručili… – zaključila je prof.dr. Fahira Fejzić, profesorica na Univerzitetu u Sarajevu.

(FENA)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close