U rodnu kuću Ive Andrića dolazi sve više turista: Četiri decenije muzeja našeg nobelovca

Rodna kuća nobelovca Ive Andrića na Zenjaku u Travniku, koja je prije četiri decenije preuređena u memorijalni muzej, nalazi se među turističkim top-destinacijama u Bosni i Hercegovini.

(PIŠE: Mirza DAJIĆ – Oslobođenje)

Ove godine je značajna jubilarna godina za ovaj memorijalni muzej – rodnu kuću Ive Andrića, jer obilježavamo 40 godina od njegovog osnivanja. Bilježimo porast broja posjetilaca koji dolaze sa svih kontinenata, a nekako su najredovniji posjetioci iz Republike Slovenije. Dolazi nam mnogo školskih ekskurzija, stranih turista, građana Bosne i Hercegovine… Naravno, Andrić sa svojom književnošću i dalje pobuđuje interesovanje posjetilaca koji dolaze iz cijeloga svijeta, kazao nam je Enes Škrgo, kustos travničkog muzeja.

Stalna postavka

Svake godine održava se tradicionalna kulturna manifestacija “Andrićevi dani”, koja počinje na dan rođenja ovog velikog književnika i nobelovca, 9. oktobra, te traje 30 dana. Ove godine je priređen 31 programski sadržaj. Bilo je tu od književnih, preko pozorišnih programa, raznih izložbi i predavanja, sve ono što u većem dijelu tematizira Andrićevu književnu zaostavštinu, njegov život i ono što je recentna umjetnička produkcija u BiH.

– Kada je u pitanju posjećenost, možemo reći da raste svake godine. Kada su u pitanju eksponati, oni su smješteni u ovom malom prostoru, dakle u bosanskoj kući tipičnoj za travnički kraj. U gornjem dijelu kuće je stalna izložbena postavka koja se sastoji iz tri sobe i hodnika. Izloženo je oko 700 bibliotečkih jedinica, imaju raritetna stara izdanja, kao što su prva izdanja njegovih prvih djela iz 1918. i 1920. godine. Tu je prvo izdanje njegove prve pripovijetke “Put Alije Đerzeleza”, prva izdanja objavljenih romana 1945. godine, fotografije, razni predmeti, umjetnička djela, sve ono što nam govori o Andriću i njegovom književnom djelu, a ono naročito što preferiramo je veza nobelovca sa svojim rodnim gradom. To su, prije svega, roman “Travnička hronika” i pripovijetka “Priča o vezirovom slonu”, objasnio je Enes Škrgo.

Sećija i ćilim

U rodnoj sobi Ive Andrića izložen je tradicionalni namještaj bosanskih urbanih porodica s kraja 19. stoljeća. Etnografski eksponati nisu uistinu pripadali Andrićevoj porodici, ali potiču iz vremena njegovog rođenja. Bešika, musandra, zemljana peć, peškuni, šišeta, štokrla, sofra, sećija, sehara, lampe, ćilim i ponjava prikupljeni su u Travniku.

Stalna izložbena postavka je otvorena za posjete svakim danom, uključujući subotu i nedjelju, od 9.30 do 17 sati.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close