Težak poraz Zmajeva u Lisabonu

Portugal je večeras u Lisabonu ostvario ubjedljivu pobjedu nad reprezentacijom Bosne i Hercegovine u susretu trećeg kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Prvi su zaprijetili Zmajevi, pokušao je Hadžiahmetović u četvrtoj minuti s dvadesetak metara, ali lopta je prošla pored gola domaćina.

Malo je nedostajalo da izabranici selektora Faruka Hadžibegića (slučajno) poentiraju u 22. minuti. Barišić je centrirao, lopta je dobila čudnu putanju i zamalo završila u portugalskoj mreži, ali Costa je krajnjim naporom odbranio.

Dvije minute kasnije našu mrežu trese Ronaldo, ali pogodak je poništen zbog ofsajda.

Edin Džeko je imao stotopostotnu šansu u 30. minuti, devet od deset takvih pokušaja bi pospremio u mrežu. Odlično mu je nabacio Cimirot, usamljen je bio Dijamant na desetak metara od gola, ali jako je loše šutirao i poslao loptu iznad prečke.

Na drugoj strani zaprijetio je Joao Felix u 37. minuti, ali izvrsno je reagovao Šehić i odbranio.

Kada se činilo da će poluvrijeme biti zaključeno bez pogodaka, Portugalci su poveli. Sjajno je Fernandes uposlio Bernarda Silvu, a vezista Manchester Cityja zatim rutinski matirao Šehića u 44. minuti – 1:0, prenosi SCsport.

Nakon vodstva Portugal je djelovao relaksiranije i uspostavio veću kontrolu nad loptom, što je smanjilo manevarski prostor Zmajevima. U prvih pola sata drugog poluvremena najviše uzbuđenja izazivali su upadi dvojice navijača na teren u različitim periodima, koje su zaštitari ganjali po terenu.

Portugalci su prednost udvostručili u 77. minuti. Odličan centaršut Rubena Nevesa, na pravom mjestu je Bruno Fernandes koji pogađa glavom za 2:0.

Odličnu priliku za počasni gol Zmajevi su imali minut prije kraja, udarac rezerviste Hamulića vrhovima prstima Costa je skrenuo u korner.

Konačnih 3:0 postavlja Fernandes svojim drugim golom na meču, u nadoknadi.

Portugal – BiH 3:0 (Bernardo Silva 44’, Fernandes 77’ i 92’)

PORTUGAL: Diogo Costa, Antonio Silva, Dias, Danilo, Joao Cancelo, Guerreiro (Semedo), Bernardo Silva (Otavio), Palinha (Jota), Bruno Fernandes, Joao Felix (Neves), Ronaldo.

BiH: Šehić, Ahmedhodžić, Saničanin, Kolašinac (Gazibegović), Barišić (Hamulić), Dedić, Cimirot, Hadžiahmetović (Tahirović), Pjanić (Prcić), Stevanović, Džeko (Varešanović).