Završeno 19. SP za rukometaše (U21) u našoj zemlji: Švedska novi svjetski prvak

Mladi rukometaši Švedske osvojili su titulu svjetskog prvaka, nadigravši Španiju sa 28:23 u današnjem finalu 19. prvenstva svijeta (21). Odluka o pobjedniku faktički je donesena u 52. minuti, kada su Šveđani uspjeli da se odlijepe na pet golova razlike za vodstvo od 24:19.

Do kraja nije bilo promjene odnosa snaga na terenu i skandinanvski rukometaši su rutinski priveli kraju utakmicu sa konačnih 28:23 te tako ubjedljivom pobjedom krunisali igre na SP-u, okitivši se zlatnim medaljama.

Švedska je prikazala odličnu igru protiv Španije i lako povela sa pet golova u  12.minuti (7:2). No, kako je vrijeme odmicalo, španski tim se uspio konsolidovati i pogotkom Dujsheabeva smanjiti prednost Šveđana na tri gola (11:8). Na poluvrijeme otišlo se pri rezultatu 12:10 za Švedsku, a u nastavku Španci su uspjeli u četiri navrata stići do izjednačenja, ali za preokret nisu imali snage protiv sjajne selekcije Švedske.

Recimo i to da je po završetku finalnog meča izvršena ceremonija dodjela medalja, kao i da je se prisutnima obratio predsjednik IHF-a dr. Hassan Moustafa, koji je čestitao RSBiH na sjajnom organizovanom SP-u te pohvalio igre naše reprezentacije na ovom SP-u.

Philip Stenmalm MVP prvenstva

Švedski reprezentativac Philip Stenmalm proglašen je najkorisnijim igračem (MVP) Svjetskog juniorskog rukometnog prvenstva u Bosni i Hercegovini.
U idealnom timu SP-a nalaze se po tri igrača iz Švedske i Španije, te po jedan iz reprezentacija Francuske i Hrvatske.
Najbolji golman je Peter Johannesson (Švedska). Za najbolje lijevo krilo izabran je Šveđanin Andreas Berg, dok je najbolji lijevi bek Francuz Quentin Minel.
Najbolji centralni bek Svjetskog prvenstva je Španac Pablo Cacheda Gonzales, a njegov reprezentativni kolega Alex Djushebaev proglašen je za najboljeg desnog beka.
Za najbolje desno krilo izabran je Hrvat Ante Tokić, dok je najbolji pivot Španac Gonzalo Porras Perez.
Najbolji strijelac SP-a je Kuvajćanin Abdullah Algharaballi sa 65 golova.