-TopSLIDEKošarkaSport

Poraz košarkašica BiH od Rusije

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pretrpjela je prvi poraz u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2021. godine.

Izabranice selektora Gorana Loje u četvrtom kolu C-grupe kvalifikacija poražene su večeras na Ilidži od selekcije Rusije sa 68:72.

Ovim porazom košarkašice BiH propostile su prvu “meč loptu” za plasman na Eurobasket, za što će imati priliku u posljednja dva kola, koja su na programu u februaru sljedeće godine.

Susret je protekao u izjednačenoj igri. Reprezentativke BiH bile su bolje u prvom poluvremenu u kojem su, osim na samom početku, uglavnom imale rezultatsku prenost koja je u nekim trenucima iznosila i deset poena.

No, Ruskinje su u nastavku zaigrale mnogo agresivnije u odbrani i veoma brzo došle do izjednačenja i vodstva. U jednom trenutku gošće su imale devet poena prednosti, ali su u finišu meča bh. košarkašice ponovo prišle na četiri poena. No, zbog izuzetno snažne odbrane ruske reprezentacije košarkašice BiH su bile prisiljene forsirati šuteve za tri poena iz kojih su uglavnom promašivale te su gošće uspjele sačuvati prednost i ostvariti treću pobjedu te preuzeti vodstvo na tabeli.

– Pokazali smo da se možemo nositi sa Rusijom koja je mnogo jača nego prošle godine. Dobro smo odigrali prvo poluvrijeme i da smo pogodili sva slobodna bacanja i nekoliko zicera razlika na poluvremenu bi bila veća. Rusija je bila bolja u trećem periodu dok je u četvrtom bilo izjednačno. Čestitam svojim igračicama koje su dale sve od sebe – rekao je selektor Lojo nakon utakmice.

Najbolje u reprezentaciji BiH sa novim “double-double” učinkom ponovo su bile Jonquel Jones sa 23 poena i 10 skokova i Marica Gajić sa 13 poena i 18 skokova, dok su odličnu partiju pružile i Matea Tavić sa 15 i Milica Deura sa 10 poena i sedam asistencija.

U selekciji Rusije najefikasnija je bila Raisa Musina sa 25 poena.

U posljednja dva kola košarkašice BiH u februaru 2021. godine igraju protiv Švicarske i Estonije.