Bosna i Hercegovina nije u stanju izraditi kredibilnu prometnu strategiju bez sudjelovanja oba entiteta i Distrikta Brčko, a bez te strategije ne može aplicirati prema europskim i međunarodnim financijskim institucijama za kreditiranje projekata, uključujući i Koridor 5C, saznaje Hrvatski Medijski Servis
Pitanje izrade prometne strategije BiH, uz ostalo je postavljeno i na prošlosedmičnoj konferenciji ministara energetike i prometa zemalja zapadnog Balkana s europskim povjerenikom za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johanesom Hahnom na kojem su BiH predstavljali ministar za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose Mirko Šaraović i zamjenik ministra prometa i komunikacija Saša Dalipagić.
Strategije (prometna i energetska) trebala bi biti gotrova do jula mjeseca ove godine, kada će biti održana investicijska konferencija u Parizu, no njezina je izrada upitna budući Republika Srpska ne priznaje usvojeni Mehanizam koordinacija, te osoprava da je pitanje prometne strategije u nadležnosti Bosne i Hercegovine. Ovo je Hrvatskom Medijskom Servisu potvrdio zamjenik ministra prometa i komunikacija BiH Saša Dalipagić
– Istina je, imamo problem u vezi izrade ove strategije jer mi bez sudjelovanja oba entiteta i distrikta Brčko ne možemo taj dokument izraditi. Mii smo sad tražili uključivanje dvije osobe iz Republike Srpske koje će biti u povjerenstvu za izradu državne strategije. Međutim iz RS-a su nam dostaivli dopis da ne žele sudjelovati zbog nepostaojanja ustavne osnove za takvo nešto, izjavio je za HMS zamjenik ministra prometa i komunikacija BiH Saša Dalipagić.
“Uzimajući u obzir značaj financijske podrške Europske unije u BiH, Vlada RS ponovo poziva na hitno stavljanje u funkciju Mehanizma koordinacije u oblasti europskih integracija u BiH”, navodi se u dopisu koji je Ministarstvo prometa i komunikacija RS uputilo Vijeću ministara BiH, a koji je praktično odgovor na zahtjev da se ispred RS imenuju članovi povjerenstva, odnosno radne skupine za izradu prometne strategije BiH.
Upitan bi li prometna strategija BiH kada bi bila usvojena bez predstavnika RS bila zakonita i bi li je Bruxelles prihvatio Dalipagić je odgovorio:
-Naravno da ne bi bez učešća predstavnika jednog dijela države.
Bosna i Hercegovina bi tako zbog nepostojanja prometne (i energetske) strategije mogla ostati i bez novca koji joj je praktično odobren na Summitu održanom u augustu prošle godine u Beču s obzirom na to da europske institucije insistiraju na donošenju strateških dokumenata. To, praktično, znači kako joj Europska investicijska banka 8EIB) i Europska banka za obnovu i razvoj) neće odobriti planirana kreditna sredstva, ne osigura li BiH prometnu strategiju.
Zamjenik ministra prometa i komunikacija BiH Saša Dalipagić napominje kako je s veleposlanikom Velike Britanije dogovoreno učešće njihovih stručnjaka u izradi strategije. S britanskim stručnjacima već je trebao biti održan sastanak prošlog tjedna. Međutim, kaže sugovornik HMS-a, taj sastanak je otkazan dok se ne riješi problem sa sudjelovanjem predstavnika RS-a u izradi strategija.
Dalipagić je potvrdio kako će ove sedmice održati sastanak s entitetskim ministrima prometa i komunikacija kako bi se pokušao riješiti nastali problem.
Izgradnja mosta kod Svilja na Savi, gdje je izvođač već odabran, a to je konzorcij kojeg čine širokobriješka tvrtka Hering i zagrebački Vijadukt praktično može početi čim stigne potvrda od Europske investicijske banke (EIB) da je konkursna procedura regularno sprovedena, potvrdio je za HMS zamjenik ministra prometa i komunikacija BiH Saša Dalipagić.
Izgradnju ovog mosta, na koridoru 5c, čija je vrijednost 26 miliona eura, zajednički će financirati, u omjeru 50:50 posto, BiH i Hrvatska
BiH je za tu namjenu već odobreno 10 miliona eura na Bečkoj konferenciji, dok je ostatak sredstava koje treba izdvojiti Bosna i Hercegovina osigurano u proračunu.
BiH je na Bečkoj konferenciji dobila i 6,8 miliona za most na Savi kroz Gradiške.
-Moje izaslanstvo iz Ministarstva prometa i komunikacija i ja smo u Bruxellesu, nakon glavne ministarske konferencije, imali sastanak s upravom za promet EU. Zamjerili su nam što kasnimo s projektom mosta kod Gradiške, jer se radi o projektu iz 2015. godine. Istina je da s tim projektom malo kasnimo. Tek se sad vrši revizija projekta. Formirano je zajedničko povjerenstvo s Hrvatskonm i sad se radi projekat zaštite okoliša, kaže Dalipagić za HMS.
Troškovi izgradnje ovog mosta, kojeg će, također, u omjeru pola-pola snositi BiH i Hrvataska iznose 34,4 miliona eura.
Upitan može li se očekivati početak izgradnje mosta na Savi kod Gradiške u ovoj godini Dalipagić kaže kako to nije realno
– Ove godine mogli bi završiti kompletnu dokumentaciju i pripremiti natječaj i to bi bio uspijeh ako bi to postigli u ovoj godini, kaže Daplipagić, napominjući kako financiranje i ovog projekta može doći u pitanje ne usvoji li BiH prometnu strategiju.
(HMS)