Sarajevo nakon sedam godina osvojilo trofej

Peti put u svojoj historiji Fudbalski klub Sarajevo postao je osvajač Kupa BiH nakon što je i danas na Koševu pred desetak hiljada gledalaca, u revanš-susretu finala (prvi meč bordo tim dobio sa 2:0) savladalo Čelik sa 3:1.

Ekipa trenera Dženana Uščuplića pokazala je u dvije utakmice da je znatno kvalitetnija od Zeničana i zasluženo je podigla pehar nakon devet godina dugog posta.

Ofanzivni početak

Sarajevo je od prve minute, baš kako je i najavio trener Uščuplić, krenulo ofanzivno prema golu gostiju, kao da je rezultat na Bilinom polju bio nepovoljan za njegov tim.

U šestoj minuti makedonski reprezentativac Krste Velkoski ubacio je u peterac Čelika, ali se Dario Purić i Nemanja Bilbija nisu snašli. Sarajevo je blizu vodstva bilo u 18. minuti, kada je Bilbija odlično šutirao glavom s desetak metara, a golman gostiju Salih Hinović skrenuo je loptu u korner.

U finišu prvog dijela Purić je šutirao sa šest-sedam metara, ali je Čelikova odbrana u posljednjem trenutku blokirala njegov udarac. Zeničani su u prvom poluvremenu neuspješno pokušavali doći do gola Bandovića, tek je Petar Bašić u 19. minuti mlakim udarcem sa dvadesetak metara zagrijao “jedinicu” Sarajeva Dejana Bandovića.

Sjajni Cimirot

Čelik je prvi zaprijetio na startu drugih 45 minuta, Nikola Simić je centrirao iz kornera, a Emir Jusić šutirao pored desne stative gola domaćih. Uzvratio je na sličan način Bilbija. Bordo tim je poveo u 67. minuti. Mladi reprezentativac BiH Gojko Cimirot probio je desnu stranu Čelika i majstorski dodao Velkoskom, koji je iz drugog pokušaja zatresao mrežu za 1:0.

Tri minute poslije bilo je 2:0. Purić je centrirao s desne strane, a Bojan Puzigaća je udarcem sa desetak metara bio prezican. Bordo tim je nastavio napadati, Mato Jajalo je šutirao, a Hinović je krajnjim naporom odbranio.

Zeničani su smanjili u 82. minuti, kada je grešku kapitena Sarajeva Amera Dupovca iskoristio Jasmin Mešanović. Već u sljedećem napadu bordo tim je postigao i treći gol. Asistirao je Ognjen Todorović, a pogodio Bilbija.

Po završetku meča hiljade navijača Sarajeva preplavile su koševski travnjak, gdje su, zajedno s fudbalerima, proslavile osvajanje trofeja.

Sarajevo 3
Čelik 1

Olimpijski stadion “Asim Ferhatović Hase” u Sarajevu. Gledalaca: 12.000. Sudija: Edin Jakupović (Bihać) 6,5. Pomoćnici: Senad Ibrišimbegović (Travnik), Goran Dujak (Odžak). Delegat: Đorđe Starčević (Bosanska Gradiška). Strijelci: 1:0 – Velkoski (67), 2:0 – Puzigaća (70), 2:1 – Mešanović (82), 3:1 – Bilbija (83).
Žuti kartoni: Bilbija (Sarajevo), Bašić, Bajraktarević, Mišić (Čelik)
Igrač utakmice: Gojko Cimirot (Sarajevo) 7,5.

SARAJEVO: Bandović -, Barić 6,5, Puzigaća 7, Dupovac 6,5, Trivunović 7, Jajalo 7 (85. Kovačević -), Cimirot 7,5, Stojčev 7, Purić 7 (79. Vusljanin -), Bilbija 7, Velkoski 7,5 (77. Todorović -). Trener: Dženan Uščuplić.

ČELIK: Hinović 6, Mišić 5,5, Čović 5,5, Jusić 5,5 (64. Jakupović -), Bureković 5,5 (75. Duvnjak -), Lakičević 5,5, Bajraktarević 5,5, Bašić 6, Simić 6, Salčinović 5,5 (77. Popović -), Mešanović 6. Trener: Nizah Hukić.

Odata počast nastradalima u poplavama

Prije početka meča minutom šutnje i učenjem Fatihe odata je počast svim nastradalima u poplavama u BiH i nekadašnjem sjajnom fudbaleru Sarajeva Želimiru Vidoviću Keliju, kojeg su u maju 1992. ubili četnici.

Dio prihoda s ove utakmice ide u humanitarne svrhe. Također, i fudbaleri Sarajeva najavili su da će dio premija za osvojeni trofej donirati ugroženima u našoj zemlji.