BiHPolitika

Kriteriji CIK-a za Klub Srba suprotni Izbornom zakonu i Ustavu FBiH

Vehid Šehić za Vijesti.ba

Centralna izborna komisija BiH na današnjoj sjednici donijela je odluku o popuni tri mandata iz reda srpskog naroda u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH, čime je kompletiran Klub Srba .

Mandati su dodijeljeni Draganu Stevanoviću iz Socijaldemokratske partije (SDP) BiH koji je bio na kandidatskoj listi za Skupštinu Kantona Sarajevo, Mladenu Loniću (SDP) s liste za Skupštinu Unsko-sanskog kantona i Nikici Bosniću (Srpska lista) iz Kantona 10.

Mandati su dodijeljeni po jednom od kandidata s lista za kantonalne skupštine ovih kantona, koji nisu izabrani u kantonalne skupštine, što je u suprotnosti sa važećim Izbornim zakonom BiH, koji propisuje da se delegati u Dom naroda Parlamenta FBiH biraju iz kantonalnih skupština, odnosno nakon što su osvojili mandat kantonalnog poslanika. 

Bivši član CIK-a BiH Vehid Šehić neprihvatljivim je ocijenio kriterijume za dodjelu preostala tri mandata u Klubu Srba, koje je CIK BiH ranije usvojio.  

“Nije mi zašto su usvojeni kriterijumi kojima se negira Izborni zakon BiH, ali je u ovoj državi očigledno sve moguće”, kaže Šehić za Vijesti.ba, te pojašnjava:  

“CIK je donio određene kriterijume kako izabrati delegate da bi se popunio Klub Srba u Domu naroda FBiH, jer su nedostajala tri delegata. No, i Ustav FBiH i Izborni zakon BiH kao jedan od preduslova da bi neko bio izabran za delegata u federalni Dom naroda propisuju da mora prethodno biti izabran kao poslanik u kantonalnoj skupštini. Uvijek treba voditi računa o Ustavu i zakonu, te o tome da li se odlukom o utvrđivanju određenih kriterijuma krši ono što piše u Ustavu”, kaže Šehić za Vijesti.ba.  

On ističe da se na ovakvu odluku CIK-a BiH može pokrenuti postupak pred Sudom BiH, koji treba da ocijeni da li je ona u skladu sa Izbornim zakonom BiH. 

“Ako su kriterijumi takvi kakvi jesu, postavlja se pitanje zašto onda nisu bili utvrđeni 2010. ili 2014. godine, jer ni tada Klub Srba nije radio u punom kapacitetu, a čak je bilo i kritičnih situacija kada je visoki predstavnik morao reagovari u pogledu određivanja kvoruma, budući da se traže dvije trećine kluba jednog naroda”, navodi naš sagovornik.  

Postavlja i hipotetičko pitanje – šta će se desiti ukoliko umjesto nekog kandidata na listi određenog političkog subjekata koji odlazi na neku drugu funkciju, a poslanik je u kantonalnoj skupštini, na njegovo mjesto uđe kandidat istog političkog subjekta koji je srpske nacionalnosti.  

“On će u tom slučaju biti u kantonalnoj skupštini, ali neće biti u Domu naroda FBiH. Šta u tom slučaju? Taj kandidat na osnovu Ustava i Izbornog zakona BiH mora biti u Domu naroda, a prema usvojenim kriterijumima CIK-a BiH, to neće moći”, naglašava Šehić.  

(Vijesti.ba)

Tags
Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close