Rostov srušio Bayern i upisao historijsku pobjedu

U 5. kolu grupe D Lige prvaka Rostov je na svom terenu rezultatom 3:2 slavio protiv Bayern Minhena što je prva pobjeda ruskog kluba u ovom takmičenju.

Rostov je debitant u Ligi prvaka i pobjedom nad aktuelnim prvacima Njemačke upisali su historijsku pobjedu. Bayern je ovim porazom izgubio skoro sve šanse za osvajanjem prvog mjesta u grupi, jer Atletico Madrid za sigurno osvajanje prvog mjesta treba samo bod u večerašnjem okršaju protiv PSV-a.

Iako se Bayern ranije plasirao u osminu finala Lige prvaka, nije se očekivalo da će već nakon pet odigranih kola skoro sigurno izgubiti prvo mjesto u grupi.

U hladnoj Rusiji izabranici Carla Ancelottija nisu uspjeli doći ni do boda iako su bili veliki favoriti. Nakon poprilično mirnih pola sata igre, prvu opasnost priredio je Rostov u 34. minuti kada Azmoun šutira, a rezervni golman Bayerna Ulreich brani.

Već u narednom napadu do pogotka stiže Bayern. Renato Sanches je prošao po lijevoj strani, odbrambeni igrač Rostova uspaničeno izbio loptu po zemlji, a onda je stigla do Douglasa Coste koji je sa oko 14 metara topovskim udarcem posprema u mrežu domaćeg tima i pogađa za vodstvo Bayerna 1:0.

Rostov nije klonuo nakon gola i nakon devet minuta igre uspio je izjednačiti preko Azmouna. Na poluvremenu je bilo 1:1

Drugo poluvrijeme bolje je otvorio tim iz Minhena, a veliku šansu u 47. minuti imao je Lahm čiji udarac odlazi pored gola.

Kazna je uslijedila na drugoj strani kada Boateng pravi penal koji je realizirao Poloz u 50. minuti. Bio je to povod za veliko slavlje ruskog tima, ali ono nije dugo trajalo pošto je Bayern u 52. minuti izjednačio na 2:2 preko Bernata.

Ni taj gol nije obeshrabrio domaći tim koji je nastavljao prijetiti svaki put kada bi se ukazala prilika. A prava prilika za novi gol stigla je u 67. minuti kada je Noboa preciznim udarcem iz slobodnog udarca pogodio za 3:2.

Bayern je do kraja meča pokušavao izvući makar bod, ali nije uspio u tome. Posljednji sudijski zvižduk donio je ogromno slavlje na tribinama, jer Rostov je sada u vrlo dobroj situaciji da osvoji treće mjesto u grupi i plasira se u šesnaestinu finala Evropske lige. Za to mu je potreban minimalno bod u posljednjem kolu protiv PSV-a u gostima.

Tabela:

1. Atletico Madrid 12 (-1)
2. Bayern Minhen 9
3. Rostov 4
4. PSV 1 (-1)

U 5. kolu grupe A Lige prvaka Arsenal i PSG su odigrali neriješeno 2:2, dok na utakmici između Ludogoreca i Basela golova nije bilo.

Arsenal – PSG 2:2

Arsenal i PSG su već osigurali plasman u nokaut fazu, a pobjeda u večerašnjoj utakmici garantovala je prvo mjesto u grupi. U prvom susretu u Parizu je bilo 1:1, pa su prednost domaćeg terena u revanšu imali Topnici.

Međutim, prvu prilika na večerašnjoj utakmici viđena je pred golom Arsenala, Cavani je pokušao glavom u 15. minuti, ali nije pogodio. Ipak, tri minute kasnije je Cavani bio precizan iz neposredne blizine nakon dobre asistencije Matuidija.

Arsenal je u nastavku pokušavao izjednačiti, a u tome je uspio u prvoj minuti sudijske nadoknade prvog poluvremena. Krychowiak je skrivio jedanaesterac, koji je u gol pretvorio Giroud. Na odmor su ekipe otišle pri rezultatu 1:1.

U drugom poluvremenu, u 54. mintuti, PSG je bio blizu drugog pogotka, Lucas je šutirao iz slobodnog udarca i pogodio prečku.

Međutim, Arsenal je u nastavku utakmice došao do preokreta, a to se dogodilo u 60. minuti kada je Verratti postigao autogol za vodstvo Topnika 2:1.

Ipak, ekipa PSG-a je uzvratila u 77. minuti kada je Lucas pogodio glavom za 2:2 nakon kornera.

Veliku šansu za vodstvo PSG-a prepustio je Cavani u 82. minuti. Lucas je ubacio loptu u šesnaesterac, ali pokušaj glavom napadača pariskog kluba nije bio precizan. Lopta je završila pored lijeve stative gola Arsenala.

Do kraja nije bilo promjena, utakmica je završena rezultatom 2:2. Ko će u osminu finala Lige prvaka s prvog mjesta, bit će odlučeno u posljednjem kolu.

Ludogorec – Basel 0:0

Ludogorec i Basel su ranije izgubili šanse za nokaut fazu, pa je ova utakmica predstavljala njihov direktni okršaj i borbu za treću poziciju, koja vodi u Evropsku ligu. Pobjeda je i jednim i drugim donosila ovjeru trećeg mjesta, a prvi njihov međusobni meč u grupi završen je 1:1.

