Juniorska reprezentacija BiH savladala Francusku u elitnom krugu kvalifikacija za EP

Juniorska nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je savladala Francusku na gostovanju u Romorantinu rezultatom 2:0 u prvom kolu grupe 5 elitnog kruga kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Na samom početku naša reprezentacija je nekoliko puta zaprijetila u prvih deset minuta, a onda su Francuzi uspostavili totalnu terensku dominaciju.

U 21. minuti napadač PSG-a Diaby je šutirao, a Marković je odlično odbranio. Pred kraj prvog poluvremena naša selekcija je imala dvije prilike od kojih je jednu pretvorila u ogodak.

Najprije je u 38. minuti Stanić šutirao, a golman Francuske Maisonnial je odbio loptu u korner. Dvije minute kasnije Ermedin Demirović nakon duge lopte koristi grešku štopera Francuske Dangera i Upamecana i golmana Maisonniala i šalje loptu u prazan gol za vodstvo BiH od 1:0.

I u drugom poluvremenu Francuzi su dominirali, a naša reprezentacija se skoncentrisala na kontranapade. U 51. minuti Cognat je pokušao ugroziti naš gol, ali nije bio precizan.

U 67. minuti Diaby je šutirao iskosa sa lijeve strane, ali Marković sjajnom intervencijom izbacuje loptu u korner. Golman naše selekcije još jednom j ebio siguran pet minuta kasnije nakon Boutobbinog udarca.

U 79. minuti nakon kontranapada Hadžić je mogao i udvostručiti prednost naše selekcije, no šutirao je preko gola. Tri minute prije kraja meča Janvier je šutirao snažno, ali je Marković još jednom bio siguran. U posljednjoj minuti Marković je još jednom spasio našu mrežu intervencijom nakon Boutobbinog šuta.

Sve te promašaje kaznio je Marijan Ćavar pogotkom u 90+3. minuti susreta za veliki trijumf naše reprezentacije rezultatom 2:0.

Naša selekcija je ovom pobjedom napravila veliku senzaciju i korak ka plasmanu na Evropsko prvenstvo, na koje će otići samo prvoplasirana ekipa.

Za Bosnu i Hercegovinu su igrali: Igor Marković, Sandi Hušić, Mato Stanić, Besim Šerbečić, Emir Bijelić, Denis Žerić (63. Amar Suljić), Benjamin Hadžić, Zinedin Mustedanagić (90. Marijn Ćavar), Ermedin Demirović (84. Jasmin Čeliković), Ivan Miličević, Toni Nikić. Selektor: Toni Karačić.

U drugom susretu grupe 5 večeras u 19 sati će se sastati Izrael i Bugarska.