Borac se plasirao u finale Kupa BiH!

Banjalučki Borac je danas u Vrapčićima trijumfovao i u drugom meču polufinala Kupa BiH, te domaći Klis savladao sa 1:2. Tako je Borac sa konačnih 2:6 prošao u veliko finale.

Treba reći da je tim iz Buturović polja pružio jako dobar otpor favorizovanom rivalu, a boljeg rezultata ih je, čini se, ponajviše koštala razlika u fizičkoj spremi u odnosu na tim iz Premijer lige.

Bez obzira na rezultat, u Klisu zaista mogu biti ponosni ovom sezoneom u Kupu BiH jer su ispisali historiju kluba. Kao trećeligaš su stigli do polufinala, odigrali jako dobre mečeve protiv favorizovanog Borca i časno ispali.

U prvom poluvremenu su i danas bili potpuno ravnopravan rival Borcu, a u nastavku su fizički pali i nisu mogli ozbiljnije zaprijetiti Banjalučanima koji slave očekivan plasman u finale. Tamo ih čeka duel protiv boljeg iz okršaja Sarajeva i Tuzla Cityja.

Agresivno je i rastrčano Klis ušao u meč, ali brzo je to “ukrotio” Borac i uspostavio apsolutnu inicijativu te počeo prijetiti golu Cere.

Prva veća šansa na meču viđena je u 9. minuti kada nakon odličnog ubačaja iz kornera Milojević šutira malo pored gola Klisa na kojem stoji Cero.

Četiri minute poslije nije bilo spasa za tim iz Buturović pola. Zakarić je lijepo proigrao Moraitisa, Grk izašao sam pred Ceru i matirao ga za 0:1. Ipak, već u 14. minuti Klis uspijeva da uzvrati.

Do ekspresnog poravnanja domaći stižu nakon kardinalne greške Milojevića koji gubi loptu na 25 metara od gola, uzima mu je iskusni Vila i lagano pogađa za 1:1.

Mogao je Borac u 19. minuti vratiti prednost, ali mladi Čavić nije imao sreće. Povukao je loptu i sa 30 metara raspalio po njoj, a ona je na kraju odsjela na stativi gola domaćih. U 26. minuti vidjeli smo i ogromnu šansu za Vranješa, koji iz idealne pozicije šutira pored gola.

U 43. minuti smo vidjeli sjajan udarac Šabanovića iz slobodnjaka, ali Lakić vadi tu loptu iz rašlji gola i sprječava Klis da dođe do vodstva, a do njega u nadoknadi dolazi Borac. Nakon jako konfuzne situacije u kaznenom prostoru Klisa i ubačaja iz slobodnjaka, loptu je u mrežu za 1:2 poslao Zakarić.

Drugo poluvrijeme je počelo sa dva pokušaja Melega, a na drugoj strani uzvraća Canović, čiji šut u korner odbija Lakić. Ipak, nastavak je ponudio mnogo manje uzbuđenja nego prvi dio.

Uslijedio je veliki broj izmjena, Maksimović je izveo svoje glavne igrače i tempo igre je potpuno opao, a kao i da su igrači Klisa ipak ostali bez snage.

Borac je do kraja rutinski odrađivao posao, u 75. minuti je lijep pokušaj imao Zakarić, ali se sjajnom intervencijom istakao Cero, da bi na drugoj strani prijetio Husrep. Bilo je to nedovoljno jako da ugrozi Lakića.

Do kraja je ostalo 1:2.