KošarkaSport

U18 Eurobasket: Bh. juniori pomeli Finsku i nastavili borbu za plasman na SP

Juniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine slavila je protiv Finske (95:72) u susretu razigravanja za plasman od petog do osmog mjesta Evropskog prvenstva u Turskoj. Naš tim je ovom pobjedom izborio susret sa Španijom, u kojem će tražiti pobjedu kako bi prvenstvo okončao na petom mjestu, čime bi izborio plasman na Svjetsko prvenstvo naredne godine.

Utakmicu smo otvorili serijom 8:0, a razliku smo održavali ponajviše zahvaljujući poenima Muse, Talića i Marića. Ipak, nakon što smo trojkom Čampare stigli na 12 poena prednosti (22:10), Finci su mnogo bolje ušli u posljednje dvije i po minute prve četvrtine i serijom 9:0 do pauze stigli na tri poena zaostatka (22:19).

Naš tim nije dozvolio povratak Finaca i za nešto više od pet minuta igre u drugoj četvrtini stigao je do 10 poena razlike (35:25). Potom su Finci napravili seriju 5:0, ali smo ponovo preuzeli apsolutnu kontrolu nad terenom i timskom igrom stigli do najveće prednosti na meču koja je iznosila 14 poena razlike. S tom razlikom smo okončali poluvrijeme (45:31).

Uvodne tri minute treće četvrtine donijele su po dva poena na obje strane, a onda je naš tim na krilima Marića i Muse stigao do razlike od 18 poena (55:37). Istim tempom nastavili smo rušiti protivnika i tokom posljednjeg dijela treće dionice, a da smo veoma blizu pobjede potvrdila je trojka Čampare za velikih 20 poena razlike (62:42). Tu je razliku Finska “istopila” za četiri poena i posljednju četvrtinu dočekala sa 16 poena zaostatka (67:51).

U posljednjoj četvrtini odlučnom igrom naši momci nisu dopustili ni nagovještaj rezultatske neizvjesnosti, čime su Finsku ostavili bez tračka nade da bi se mogla vratiti u meč. Na kraju smo slavili rezultatom 95:72.

Najbolji strijelac meča bio je naš Džanan Musa koji je sakupio 28 poena, a pratili su ga Nikola Marić sa 14 poena i osam skokova te Amar Gegić sa 16 poena.

Bh. juniori predvođeni Josipom Pandžom svoj put na ovom Eurobasketu okončat će sutra, kada ćemo igrati protiv Španije. To će biti susret za peto mjesto na prvenstvu, a to mjesto znači i plasman na naredno U19 Svjetsko prvenstvo koje će se održati u egipatskom Kairu od 1. do 9. jula 2017. godine. Susret protiv Španije na rasporedu je sutra od 14:15 sati.

Finska će svoj posljednji meč na ovom Eurobasketu, odnosno meč za sedmo mjesto, odigrati protiv Rusije sutra od 12 sati.

BiH: Nikola Marić 14, Darko Talić 13, Boško Bojović 2, Nemanja Nikolić, Amar Gegić 16, Emir Čerkezović 5, Sani Čampara 9, Džanan Musa 28, Sandro Antunović 4, Mateo Zovko 4 i Dino Kobić.