Parlament FBiH: Razlaz SDP-a i SBB-a

Više od dva sata trajalo je poslaničko prepucavanje danas poslijepodne u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH oko povlačenja prijedloga zakona o oduzimanju nelegalno stečene imovine i da li ga je premijer Nermin Nikšić (SDP) po Poslovniku mogao povući ili ne. Ne obazirući se na primjedbe iz SDP-a, SBiH, pa i Safeta Softića iz SDA, predsjedavajući Fehim Škaljić (SBB) stavio je prijedlog o oduzimanju nezakonito stečene imovine na glasanje.

Oslobođenje

Glasala su ukupno 34 poslanika i to nijedan za zakon: sedam ih je bilo suzdržano, a 27 protiv. Nakon toga, Škaljić je prekinuo sjednicu.

Parlamentarno dno dna

Evidentno su glasali poslanici SBB-a, SDA, dva HDZ-a i NSRB-a. Glasanje su bojkotovali poslanici SDP-a i SBiHa. Naime, nakon što je završena pauza prije koje je oboren prijedlog zakona o suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala, premijer Nikšić je povukao prijedlog zakona o oduzimanju nelegalno stečene imovine sa dnevnog reda. Marinko Čavara je rekao da je to mimo Poslovnika, jer je otvorena rasprava po toj tački, nakon čega je Jasenko Selimović, šef Kluba poslanika SDP-a, zatražio novu pauzu i stenogram. Po povratku pročitan je stenogram iz kojeg je jasno da Škaljić nije otvorio raspravu o zakonu prije nego ga je Nikšić povukao.

Škaljić je predložio da se poslanici izjasne o tome da li da se ne raspravlja o ovoj tački, na šta su poslanici SDP-a tražili da kaže po kojoj odredbi Poslovnika to traži. Uslijedila je duga diskusija šta je po Poslovniku, a šta ne, u kojoj su na jednoj strani bili SDP i SBiH, a na drugoj SBB, HDZBiH i SDA. Omer Vatrić (SBiH) je poručio da svađa dvije najveće stranke ne smije blokirati rad Parlamenta, a Slaviša Šućur (SDP) je kazao Škaljiću da mu je jasna politička potreba Škaljićeve stranke (SBB) da napravi haos, ali da to ne smije raditi u Parlamentu. Ismet Osmanović (SDA) i Čavara podsjetili su da je isti ovaj zakon bio predlagan za skidanje s dnevnog reda, što je dan prije odbijeno. Ipak, interesantno je bilo reagovanje Safeta Softića, jednog od bivših predsjedavajućih ovog doma, koji je predložio da se sjednica prekine i da zakonodavnopravna komisija riješi ovu situaciju.

– Ovoliko dno Parlament nije dotakao nikad dosad, lično smatram da je premijer imao poslovničko pravo povući zakon, rekao je Softić.

No, Škaljić se nije obazirao ni na to, već je otvorio glasanje o zakonu.

Hvala Sorensenu

Prethodno je prijedlog zakona o suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala oboren sa 25 glasova protiv (SBB, dva HDZ-a i nekoliko poslanika SDA) i 38 glasova za (SDP, SBiH, NSRB, a-SDA, HSP i DNZ), suzdržanih je bilo 12, uglavnom iz SDA.

Zbog “zaustavljanja najvećeg reformskog procesa u Federaciji BiH”, premijer Nikšić je nakon odbijanja ovog zakona zahvalio specijalnom predstavniku EU Peteru Sorensenu, kazavši da je jedini argument protiv zakona poslanicima bilo pismo koje je ovaj evropski diplomat napisao. Za zaustavljanje ovih reformi je optužio i sve poslanike koji su bili protiv. Zakonom o oduzimanju nezakonito stečene imovine predviđena je uspostava agencije koja bi bila nadležna za oduzetu imovinu. Primjedbe predloženim zakonima uoči zasjedanja uputili su strukovna udruženja, Tužilaštvo FBiH, VSTV, ali i specijalni predstavnik EU.

Najglasniji protivnici predloženog zakona oba dana rasprave bili su poslanici SBB-a koji su, između ostalog, neprestano kao primjer valjanosti i postojećih zakona u borbi protiv korupcije i kriminala navodili primjer posljednjih šest mjeseci na državnom nivou (period od kada je lider SBB-a Fahrudin Radončić ministar sigurnosti BiH; op. a).

Nikšić je kasnije prokomentarisao da podržava svaku borbu protiv kriminala i korupcije, tako i na državnom nivou, ali da postoje zakonska ograničenja, te kao primjer naveo da se zna da je Keljmendi uhapšen i da nikad neće biti isporučen BiH, a da je njegova imovina blokirana na određen period koji će isteći, te da će Keljmendi nakon toga s tom imovinom moći raditi šta hoće.

I dok je SBB bio najglasniji protiv zakona, SDP-u je najveća podrška za ovaj prijedlog dolazila iz klupa SBiH. Iz SBB-a su ovakvo zalaganje kolega iz SBiH povezali sa najnovijim stranačkim relacijama SDP-a i SBiH u Tuzlanskom kantonu. Poslanici oba HDZ-a su bili gotovo neprimjetni tokom diskusija i replika na relaciji SDP – SBB – SBiH. Iz redova SDA je predlagano da se zakoni povuku na doradu uz obavezne konsultacije sa predstavnicima pravosuđa.

Današnje česte replike i prebacivanja donekle je u red dovelo izlaganje Slaviše Šućura (SDP), koji je konstatovao da se opet pokazuje kako Parlament FBiH “boluje od teške bolesti, jer stalno zaostaje i pada zbog neprekidne predizborne kampanje”.

– Niko od nas nije za korupciju, ali svi prevodimo izbornu kampanju u klupe. Da nismo upali u predizbornu kampanju, siguran sam da bi ovaj zakon prošao, kazao je Šućur.

Većina pukla odavno

Danas je kulminirao raskol između SDP-a i SBB-a koji su zajedno sa dva HDZ-a činili novu parlamentarnu većinu.

– Nova parlamentarna većina je očito pukla i prije dolaska ovog zakona, kazao je Nikšić danas.
Iz posljednjih zasjedanja Parlamenta se da naslutiti i nova parlamentarna većina u FBiH u sastavu SDA, SBB i dva HDZ-a.

Show More

Related Articles

Back to top button
Close
Close