Historijski uspjeh: Zrinjski je u play – offu Evropa lige

Fudbaleri Zrinjskog poraženi su večeras na Islandu, u revanš meču 3. pretkola Evropske lige, ali su uprkos tome prošli u play-off ovog takmičenja.

Breidablik je slavio s minimalnih 1:0, ali bilo je to nedovoljno da ugrozi veliku prednost bh. prvaka iz Mostara (6:2).

Tako je Zrinjski ispisao historiju bosanskohercegovačkog fudbala, budući da je osigurao najmanje grupnu fazu Konferencijske lige.

Ovaj poraz neće pokvariti slavlje Zrinjskog, ali definitivno treba biti ozbiljno upozorenje i alarm za tim Krunoslava Rendulića.

U play-offu Evropske lige Plemići će se sastati s austrijskim LASK-om iz Linca.

Uvodni trenuci večerašnjeg meča protekli su u početnom ispitivanju snaga, a najagilniji u redovima bh. tima bio je Tomislav Kiš.

Prijetio je u nekoliko navrata, ali nedovoljno da ugrozi gol domaćina.

Teško su igrači Breidablika dolazili u poziciju da šutiraju, a u 25. minuti je jedan udarac Steindorssona izblokirao Jakovljević.

U 33. minuti je savršenu priliku iz slobodnjaka sa 17 metara imao Kiš, ali prebacio je gol.

Nekoliko minuta poslije opet je Kiš pokušao iz slobodnjaka. Ovaj put je šutirao iskosa s lijeve strane, ali nije se dao iznenaditi golman Breidablika.

U 42. minuti je sijevnula kontra domaćih i postigli su gol, ali signaliziran je i više nego očigledan ofsajd.

U posljednjim trenucima prvog dijela Barišić pravi faul na ivici kaznenog prostora, ali nije bilo problema za Marića.

Lošije je Zrinjski ušao u nastavak i u 55. minuti Breidablik stiže do vodstva. Jakovljević je nespretno reagovao na ubačaj s lijeve strane i loptu poslao u vlastitu mrežu za 1:0.

Uvukla se tada nervoza u redove Plemića, Breidablik je prijetio još nekoliko puta u tom periodu, ali Zrinjski je imao i sreće jer su domaći u jednom navratu pogodili stativu.

Zrinjski nakon dugo vremena prijeti u 70. minuti, ali Bilbijin udarac glavom ide preko gola.

U finišu Breidablik nije mogao do novog gola i prednost Zrinjskog ostala je sigurna.

Završilo je 1:0, odnosno ukupno 6:3 za Zrinjski.