Ukupan dug u BiH 25,7 milijardi KM, vanjski dug otplaćivaćemo 33 godine

Ukupan dug građana, države i firmi u Bosni i Hercegovini iznosi 25 milijardi i 740 miliona KM, a što je po osobi 4.480 KM.
Država nas je zadužila za 7 milijardi i 230 miliona KM, odnosno 2.700 KM po osobi. Najviše smo posudili od Svjetske banke i MMF-a a ove kredite vraćat ćemo najmanje 33 godine. – Posljednja tranša po odobrenim tranšama dopsijeva 2018. godine, a posljednja rata koja dospijeva 2046. godine je po kreditu IFAD-a, kazala je za BHT1 Zekira Muratović, pomoćnica ministra finansija i trezora BiH.
Svaki građanin BiH u prosjeku je komercijalnim banakama dužan 1.780 KM (ukupno 6,88 milijardi KM), a fime su posudile 8,3 milijarde, uglavnom privatne.
– Aranžman sa MMF-om koji je u toku uglavnom se koristi za zatvaranje budžetskih deficita i ide u ptorošnju a ne u kapitalna ulaganja što je problem, kaže Kemal kozarić, guverner Centralne banke BIH.
Dok na radna mjesta odlazi samo 10 odsto duga, ministri i parlamentarci i radnici državnih institucija i kompanija potroše najviše posuđenog novca.
– Javna potrošnja je 300 KM u sekundi što je oko 13 milijardi ukupnih javnih finansija u BiH, od čega 9 milijardi ide na budžetsku potrošnju, kaže Damir Mehmedbašić iz Centra za zastupanje građanskih interesa.
Fuad Kasumović, zamjenik ministra finansija i trezora, kaže da je potrebno zadužiti se za 600 miliona KM godišnje da bi “sretnici u državnim institucijama primili plaće”.
On upozorava da je sljedeća godina najkritičnija jer sam o po jednom kreditu BiH mora vratiti 342 miliona MMF-u
Ekonomistica Svetlana Cenić ističe da slijede nova zaduživanja.
– Idu izbori, a naša najlošija, najcrnja vlada će s nekom “plač-pričom” tražiti odgodu duga da bi se mogli još zadužiti za izbore, ističe Cenićeva.
U ukupni dug BiH nisu uključena dugovanja štedišama ili ona za ratnu odštetu, te ekonomisti smatraju da je država prikazala samo polovinu ukupnog unutrašnjeg duga.
indikator.ba