U večerašnjoj utakmici su prvi zaprijetili gosti preko Zuffija, čiji je udarac u 16. minuti odbranio golman Ludogoreca Stoyanov. Druga prilika za goste se ukazala u 31. minuti, Delgado je šutirao iz slobodnog udarca, ali se ponovo dobrom odbranom istakao Stoyanov.

Stoyanov je spasio svoj tim i u 44. minuti nakon novog pokušaja Zuffija.

Mreže su u prvom poluvremenu mirovale.

U drugom poluvremenu, tačnije u 60. minuti, Ludogorec je bio blizu vodećeg pogotka, Keseru je šutirao s 26 metara, ali je lopta prošla pored lijeve stative.

Na drugoj strani se u 76. minuti za izglednu poziciju izborio Elyounoussi, no, golman Stoyanov je i ovog puta bio na visini zadatka.

Rezultat se do kraja utakmice nije mijenjao, ostalo je 0:0. Odluka o trećem mjestu i plasmanu u Evropsku ligu bit će donesena u posljednjem kolu grupe A.

Tabela:

1. Arsenal 11
2. PSG 11
3. Basel 2
4. Ludogorec 2

Barcelona i Manchester City su nova dva kluba koja su izborila plasman u osminu finala Lige prvaka, dok je Atletico Madrid ovjerio prvo mjesto u svojoj grupi. To su ishodi nakon odigranog 5. kola grupne faze Lige prvaka. Od evropskih takmičenja definitvno su se oprostili Dinamo Kijev i Celtic.

Grupa B

Bešiktaš – Benfica 3:3

U fantastičnoj fudbalskoj predstavi Bešiktaš je nakon zaostatka 0:3 uspio osvojiti bod na domaćem terenu protiv Benfice i na kraju je bilo 3:3.

Napoli – Dinamo Kijev 0:0

Dinamo Kijev je u ovom meču morao slaviti kako bi zadržao šanse za eventualnim plasmanom u osminu finala Lige prvaka, ali nije uspio u tome i remizirao je protiv Napolija u gostima (0:0). Uz to, Dinamo je ovim izgubio šanse i za osvajanje trećeg mjesta u grupi što znači da neće na proljeće igrati evropska takmičenja. Napoli će u posljednjem kolu tražiti ovjeru plasmana u osminu finala.

Celtic – Barcelona 0:2

Barcelona je pobjedom nad Celticom u Škotskoj ovjerila plasman u osminu finala takmičenja.

Prvu šansu na utakmici imao je Messi u devetoj minuti kada je udarcem iz kaznenog prostora pokušao savladati Gordona, ali se ispriječila odbrana domaćeg tima. Argentinac je imao odličnu šansu i u 19. minuti, ali je ovaj put šutirao preko gola.

Dva uvodna pokušaja nisu bila dovoljna da Messi promijeni rezultat, ali šansu iz 24. minute nije propustio. Zakucao je loptu u Gordonovu mrežu, a sjajnu asistenciju upisao je Neymar.

Celtic je do prvog šuta u okvir gola stigao u 37. minuti kada Sinclair šutira, a Ter Stegen brani. Šansu za novi gol Barcelona je imala u 41. minuti kada Gordon bravuroznom interventcijom zaustavlja loptu koju je glavom uputio Suarez i ponajviše zahvaljujući toj odbrani ostalo je 1:0 za Barcu u prvom poluvremenu.

McGregor i Dembele su jako dobrim šansama otvorili drugo poluvrijeme, a kazna za njihove promašaje stigla je u 55. minuti kada Messi golom iz penala pogađa za 2:0.

Do kraja meča nije bilo mnogo šansi pred golovima, a daleko najbolja bila je Suarezova šansa iz 83. minuti kada je nakon Messijevog slaloma Urugvajac pogodio stativu sa svega pet metara udaljenosti od Celticovog gola. Ostalo je 2:0.

Barcelona je ovom pobjedom ovjerila plasman u osminu finala i prvo mjesto u grupi, dok se Celtic oprostio od evropskih takmičenja, jer će grupnu fazu završiti na četvrtom mjestu zbog lošijeg međusobnog omjera od M'Gladbach.

Borussia M'Gladbach – Manchester City 1:1

Borussia M'Gladbach je na svom terenu podijelila bodove sa Manchester Cityjem (1:1) i tako ostala bez šansi za plasmanom u osminu finala zbog lošijeg međusobnog omjera od Cityja.

Građanima je bio dovoljan bod u ovom meču i remi ili poraz Celtica protiv Barcelone kako bi osigurao drugo mjesto na tabeli.

Raffael je u 23. minuti donio prednost njemačkom timu, ali je za, kasnije će se ispostaviti, konačnih 1:1 pogodio Silva u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena.

Do kraja meča oba tima su ostala sa igračem manje u terenu, jer je kod domaćina nakon dva žuta kartona isključen Stindl, a kod gostiju također nakon dva žuta kartona Fernandinho.

Atletico Madrid – PSV 2:0

Atletico Madrid je na svom Vicente Calderonu golovima Gameira (55’) i Griezmanna (66’) slavio protiv PSV-a čime je upisao maksimalnu petu pobjedu u grupi te ovjerio osvajanje prvog mjesta i plasman u osminu finala. PSV može osvojiti treće mjesto ukoliko na domaćem terenu u narednom kolu savlada Rostov.

Rostov – Bayern Minhen 3:2

Rostov je kod kuće upisao svoju prvu pobjedu u ovom takmičenju i to savladavši veliki Bayern Minhen rezultatom 3:2.