Rukomet SP 2013. u Srbiji: Poljska, Brazil, Srbija i Danska u polufinalu

Reprezentacija Poljske ostvarila je najveći uspjeh u svojoj historiji plasmanom u polufinale Svjetskog prvenstva u Srbiji! Poljakinje su u prvom četvrtfinalnom meču savladale do danas svjetske vicešampionke, Francuskinje 22:21 (11:8).

Do trijumfa u meču koji će pamtiti generacije zaljubljenika u naš sport u ovoj centralnoevropskoj zemlji, djevojke selektora Kima Rasmusena, došle su posle velike borbe sa, do sada, nepobjedivom Francuskom. Ono što je krasilo Francuskinje u prethodnom dijelu turnira, kvalitetna odbrana, u ovom meču donelo je prevagu Poljakinjama, koje su serijom 7:0 (3:5 – 10:5) u 12 minuta bez primljenog gola u prvom poluvremenu pokazale da posjeduju kvalitet za najviše domete.

Vratile su Francuskinje nadu sa tri vezana gola do kraja poluvremena (11:8), ali do kraja meča nisu uspjele da ugroze vođstvo Poljske. U posljednjih dvadesetak minuta igralo se gol za gol, a Francuska je u par navrata bila nadomak egala (14:13, 17:16), poslednji put tri minuta pre kraja kod rezultata 21:20 golom Baudin.

Gol za veliko slavlje Poljakinja postigla je Karolina Sodmiak, sa Alinom Vojtas i najefikasnijia sa pet pogodaka. Kod poraženih Francuskinja, koje će posle evropskog i olimpijskog propustiti i svjetsko polufinale, Dembele i Pino su postigle po pet pogodaka.

Poslije velike borbe koja je trajala 80 minuta (četiri produžetka) reprezentacija Brazila je ostvarila historijski uspjeh plasmanom u prvo polufinale Svjetskog prvenstva. Panameričke šampionke su u uzbudljivom četvrtfinalu savladale Mađarsku 33:31 (26:26 – 12:11).

Tačku na duel koji je do sada doneo najviše neizvesnosti na turniru u Srbiji, stavila je Moura golom u poslednjem minutu za nedostižnih +2 Brazila. Kod Brazilki najefikasnija je bila sjajna Aleksandrina Do Nasimento sa 10 golova, dok je Mađarice predvodila Tomori sa sedam pogodaka…

Reprezentacija Srbije plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva savladavši Norvešku 28:25 (15:16) pred 16.000 gledalaca u “Kombank Areni”. Srpskim reprezentativkama slijedi borba za finale sa selekcijom Poljske u petak. U fenomenalnoj partiji oboren je svjetski i olimpijski šampion.

Početak meča je obilježila maestralna norveška golmanka Katrin Lunde. Dva odbranjena sedmerca Lekić i Damnjanović, kao i serija zicera, dovele su Norvešku vrlo brzo u prednost, a Srpkinje u ozbiljan problem sa realizacijom iako je napad Lekić – Damnjanović – Popović dobro funkcionisao. To je i dovelo do prvog tajm-auta već u 12. minutu pri rezultatu 7:3 za Skandinavke.
Sa druge strane, veliki problem se javio u sprečavanju Hajdi Loke, najboljeg svjetskog pivotmena, koja je koristila prazan prostor nakon jakih zaleta svojih bekova i popravljala svoj golgeterski skor. Jelenu Popović je zamijenila imenjakinja Živković, koja je donijela živost u srpski napad i poslije gola Andree Lekić sa -5 smanjila na -3 (6:9) u 19. minutu. Tražio je Bošković raspoložene igračice, uveo Nišavić na lijevo krilo i Risović na gol.

Upravo je prva odbrana mlade srpske golmanke donijela furioznu seriju Srbije 3:0, koja je uslijedila posle tajm-auta Torira Hergeirsona (9:11). Želeći da posavjetuje svoje igračice pred posljednju fazu prvog poluvremena, Islanđanin je „ugasio“ svoju prvu vedetu, Katrin Lunde. Golmanka koja je do tada branila sa „sto ruku“ (tri sedmerca), postala je pročitana knjiga za srpske napadačice, prije svih, Sanju Damnjanović (6 golova u prvom poluvremenu).

Nisu se dale Norvežanke, koje su i dalje nastavile da dominiraju u napadu preko pivotmena. Loke je zamenila Blanko, ali rješenja nije bilo. U 28. minutu posle borbe za jednu loptu, Dragana Cvijić je postigla gol za delimirijum u „Areni“ (12:13). Krenula je serija golova s jedne i s druge strane, zaključno s golom Sanje Damnjanović za 15:16.

I drugo poluvrijeme počela je sjajno Katrin Lunde. Opet nije bilo ništa zameriti srpskom napadu koji je bio brz i dobro organizovan, ali je norveška golmanka pravila razliku. Neefikasnost u napadu, odrazila se i na lošiju odbranu koju su opet nadigravale Breivang i Loke. Napravile su Norvežanke seriju 4:0 do 20:15, ali je prvi gol Dragane Cvijić poslije sedam minuta nastavka, razbio barijeru. Uslijedila je serija 5:0 Srbije u devet minuta! Hladnokrvna Dragana Cvijić je zabila svoj prvi sedmerac, bila glavni protagonista povratka u meč sve do 21:21 u 48. minut kada je Hergeirson zatražio minut odmora.

Katarina Tomašević je nastavila da maltretira norveške napadače. Odbranila je sedmerac Rigelhut, stiglo je prvo vođstvo preko Lekić, a onda i Krpež za 23:21 u 50. minutu. Tek poslije 12 minuta pauze, Nora Mork je pronašla put do mreže Tomašević – 23:21. Prvi put do +3 Srbija je došla poslije novog sedmerca Dragane Cvijić – 25:22 (53:52).

Na +4 je odvela Sanja Damnjanović na tačno šest minuta prije kraja – 26:22. Pri rezultatu 27:23 na tri i po prije kraja, Hergeirson traži poslednji tajm-aut. Suland mu vraća golom, ali nema snage za preokret.

Reprezentacija Danske plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva u Srbiji, ponovivši tako uspeh iz Brazila od prije dvije godine. Dankinje su u četvrtfinalu savladale Njemačku 31:28 (17:17) poslije velike borbe riješene u samoj završnici, kada su igračice Jana Pitlika serijom 4:1 slomile protivnika. Najefikasnija kod pobjednica bila je Kristiansen sa sedam, dok je Miler za Njemice postigla 12 pogodaka.