Zmajevi poraženi na otvaranju Eurobasketa

Košarkaška reprezentacija BiH porazom je otvorila svoj deveti Eurobasket. Zmajevi su danas u Montpellieru doživjeli poraz od selekcije Poljske sa 68:64 u prvom kolu grupe A i tako smanjili šanse da se nađu u famoznom drugom krugu. Tako smo nastavili tradiciju poraza na otvaranju evropskih prvenstava. Već sutra nas čekaju Francuzi. Danas fenomenalni Andrija Stipanović nije mogao sam.

Dobro smo otvorili utakmicu, poveli 8:4 uz šest poena Peršića. Poljaci su preko Gortata brzo uzvratili i došli na 10:8. Ipak, konsolidirali smo redove, te poenima Miloševića, Vrabca i Stipanovića došli do vodstva nakon prve dionice (18:16).Slično se igralo i u drugoj dionici, Stipanović nas je odveo o 24:20, ali Poljaci su brza dva napada došli do 24:25, ali je Stipanović ponovo vratio vodstvo. Od tada pad u igri našeg tima, posebno u napadu gdje pravimo nekoliko početničkh grešaka, pa Poljska ide na 32:26. Do kraja četvrtine Poljska ide na velikih 10 razlike.

Treći period počinjemo poenima Stipanovića, ali uslijedio je ekspresna serija Poljske od 7:0, pa je već u 22.minuti bilo plus 15 za Poljsku. Ipak, u nastavku nas je u igri držao Stipanović i Renfroe koji je ubacio dvije trojke, pa se u posljednjih 10 minuta se ušlo sa rezultatom 58:53.

Na početku posljednjeg perioda stigli smo na minus 3. Dugo je na semaforu stajalo 62:57, u nekoliko smo navrata imali priliku da pogodimo trojku, ali nismo uspjeli. Prosto je nevjerovatno da nismo uspjeli pogoditi nekoliko minuta. Stipanović je smanjio na 63:59, imali smo napad, ali i to smo promašili. Imali smo posljednji napad kod rezultata 64:61, ali je Šutalo katastrofalno opalio trojku. Na kraju je uspio pogoditi, ali to nije bilo za produžetak.

Najefikasniji u našim redovima je bio Stipanović sa 20 poena, Milošević (7 skokova) i Renfore, Šutalo (5 skok, 4 asis) su ubacili po 8. Danas je zakazao Kikanović koji je ubacio 6 poena uz katastrofalan šut. Na drugoj strani Ponitka je postigao Waczynski je postigao 15 poena, Ponitka je dodao 13, a Gortat 10.