-TopSLIDEKošarkaSport

Mundobasket ostaje samo san: Košarkaši BiH poraženi u Mađarskoj!

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je večeras u Mađarskoj od domaće selekcije rezultatom 87:77 i tako je plasman na Svjetsko prvenstvo ostao samo san za Zmajeve.

Košarkaši Bosne i Hercegovine za plasman na Mundobasket trebali su pobjedu u Mađarskoj u posljednjem kolu kvalifikacija, te čudo Češke u Crnoj Gori.

Nažalost, na kraju nismo pobijedili. I da jesmo Crna Gora se pobrinula da ne bude iznenađenja protiv Češke i naši susjedi idu na Svjetsko prvenstvo.

Selekcija BiH dobro ulazi u meč. Na krilima sjajnog Johna Robersona Zmajevi su imali konstantno vodstvo u prvoj dionici, bilo je maksimalnih plus sedam, a nakon deset minuta igre četiri razlike za bh. tim, 23:19.

Ipak, sredinom druge dionice Mađarska radi veliku seriju. Prvo preuzimaju vodstvo, a zatim serijom od 9:0 odlaze na 10 razlike (40:30).

Do kraja prvog poluvremena domaća selekcija sigurno čuva prednost. U tim trenucima su poprilično bili sigurni na parketu i na odmor se odlazi prednošću Mađarske od devet poena, 46:37.

Nastavak meča donosi za nijansu bolju igru naše selekcije. Ipak, Mađarska je bila ta koja je konstantno vodila, ali se prednost spustila na samo minus tri (63:60) nakon 30 minuta igre.

Početkom posljednje dionice BiH poenima Vrabca stiže do izjednačenja (66:66), a zatim i poenima kapitena Miralema Halilovića na šest minuta prije kraja nakon dugo vremena dolazi do vodstva, 70:69.

Ipak, Mađari potom pogađaju bitne šuteve. Nije Bosna i Hercegovina imala snage da uzvrati i na kraju je domaći tim uspio da dođe do pobjede u ovom susretu.

Bosna i Hercegovina je nažalost na kraju ostala bez plasmana na Mundobasket, a prije posljednjeg kola je plasman bilo i nerealno očekivati jer kad se nama ikad išta poklopilo od rezultata.

Szilard Benke je večeras predvodio Mađarsku do pobjede s 19 poena, Adam Somogyi je dodao 17. Kod reprezentacije Bosne i Hercegovine John Roberson je ubacio 22, a Miralem Halilović 15 koševa.

Plasman na Svjetsko prvenstvo iz grupe K pored Crne Gore ostvarili su još Francuska i Litvanija.