Zaključak IV. Europskog katoličko-pravoslavnog foruma

Nakon što je završen IV. Europski katoličko-pravoslavni forum, koji se održava od 2. do. 6. lipnja 2014. u glavnom gradu Bjelorusije Minsku na temu: Religija i kulturna raznolikost: izazovi za kršćanske Crkve u Europi, sudionici su 5. lipnja prihvatili zajedničku poruku pod naslovom: Krist, izvor obnove i nade za Europu. Spomenutu poruku prenosimo u cijelosti uz napomenu da je na Forumu kao član katoličke delegacije sudjelovao i nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, predsjednik Vijeća za ekumenizam i dijalog među religijama i kulturama Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine:

Krist, izvor obnove i nade za Europu
Minsk, Bjelorusija, od 2. do. 6. lipnja 2014.

„Kao pastiri želimo nastaviti naviještati našem narodu ono najbolje od našeg moralnog nauka i kao građani predstaviti ga svojim vladama i europskim institucijama. Uvjereni smo da su kršćanske zajednice u stanju djelovati kao svjedoci onoga što je dobro za sve, ukoliko crpe svoju inspiraciju iz Kristova Evanđelja. U Kristu nalazimo svoj izvor inspiracije koja nas obnavlja i dovodi nas do većeg osjećaja odgovornosti u Europi i u današnjem svijetu“, tako su napisali sudionici IV. Europskog pravoslavno-katoličkog foruma u poruci prihvaćenoj na kraju susreta na temu: Religija i kulturna raznolikost: izazovi za kršćanske Crkve u Europi.

Poruka u devet točaka razvija pojedina pitanja o kojima se raspravljalo tijekom susreta: religija i kulturna stvarnost u Europi danas; uloga ljudskih i kršćanskih vrijednosti u suvremenim multikulturalnim europskim društvima; vjerska sloboda i moralna obnova Europe.

„Naša poruka – pišu sudionici – želi biti, prije svega, znak radosti i nade … znamo da mnogi pate i da su u traženju riječi koja daje smisao njihovom životu. U stvari, tamo gdje je kršćanska moralnost odbijena, osjećaj praznine dovodi mnoge u očaj i nihilizam. Crkva nudi trajne vrijednosti utjelovljujući čovječnost u Kristu, izvoru svih istinskih vrijednosti“.

Duboko značenje koje predstavnici Crkava namjeravaju dati jest da „vjera u Krista ne ukida ljudsku raznolikost, nego obogaćuje i promiče elemente istine i dobrote već prisutne u ljudskim kulturama“.

Forum u Minsku održan je u bjeloruskom glavnom gradu na poziv patrijarhalnog egzarha cijele Bjelorusije mitropolita Minska i Slutska Pavela. Predsjedali su dvojica supredsjedatelja Foruma mitropolit Gennadios sasimski Ekumenskog patrijarhata i kardinal Peter Erdö, predsjednik CCEE-a. Sudionici su izrazili duboku zahvalnost mjesnim Crkvama, mitropolitu Pavelu, njegovoj ekscelenciju Tadeuszu Kondrusiewiczu, nadbiskupu Minsk-Moliheva, za njihov važno zauzimanje u potpori Foruma.

Susret je otvoren molitvom za mir u Europi i u Ukrajini u kripti crkve, spomenika svih svetih i nevinih žrtava domovine Minska, veličanstvene građevine podignute kao svjedočanstvo, gotovo kao dar budućim naraštajima, duge povijesti patnje i mučeništva bjeloruskog naroda.

Više od 35 predstavnika pravoslavnih Crkava prisutnih u Europi i europskih biskupskih konferencija s oduševljenjem su prihvatili poruke koje su im uputili Njegova Svetost ekumenski patrijarh Bartolomej, Sveti Otac papa Franjo i Njegova Svetost patrijarh moskovski i cijele Rusije Kiril čiju poruku je pročitao mitropolit iz Volokolamska Hilarion, predsjednik Odjela za vanjske poslove Moskovskog patrijarhata.

Osim na bogatim radnim zasjedanjima u dvorani, predstavnici dvadeset i dvije europske zemlje bile su u mogućnosti iskusiti velikodušnu gostoljubivost jedne nacije, koja je dugo vremena bila zaboravljena i izolirana od ostatka Europe, i jednog naroda koji znao izgraditi identitet složen i otvoren dijalogu dajući svjedočanstvo jedinstva protiv svakog pokušaja podjele.

Bjelorusija, zemlja poveznica između istočnog i zapadnog europskog plućnog krila, pokazuje da može služiti kao most u Europi koja još i danas mora učiti disati sa svoja dva plućna krila.

Tijekom sastanka, sudionici su mogli iskusiti toplo gostoprimstvo gradskih vlasti i predsjednika Republike Bjelorusije njegove ekscelencije Aleksandra Lukašenka, koji je u više navrata tijekom audijencije priređene za sudionike, podvukao je da su pravoslavci i katolici imali svoju ulogu u povijesti određivanja mentaliteta i nacionalnog karaktera bjeloruske nacije, tako da „danas kršćanska vjera predstavlja neotuđivu sastavnicu vizije i duhovnog života većine naših građana“.

U srijeda, 4 lipnja sudionici Foruma sastali su se s pojedinim veleposlanicima pri bjeloruskoj državi prigodom primanja koje je ponudio apostolski nuncij u Bjelorusiji mons. Claudio Gugerotti u Papinu čast.

Susret je završen posjetima Nacionalnom muzeju, knjižnici te katoličkim i pravoslavnim zajednicama.

Popis sudionika i teme koje su bile razmatrane tijekom susreta zajedno s fotografijama dostupni su u rubrici ‘calendario’ na web stranici CCEE-a (www.ccee.eu).

Susret u Minsku bio je moguć zahvaljujući i dugogodišnjem iskustvu Kršćanskog odgojnog centra „Sveti Metod i Ćiril“ (www.inst.bsu.by/en) čije se veliko iskustvo u organiziranju ekumenskih projekata pokazalo vrlo korisnim i koje vodi mitropolit Filaret, aktualni počasni patrijarhalni egzarh cijele Bjelorusije.

Prvi Europski pravoslavno-katolički forum održan je od 11. do 14. prosinca 2008. u Trentu u Italiji na temu: Obitelj: dobro za čovječanstvo. Kao jedan od 7 katoličkih stručnjaka za katoličko-pravoslavne odnose na Forumu sudjelovao je i dr. don Tomo Vukšić, profesor na Katolipčkom bogoslovnom fakultetu u Sarajevu, koji je, pod aspektom obitelj u Božjem planu stvaranja, govorio na temu: „Odgovor obitelji u Bosni i Hercegovini na Stvoriteljev plan“.

Drugi Europski katoličko-pravoslavni forum održan je na otoku Rodosu u Grčkoj od 18. do 22. listopada 2010. na temu: Odnos Crkva – Država. Na susretu je sudjelovao i pomoćni biskup vrhbosanski mons. dr. Pero Sudar.

Treći Forum održan je u Lisabonu u Portugalu od 5. do 8. lipnja 2012. na temu: „Ekonomska kriza i siromaštvo. Izazovi za današnju Europu“. Na ovom Forumu također je sudjelovao pomoćni biskup vrhbosanski mons. dr. Pero Sudar.

Radovi sa spomenutih prethodnih Foruma objavljeni su u tri sveska Editrice Dehoniane u nizu publikacija Oggi e Domani (Danas i sutra).

ktabkbih.net

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close