Rođeni kroz brojeve u jesenjem dijelu sezone

Za vikend koji je ostao iza nas spuštena je zavjesa na jesenji dio Prve lige FBiH za sezonu 2018/19.

Nakon 15 odigranih kola Velež potpuno zasluženo drži prvo mjesto na tabeli sa 39 osvojenih bodova, sedam više od drugoplasiranog Olimpika. U nastavku donosimo par statističkih podataka prvog dijela sezone, koji pokazuju snagu i kontinuitet Veleža.

Rođeni ubjedljivo imaju najbolji napad sa 43 postignuta gola, a druga ekipa po efikasnosti je Rudar Kakanj sa 30 golova. Rođeni imaju i drugu najbolju odbranu sa samo 9 primljenih golova, a manje golova od Veleža primio je samo Olimpik (6).

Kao domaćini, Rođeni su u 7 utakmica upisali 5 pobjeda i 2 remija, uz gol razliku 23:3, te su tako 4. najbolja domaćinska ekipa sa 17 osvojenih bodova. Ispred je TOŠK sa 20 bodova iz 8 utakmica, a po 18 bodova osvojili su Zvijezda (7) i Jedinstvo (8).

Kao gosti, Rođeni su u 8 utakmica upisali 7 pobjeda i jedan remi, uz gol razliku 20:6, te su tako najbolja gostujuća ekipa sa 22 osvojena boda. Druga najbolja gostujuća ekipa je Olimpik (8) sa 15 bodova.

Najbolji strijelac ekipe je Nusmir Fajić sa 18 golova, koji je i najbolji strijelac Prve lige. Prati ga Brandao sa 9 golova, koji je treći strijelac Prve lige FBiH. Za njima slijede Ovčina sa 4, Mujezinović i Cvijanović sa 3, Zvonić i Behram sa 2, dok su po jedan gol dali Vehabović i Lucas.

Kada su asistencije u pitanju, Vehabović predvodi Rođene sa sedam, slijedi Ovčina sa šest i Ćosić sa četiri asistencije. Tri asistencije imaju Mujezinović i Fajić, dvije Behram, Cvijanović i Biševac, a po jednu Mešanović i Dario.

Kada su nastupi u pitanju, maksimalnu minutažu od 15 utakmica i 1350 minuta, imaju Bobić i Zvonić. Također, svih 15 utakmica uz manju minutažu odigrali su Dario (1296 min.), Ćosić (1245 min.) i Brandao (919 min.). Po 14 nastupa imaju Fajić (1168), Mujezinović (1133) i Vehabović (1012), dok su 12 nastupa skupili Zeljković (751), Cvijanović (742) i Ovčina (590). Slijedi Biševac sa 10 nastupa (683), zatim Kuduzović (653), Behram (579) i Mešanović (443) sa 9 nastupa, dok su Mrgan (570) i Lucas (316) skupili 8 nastupa. Alikadić je u dva nastupa skupio 37 minuta, Vignati 14 minuta u jednom nastupu, dok svoje prve minute čekaju Tipura, Rahimić i Alagić, koji nastupa za juniorsku selekciju u okviru Premijer lige BiH.

Kada je disciplina u pitanju, Velež je dobio 30 žutih kartona i niti jedan crveni karton. Manje kartona dobio je samo Olimpik (27), koji po fair play bodovima zauzima 1. mjesto sa 117.429, ispred Veleža koji ima 116.750. Iza njih slijede ekipe Zvijezde, Orašja i Čapljine. Na dnu fair play tabele nalazi se TOŠK, koji ima 52 žuta kartona i 3 crvena kartona, te 100.393 bodova.

Kada je posjeta u pitanju, Velež je najgledanija ekipa u prvom dijelu prvenstva. Prema podacima Comet sistema, Rođene je u 15 kola ukupno gledalo 27.730 gledalaca, a iza njih slijedi Jedinstvo sa 18.980. Međutim, kada je Velež u pitanju, nedostaje podatak o posjeti na utakmici Velež – Novi Travnik, gdje je prodano 1371 karta, tako da se broj gledalaca Veleža podiže na 29.101. Od toga, Veleža je u Mostaru gledalo na sedam utakmica cca 14.871, a na osam gostovanja cca 14230 gledalaca. Kada je u pitanju vlastita evidencija, u sedam domaćih utakmica ukupno je prodano 12.620 karata, uz broj izdatih godišnjih ulaznica koji je varirao od 183 za prvu domaću utakmicu, do 258 za zadnju domaću utakmicu.

Ovim putem se još jednom zahvaljujemo svojim vjernim navijačima koji su na svakom terenu bili naš 12. igrač. Sada slijedi zimska pauza, a nastavak sezone zakazan je za 02.03.2019. godine, kada u Mostar dolazi ekipa Čapljine. Idemo zajedno do našeg cilja, a to je Premijer liga BiH, saopćili su iz Veleža.