Bošnjaka u BiH je 50,10 posto, a u RS 13,89 posto!

Zašto iz RS blokiraju objavu popisa stanovništva

Sudeći prema razvoju situacije u proteklim mjesecima, politika je duboko ušla u određivanje kriterija o utvrđivanju konačnih rezultata popisa stanovništva provedenog u našoj zemlji još u oktobru 2013. godine.

Naime, ćorsokak u kojem su se našle domaće agencije za statistiku, ali i politički faktori s entitetskog te državnog nivoa, jer ne mogu naći kompromisno rješenje za nerezidentno stanovništvo (oni koji nemaju prebivalište na određenom teritoriju niti uobičajeno boravište, a što u BiH predstavljaju mahom pripadnici dijaspore), odnosno kako će od ukupnog broja popisanih (3.793.835) biti izveden zvaničan broj stanovnika, kako saznaje “Avaz”, u proteklom periodu je, barem na papiru, riješen kompromisnom varijantom koju je ponudila Međunarodna posmatračka misija (IMO tim), koja se sastoji od vrsnih evropskih eksperata.

RS opet odbija

Prema ovoj, u međuvremenu, petoj varijanti za izvođenje nerezidentnog stanovništva iz ukupnog broja popisanih, a koja se nalazi na stolu svih nadležnih institucija te političkih faktora, ukupan broj nerezidentnog stanovništva u BiH iznosi 272.855 ili 7,19 posto.

Tako, prema kompromisnom rješenju IMO tima, u BiH ostaje ukupno 3.520.980 stanovnika. Od ukupnog broja nerezidentnog stanovništva, 139.576 ili 51,15 posto je Bošnjaka, Srba je 70.902 ili 25,99 posto, a Hrvata 51.731 ili 18,96 posto.

Nadalje, ova varijanta, kako nam je ekskluzivno predočeno, podrazumijeva da je od ukupnog broja rezidentnog odnosno stalnog stanovništva u BiH 1.764.145 ili 50,10 posto Bošnjaka, 1.084.629 ili 30,80 posto Srba te 542.531 ili 15,41 posto Hrvata. Prihvati li se ova varijanta neovisnog međunarodnog IMO tima, ovo bi bili konačni rezultati popisa stanovništva u BiH provedenog u 2013. godini.

Međutim, kao što su to sve vrijeme i činili kod prijedloga koji su se pojavili s federalnog te nivoa države, nadležni u RS ne žele prihvatiti ni ovo kompromisno rješenje. Razlozi su višestruki, a što nam je potvrdio naš izvor uključen u ovaj proces.

On je istakao da, u prvom redu, IMO tim, kada je riječ o određivanju nerezidentnog stanovništva, nije uključio 40. pitanje s popisnice, koje se odnosi na mjesto rada i školovanja, a predstavnici RS to traže, jer je i Vlada tog entiteta usvojila odluku da ovo pitanje treba biti uključeno.

S druge strane, kaže on, IMO tim je Republici Srpskoj dijelom uvažio zahtjev kazavši da se ovo pitanje može koristiti, ali da nije ključno za provođenje, odnosno utvrđivanje nerezidenata, jer sam zakon to tako ne definira.

On nam je kazao kako se sve svodi na to da zvaničnici iz RS ne žele prihvatiti činjenicu da ukupan broj Bošnjaka na nivou BiH prelazi 50 posto. Također, boljka je, kaže naš sagovornik, i to što, prema varijanti IMO tima, u RS ima 170.028 ili 13,89 posto Bošnjaka, što je, prema viđenju zvaničnika RS, “previsok broj”, jer su nastojanja da se ovaj broj svede na ispod 10 posto, a to bi onda značilo da su Bošnjaci u RS nacionalna manjina!

Kako bismo dodatno pojasnili ovu pat-poziciju, odnosno pozadinu problema, prikazat ćemo dosadašnje četiri varijante o utvrđivanju nerezidentnog stanovništva koje su utvrđene u dosadašnjem procesu. Prve dvije varijante su izradile nadležne institucije i stručnjaci na federalnom te državnom nivou, a treća i četvrta su nastale u RS.

Različiti prijedlozi

1. varijanta isključuje 312.552 ili 8,32 posto nerezidentnog stanovništva, pa je prema njoj rezidentnog stanovništva 3.748.283.

2. varijanta iz ukupnog broja popisanih izvodi 233.024 ili 6,14 posto nerezidentnog, te ostaje 3.560.811 rezidentnog stanovništva.

3. varijanta, ona iz RS, isključuje 367.975 ili 9,7 posto nerezidentnog stanovništva, a ostavlja 3.425.869 rezidentnog.

4. varijanta, također iz RS, isključuje 437.762 nerezidentnog stanovništva ili 11,54 posto, a prema njoj je 3.560.073 rezidentnog stanovništva.

Inače, i treća i četvrta varijanta koriste pitanje 40. kao ono prema kojem se utvrđuje status nerezidenata, a što je suprotno Zakonu o popisu u BiH.

Zolić: Prijedlog međunarodnih eksperata nije ni bošnjački, ni srpski, ni hrvatski!

Profesor Hasan Zolić, inače bivši direktor Zavoda za statistiku BiH, tvrdi u izjavi za “Avaz” da prijedlog IMO tima nije ni bošnjački, ni srpski, ni hrvatski.

hasan-zolic-04-is

Zolić: Zašto se odugovlači

– To je rješenje međunarodnih eksperata, vrsnih stručnjaka koji su, uvažavajući sva međunarodna pravila i metode, te onoga što je proisteklo iz prijedloga ovdašnjih stručnjaka i statističara iz oba entiteta, napravili jedan kompromisni prijedlog. Zaista nije jasno zašto se ovako odugovlači s objavom popisa stanovništva, te tolerira ovo što rade zvaničnici iz RS – kazao nam je profesor Zolić.

avaz.ba

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close