EURO 2016: Engleska – Vels 2:1

Vardy i Sturridge za pobjedu

Duel u Lensu bio je 104. okršaji britanskih rivala, a Englezi imaju 68 pobjeda uz svega 14 poraza, a posljednja tri, prije ovog, dobili su bez primljenog gola.

Velšani nisu slavili protiv Gordi Albiona od maja 1984, a tada su posljednji put zatresli mrežu komšija, bar do jučer. Strijelac je bio Marc Hughes.

Selektor Engleske Roy Hodgson izveo je na teren identičan sastav koji je počeo protiv Rusije, a to je značilo da je Jamir Vardy ponovo ostao na klupi, dok je Chris Coleman napravio dvije izmene, umjesto Davida Edvardsa u veznom redu počeo je Joe Ledley, dok je u napadu umesto Jonathana Williamsa šansu dobio junak pobjede nad Slovačkom Robson-Kanu.
Meč je imao relativno miran početak, a u 7. minuti Englezi su imali gol šansu, Lallana je brzo probio po desnoj strani i gurnuo loptu po zemlji u kazneni prostor do Sterlinga, koji je u punom trku neometan lijevom nogom šutirao preko gola.
Tri minute kasnije solo akcija Balea, ušao je u kazneni prostor na lijevoj strani, gađao bliži ugao, ali ga je Cahill izblokirao. Nakon toga na terenu je viđena nepovezana igra sa obje strane, a najbolju šansu imali su Englezi u 26. minuti.
Rooney je sjajno ubacio u kazneni prostor, Cahill je šutirao glavom, ali Hennessey hvata loptu. U 33. minuti Engleska je oštećena za penal, Davis je igrao rukom u svom kaznenom poslije skok duela sa Kaneom, dok je Williams vukao napadača Tottenhama za dres, ali njemački sudija Felix Brych se nije oglasio, iako je bio u neposrednoj blizni.
Nastavio je Gordi Albion u potpunosti kontrolisati ritam igre, Velšani praktično nisu uspijevali da povežu više od dva pasa kada dođu u posjed lopte. Bale je u 41. minuti proigrao Taylora, ali bek Velšana nije se najbolje snašao.
No, samo dvije minute kasnije stiglo je vodstvo Velšana. Bale je savladao Joea Harta iz slobodnog udarca sa više od 30 metara. Zvijezda Real Madrida je šutirala snažno po sredini gola, lopta je skrenula u lijevi donji ugao, a Hart je loše reagovao i Vels je na odmor otišao sa prednošću od 1:0.
Početkom drugog dijela Hodgson je odmah izvršio dvije izmjene, te je uveo napadački dvojac Daniel Sturridge i Jamie Vardy, na opšte oduševljenje engleskih navijača. Najboljem igraču Premiershipa iz prošle sezone Vardyu trebalo je 11. minuta da pogodi mrežu Velšana.
Rooney je izveo korner, a stoper Velšana Ashley Williams servirao je Vardyu loptu, a napadač Leicestera sjajno matira Hennesseya.
I nakon postignutog gola Englezi su nastavili napadati, ali bez konkretnije prilike. Velšani su se odlično branili, a Hodgson je na teren poslao i mladog Marcusa Rashforda.
U 78. minuti Rooney je bio u sjajnoj prilici na ivici kaznenog prostora, ali Williams ga je ponovo izblokirao. U narednim minutama Englezi su vršili pritisak, ali nedostajalo je završnice.
U 91. minuti uslijedio je pravi šok za Velšane. Alli je asistirao, a Sturridge pogađa mrežu Hennnesseya, koji je katastrofalno reagovao.