Zrinjski u derbiju pobijedio Sarajevo za kraj najbolje godine u historiji kluba

Nogometaši Zrinjskog su večeras u derbiju 18. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine s 2:0 savladali Sarajevo i tako na savršen način zaključili 2023. godinu, koja će ostati zlatnim slovima upisana u historijske knjige mostarskog kluba.
Slavio je aktuelni prvak Bosne i Hercegovine golovima Nemanje Bilbije i Damira Zlomislića te pobjedom zaključio godinu u kojoj je osvojio duplu krunu i plasirao se u grupnu fazu Konferencijske lige.

Bolje je u posljednju utakmicu jesenjeg dijela sezone ušla ekipa Sarajeva, koja je bila opasnija u uvodnim minutama. Prijetio je prvi udarcem s 20 metara Mirza Mustafić, ali je Milan Marić to odbranio.

Do prve prilike Zrinjski stiže u 25. minuti. Antonio Ivančić je ubacio iz slobodnog udarca, Lovre Rogić zaplivao u prazno, ali je Marin Aničić u posljednji tren izbio loptu koja je završila za malo pored stative u korneru.

U 29. minuti nova šansa za Sarajevo. Ovaj put je silovito šutirao Ajdin Hasić s ivice šesnaesterca, ali je Marić odlično intervenisao.

Dosta sreće je Sarajevo imalo u 33. minuti kada je dosuđen penal za Zrinjski, a s bijele tačke je stativu pogodio Nemanja Bilbija.

No, najbolji strijelac u historiji Premijer lige BiH se iskupio samo sedam minuta poslije, kada je doveo Plemiće u vodstvo.

Bio je to dug napad Zrinjskog. Prvo je Ćorluka uputio centaršut, igrači Sarajeva su izbili loptu, a potom je Memija nadskočio Hasića te asistirao Bilbiji koji se majstorski snašao i pogodio za 1:0.

Dvije minute prije odlaska na odmor Zrinjski dolazi do drugog gola i kapitalne prednosti. Tomislav Kiš je uputio odličan centaršut iz slobodnog udarca s lijeve strane, a sve je dobro pratio Damir Zlomislić koji se oslobodio svojih čuvara te zatresao mrežu za 2:0.

Drugo poluvrijeme nije ponudilo gotovo nikakva uzbuđenja, a na tribinama smo često svjedočili bakljadama navijača Zrinjskog Ultrasa, koji su se opraštali od svoje tribine “Stajanje”. Ona će se ubrzo rušiti kako bi bila izgrađena nova moderna tribina na tom mjestu.

Nismo vidjeli niti jednu pravu priliku koju bi vrijedilo izdvojiti u drugih 45 minuta utakmice.

Zrinjski na zimsku pauzu odlazi na drugom mjestu na tabeli s 38 bodova, sedam manje od lidera Borca, dok je Sarajevo četvrtoplasirano s 33 boda.

Sezona će biti nastavljena 17. februara naredne godine. Tada će Sarajevo ugostiti Široki Brijeg, a Zrinjski će na megdan Željezničaru na Grbavicu.