Ostali sportoviSport

Sportska senzacija kakva dugo nije viđena: Dječak od 16 godina izborio finale Svjetskog prvenstva u pikadu

Senzacionalni 16-godišnji igrač pikada Luke Littler plasirao se u finale Svjetskog prvenstva u pikadu nakon što je savladao Roba Crossa, 22 godine starijeg sunarodnjaka sa 6:2 u setovima.

Littler na svom debiju u Alexandra Palaceu u Londonu ruši favorite jednog po jednog, a sa 164. mjesta na svjetskoj rang-listi stigao je do finala Svjetskog prvenstva.

Ovaj 16-godišnjak, koji još uvijek pohađa školu, osvojio je svijet pikada. Najprije je u uvodnom meču protiv Christiana Kista postavio rekord za najveći prosjek bodova za jednog debitanta, a u drugoj rundi izbacio Andrewa Gildinga.

Njegov nevjerovatni niz nastavio se pobjedom protiv Matta Campbella i peterostrukog svjetskog prvaka Raymonda van Barnevelda, a zatim je u četvrtfinalu savladao neuporedivo iskusnijeg Brendana Dolana s ubjedljivih 5:1 i tako se plasirao u polufinale.Littler, za kojeg mnogi zbog izgleda i ne vjeruju da ima 16 godina, je ostao u igri za nagradu od 550.000 eura koliko će dobiti novi svjetski prvak.

Mladi Britanac ima priliku postati najmlađi svjetski prvak u historiji, a rekord drži Michael Van Gerwen s 24 godine.

U drugom polufinalu večeras se sastaju Scott Williams i Luke Humphries, a finale je na programu sutra.