LifestyleVisokoZdravlje

Apel za pomoć UG Hroničnih bubrežnih bolesnika Visoko

UDRUŽENJE GRAĐANA HRONIČNIH BUBREŽNIH BOLESNIKA  HEMODIJALIZNOG CENTRA VISOKO

Zbog vrlo teškog stanja na visočkoj dijalizi, nas pedesetak pacijenata odlučilo je da obavijesti javnost o tome i ujedno da objasni visočkim građanima zbog čega su naši i Vaši sugrađani u vrlo teškom zdravstvenom stanju.

Aparati za dijalizu su katastrofalnom stanju. Imamo informaciju da su aparati na visočkoj dijalizi najstariji u Federaciji BiH. Inače, aparati su stari od 15-20 godina, osim dva aparata koja su stara oko 10 godina. Da biste ovo lakše razumjeli, u pravilniku o radu dijaliznih centara piše da aparat ne bi smio biti stariji od 5 godina. Iznimno se može koristiti i stariji ako ima pismenu garanciju proizvođača (Fresenius), a to nijedan naš aparat nema. Čak su nam dostavljeni aparati iz Doboja i Prijedora koji su tamo rashodovani, malo su popravljeni i sada liječe naše pacijente.

Dijalizatore, odnosno filtere (vještački bubrezi), doktor propisuje individualno svakom pacijentu prema stanju njegove bolesti. Nažalost, Zdravstveni zavod pošalje dovoljnu količinu filtera, ali ne i odgovarajuće veličine, zbog čega se većina pacijenata dijalizira na neodgovarajućim filterima. Posljedica toga su neadekvatne dijalize koje, onda, dodatno uzrokuju još lošije stanje naše populacije.

Osim toga, lijekovi koje bismo trebali dobijati u toku i poslije dijalize, i koje je dužan obezbijediti Zdravstveni zavod, dolaze u vrlo malim količinama. Tako se dešava da pacijenti koji dobijaju, recimo, „rekormon“, „venofer“, „zemplar“, „rokaltrol“, mjesečno primaju te lijekove 10-15 dana, a ostatak mjeseca ne dobijaju ništa. Izuzeci su oni malobrojni pacijenti, kojih ima do 5%, a koji sebi mogu priuštiti da kupe te veoma skupe lijekove. Problem je i sa lijekovima koje koristimo poslije dijaliznog procesa, koje nam ljekar propiše, a koje možemo kupiti samo u inostranstvu. To su npr. antifosfati za skidanje fosfora, a koji mjesečno koštaju oko 450 KM; zatim antikalij za mjesec dana košta preko 200 KM; ampule B12 I.X. koštaju mjesečno oko 100 KM, a posebno je skup lijek MIMPARA za obaranje pharathormona koji na mjesečnom nivou košta preko 700 KM.

Zbog svega toga, većina pacijenata je primorana da diže kredite da bi sebi obezbijedili te lijekove. Nažalost, zbog malih penzija sve su to mali krediti 2.000-3.000 KM, koji su dovoljni da kupimo količinu lijekova za korištenje najviše do pola godine, a kredite vraćamo po 2-3 godine. Na kraju dolazimo u situaciju da nam lijekova nestane, a nemamo novca da kupimo druge, a sve su to lijekovi koje moramo trošiti do kraja života. Dodatno opterećenje je za većinu ženskih pacijenata koje su bile domaćice to što primaju samo invalidninu od 246 KM. One moraju odlučiti šta kupiti, lijekove ili hranu. Pa većina odustaje od lijekova. Sve je ovo uzrok velikog procenta smrtnosti i kratkog životnog vijeka dijaliznih pacijenata.

Za razliku od većine naših zdravih sugrađana koji poste Časni Ramazan, mi, na određeni način, postimo cijelu godinu jer se moramo suzdržavati od tečnosti i većine namirnica koje koriste zdravi ljudi.

Pored svega navedenog, od otvaranja našeg dijaliznog centra u Visokom, ne posjedujemo agregat i set za reanimaciju, te još neke druge medicinske instrumente koji su propisani pravilnikom o radu dijaliznih centara (Službene novine FBiH br.79/09). Ako bi se, nekim slučajem, poštovao ovaj pravilnik naš dijalizni centar bi, ne daj Bože, bio odmah zatvoren zbog nezadovoljavanja propisanih uvjeta.

APELUJEMO

Svim privrednim subjektima, političkim organizacijama, općinskoj vlasti, humanitarnim organizacijama i svim onima koji nam mogu pomoći da uzmu učešča u ovoj akciji i pomognu najtežim bolesnicima visočke općine.

To možete učiniti svojim novčanim sredstvima, prehrambenim paketima, ili čak i čaršafima, jastučnicama ili dekama kojih posjedujemo po samo desetak komada na pedeset pacijenata. Tako se dešava da, iako je propisano obavezno mijenjanje čaršafa poslije svakog pacijenta, oni se mijenjaju tek kad se vidno uprljaju.

Uz zahvalnost svim privrednim subjektima i pojedincima koji su nas i dosad pomagali, nadamo se da će ovaj apel doprijeti do srca onih koji su u mogućnosti da nam pomognu.

Ujedno pozivamo sve zainteresovane, a posebno novinare i političare koji nas nažalost nisu posjetili od našeg osnivanja 2002.godine, da dođu u naš centar i uvjere se u sve navedene činjenice.

Naš žiro račun je:

SPARKASSE BANKA 199-047-00056010-22

Za dodatna pojašnjenja obratiti se predsjedniku Udruženja, Burić Muhamedu, na broj telefona 062/858-560.

 

 

Predsjednik UGHBBHCV

Burić Muhamed

 

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close