Srđan Blagovčanin: MUP RS je stranačka milicija SNSD-a i Milorada Dodika

Računica Milorada Dodika i Dragana Čovića je jasna – zajedno mogu više nego pojedinačno, a najveća bojazan im je da ne budu dio državne vlasti, te tako izgube kontrolu nad državnim agencijama za provođenje zakona. To bi značilo da mogu postati predmetom istraga, između ostalog ističe u razgovoru za Vijesti.ba Srđan Blagovčanin, nekadašnji izvršni direktor Transparency international BiH (TI BiH), a danas naučni saradnik na Američkom univerzitetu u Washingtonu.

VIJESTI.BA: Koalicija okupljena oko SNSD-a uspjela je da obezbijedi 42 poslanika u NSRS uz “prelet” dva poslanika. Tijesna skupštinska većina nije sporna, no očigledno je da je sporan način na koji se došlo do nje? Kupovina mandata?

BLAGOVČANIN: Bojim se da je Dodikov režim krenuo najopasnijim mogućim putem. Na ovakav način režim je ostao bez minimuma legitimiteta, utemeljen na pukoj sili i korupciji. Iako je i u prošlom mandatu Dodikov režim uglavnom bio lišen legitimiteta, zbog organizovanog kriminala, sistemske korupcije i sistematskog kršenja ljudskih prava, ipak je postojao formalni izborni legitimitet. Nakon svega što se dogodilo nakon izbora i otvorene trgovine podrškom većini u skupštini i Vladi,   režim je ostao i bez onoga što je imao u prošlom mandatu dakle elemntarnog izbornog legitimiteta. Na takav način režim se odlučio za uvođenje više-manje klasične diktature, napustivši sve instituiconalne i zakonske procedure. Imajući u vidu da je MUP i sve druge institucije pod kontrolom režima, ja se bojim da ne postoji institucionalni način za rješavanje ove situacije. Na potezu je opozicija, jedini potez koji stoji opoziciji na raspolaganju je napuštanje parlamenta, dok se iz njega ne odstrane i procesuiraju dva zločinca koja su počnila teško krivična djela il idok se ne raspišu novi izbori.

VIJESTI.BA: Kako komentarišete činjenicu da, nakon što je u medijima procurio audio snimak na kojem, navodno, premijerka RS Željka Cvijanović govori o “kupovini” nekih poslanika u NSRS kako bi SNSD osigurao skupštinsku većinu, MUP RS ne pokreće istragu o kupoprodaji poslaničkih glasova? 

BLAGOVČANIN: Reakcija MUP RS, nakon obajvljivanja snimka zapravo je samo potvrdila da je MUP RS, pod potpunom kontrolom režima i da se zapravo radi o stranačkoj miliciji. Potpuno tragikomično je bilo saopštenje MUPa vezano za njihovu navodnu istragu, u kojem se kaže da je neko prisluškivao premijerku pa to montirao. Pa ako je taj neko već želio da montira snimak, zašto je prisluškivao. A ako je prisluškivao onda je ponovo odgovoran MUP jer nije zaštitio premijerku. Kako to da se samo nakon nekoliko dana pokaže tačnim da je premijerka ipak “kupovala poslanike” i tako počinila težak zločin korupcije? Dakle, sve u svemu MUP je umjesto da otvori istragu učinio sve da se zataška čitav slučaj.

VIJESTI.BA: Čini se da su se na političkoj sceni BiH definisala dva bloka. Dragan Čović je na početku poručivao da će sa SNSD formirati vlast na državnom nivou s obzirom da je SNSD-u pripala većina u RS, ali sada ističe da će biti dio vlasti u svakom slučaju. Bakir Izetbegović ne odustaje od opozicionog bloka u RS, ističući da SDA neće mijenjati stav o formiranju državne vlasti i Vijeća ministara BiH. Kakav rasplet očekujete?

