Slovenci na teren sa Amerikancima

Slovenija je savladala Dominikansku Republiku u osmini finala Svjetskog košarkaškog prvenstva u Španiji (71:61), a u četvrtini finala igrat će protiv Sjedinjenih Američkih Država.

U prvoj četvrtini Slovenija i Dominikanska Republika konstantno su smjenjivale prednost, da bi na kraju prvi period završio neriješeno (15:15). U durgoj četvrtini Dominikanci su poveli i duže držali vodstvo, nakon čega je Slovenija preokrenula i sa čak deset poena prednosti otišla na odmor.

Slovenija je u trećoj četvrtini imala prednost i od 15 poena, međutim u posljednjim minutama doživjeli su pad u igri, te su Dominikanci došli na samo šest poena zaostatka. Odlično su otvorili i posljednju dionicu i skoro došli do preokreta, ali nisu imali dovoljno snage, te je Slovenija slavila sa 71:61.

I sada sigurno Slovenci žale za četvrtom četvrtinom protiv Litvanije u zadnjem kolu grupne faze, jer su tada odigrali katastrofalno, postigli samo dva poena, te ih je to koštalo pobjede. Zbog tog poraza protiv Litvanije, sada će igrati protiv SAD-a, gdje imaju veoma male šanse.

U redovima Slovenije najefikasniji su bili braća Dragić. Zoran je ubacio 18 poena, te dodao tri skoka i asistenciju, dok je Goran imao skor od 12 poena, dva skoka i šest asistencija. Kod Dominikanaca Feldeine je ubacio 18 poena, uz šest skokova i osam asistencija.