BIH ostala bez 450 miliona KM, cijene nisu smanjene

Ukidanje carina na određen broj proizvoda koji se uvoze u Bosnu i Hercegovinu iz Evropske unije i imaju porijeklo iz Unije, značajno je smanjilo prihode Uprave za indirektno oporezivanje BiH i u proteklih pet godina to je gubitak od oko 450 miliona maraka. U 2008.godini, kada je naplaćivana puna carina na sve proizvode, u bh. kasu je ušlo oko 650 miliona KM, a primjera radi, u ovoj godini to je svega 200 miliona maraka od naplate carina, potvrdio je za Fenu Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO.

On podsjeća da od 1. januara 2013. godine stupa na snagu potpuno ukidanje carina na određeni broj proizvoda porijeklom iz Evropske unije (EU) koji se uvoze u Bosnu i Hercegovinu. Riječ je, primjera radi, o polovnim putničkim vozilima, određenim vrstama voća i povrća, mliječnim prerađevinama, nekim vrstama mesa poput junećeg i telećeg, kafi, određenim vrstama tekstila i slično.

Kovačević napominje da se radi se o proizvodima koji su 2012. imali nižu stopu carina, koja se u proteklim godinama spuštala i u ovoj godini iznosila između dva i tri posto, dok se od početka naredne godine carina ukida i naplaćivat će se samo PDV prilikom uvoza tih proizvoda, a koji imaju porijeklo iz EU.

Načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO podsjeća da je to rezultat nastavka primjene Privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU.

Treba podsjetiti da je primjena Privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima počela 1. jula 2008. godine, što znači da je dolazilo do postepenog ukidanja carina u petogodišnjem periodu.

Za veliki dio proizvoda koji se uvoze iz EU i imaju porijeklo iz Unije carina je ukinuta već 2009., međutim, za određene proizvode, za koje je pregovarački tim BiH utvrdio da su od posebnog značaja za BiH, postignut je dogovor s EU-om da se stope carine postepeno smanjuju za period od 2008. do 2013. godine. Ukidanje carina, međutim, nije dovelo do bitnijeg pada cijena na tržištu BiH.

Naime, formiranje cijena ovisi od ponude i potražnje, a država, praktično, nema mehanizam da nekoga prisili da, za smanjenje poreznog opterećnja, u ovom slučaju ukidanje carina, smanji i finalnu cijenu tih proizvoda na tržištu BiH.

ekapija

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close