BLAGOVČANIN: Jedino što djeluje izvjesno u ovoj situaciji jeste čvrsta veza između Dragana Čovića i Milorada Dodika. Oni su potpuno svjesni da zajedno mogu držati cijelu zemlju kao taoca i blokirati sve procese dok ne dobiju ono što žele. Dakle, njihova računica je jasna zajedno mogu puno više nego svaki pojedinačno. Njihova najveća bojazan jeste da ne budu dio državne vlasti i tako da izgube kontrolu nad državnim agencijama za provođenje zakona, što bi onda značilo da se mogu naći na njihovoj meti uslovno govoreći odnosno predmetom istraga. I Dodik i Čović znaju kako to izgleda, a isto tako znaju da itekako se ima šta istraživati. Oni su dakle spremni tu da idu do kraja i moguće je da će Bakir Izetebegović morati popustiti i s njima napraviti državnu vlast. Čak i ukoliko bi pokušao da preuzme rizik i krene u formiranje vlasti bez nekog od njih, oni imaju ogroman destruktivni potencijal i teško da bi bilo šta uopšte moglo funkcionisati.

VIJESTI.BA: Kako će funkcioisati državna vlast bez podrške većine u entitetima? Je li za BiH bolji vertikalni model formiranja vlasti?

BLAGOVČANIN: Kao što sam rekao već vjerujem da su Čović i Dodik spremni na sve kako bi osigurali vlastito učešće u svim nivoima vlasti. I to jeste najizvjesniji ishod. U svakom slučaju permanenta politička kriza je jedini izvjestan ishod. Vlast u RS će biti izrazito nestabilna, na samoj granici većine, mada ne treba isključiti ni nastavak kupovine poslanika. Iako je u F BiH izvjesnija stabilna većina, teško je očekivati da se napravi bilo kakav sporazum u smislu reformisanja F BiH. Ne mislim da će državna vlast funkcionisati išta bolje od onog što smo imali priliku da vidimo u prethodnom mandatu.

VIJESTI.BA: Očekujete li od izabranih predstavnika vlasti istinsku, operativnu borbu protiv korupcije ili će sve ostati u deklarativnoj fazi i na nivou predizborih obećanja?

BLAGOVČANIN: Bilo bi apsurdno od političkih lidera očekivati stvarnu borbu protiv korupcije, jer bi to onda značilo da se bore sami protiv sebe i protiv kriminalnih hobotnica koje su godinama uspostavljali i koje su po dubini srasle sa državnim institucijama. Bojim se da bez snažnijeg pritiska spolja prije svega mislim na pritisak od strane EU nije moguće očekivati nikakve značajnije pomake na polju borbe protiv korupcije. Posebno imajući u vidu stanje u pravosuđu koje je usudio bih se reći potpuno haotično. Dok je posebno Tužilaštvo BiH u potpunom rasulu. Zaista niko ozbiljan ne može očekivati u takvom kontekstu bilo kakav iskorak na procesuiranju korupcije.

VIJESTI.BA: Kako gledate na njemačko – britansku inicijativu za BiH? Očekujete li veću odgovornost domaćih političara prema ovoj inicijativi iz EU u odnosu na sve dosadašnje?

BLAGOVČANIN: Mislim da njemačko-britanska inicijativa ne donosi ništa suštinski novo. Kao i sve prethodne slične inicijative, ona zanemaruje najvažniju prethodnu pretpostavku, koja je zapravo najbitnija da bi se mogao očekivati bilo kakav iskorak. Ta pretpostavka odnosi se na činjenicu da političke elite u BiH apsolutno nemaju nikakav interes da preduzmu bilo kakve reforme. Njihov najveći ako ne i jedini interes je odrzavanje statusa kvo. Sve reforme koje vode zemlju putem evropskih integracija, za domaće političke elite znače ograničavanje moći nad institucijama i resursima u zemlji i izlaganje riziku da budu procesuirani. Stoga ova inicijativa ponavlja sve ono što su dosadašnje neuspješne inicijative pokušavale, očekujući drugačiji ishod.

Stoga, mislim da EU zapravo treba snažnije staviti u fokus vladavinu prava. Procesuiranje političke korupcije mora biti prioritet i stoga napori trebaju biti usmjereni da se pokuša sanirati haotična situacija u pravosuđu, kako bi se ono koliko toliko osposobilo da funkcioniše. Sa druge strane mislim da bi dio strategije trebao biti potpuno izoliranje lidera vladajućih političkih partija uz zamrzavanje imovine i zabranu putovanja u EU, dok se ne ispune uslovi za apliciranje za članstvo u EU.

Razgovarala: Nevena Šarenac

(Vijesti.ba)

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close