Ostali sportoviSport

Prije 94 godine održane prve Zimske olimpijske igre u Chamonixu

U prvim ZOI učestvovalo je 16 država s 258 predstavnika među kojima je bilo samo 11 žena. Takmičili su se u 16 disciplina u okviru šest sportova.

Prvu zlatnu medalju na Zimskim olimpijskim igrama osvojio je Charles Jewtraw u utrci brzog klizanja na 500 metara. Amerikanac Anders Haugen je imao najduži skok od 50 metara, ali nije dobio zlato jer su Norvežani Tullin Thams i Navre Bonna dobili bodove na stil iako su skočili 49 metara.

“Ovi olimpijski sportovi mogu nam pomoći da produžimo idealni sport, moramo ih sačuvati od sramote i korupcije. Praktično gledajući, velike su poteškoće u postizanju tog cilja, ali nagrade su odlične ako se sport održi iskrenim , a uspjeh ovih igara daje nam nadu. Zahvalni smo svima koji su pomogli da ove Igre budu trijumfalne”, rekao je na zatvaranju Zimskih olimpijskih igara tadašnji predsjednik Francuskog olimpijskog komiteta Pierre de Coubertin.

Zvijezda ZOI bila je Sonja Henie, tada stara samo jedanaest godina, koja je nastupila na takmičenju umjetničkog klizanja. Iako je završila na posljednjem mjestu, postala je vrlo popularna među obožavateljima i osvojila je zlato na sljedeće tri zimske olimpijade.

Briljirala je i kanadska hokejaška ekipa koja je završila kvalifikacije sa četiri pobjede i ukupnim rezultatom od 104-2 protiv Švicarske, Čehoslovačke, Švedske i Velike Britanije.

Na Prvim Igrama najbolji rezultat ostvarila je Norveška sa 17 medalja od kojih su četiri zlatne. Na drugom mjestu je bila Finska sa 11 medalja (također četiri zlatne), na trećem Austrija s tri medalje (dvije zlatne) kao i Švicarska koja je na četvrtom mjestu s istim brojem medalja. Na petom su SAD s četiri medalje od kojih je jedna zlato.

Jugoslavija je učestvovala sa četiri sportaša, ali nije osvojila niti jednu olimpijsku medalju.